„Ja aj moji spolužiaci už robíme niečo proti chudobe detí. Na diaľku sme si adoptovali skoro celá trieda a ešte nejakí kamaráti chlapca z Nairobi. Volá sa Viktor a posielame mu finančné prostriedky. Teda nie priamo jemu, ide to cez projekt a koordinátorov. Platia mu z nich školu, školské pomôcky aj potraviny pre celú rodinu. Už ho podporujeme druhý rok. Do roka by sa mu malo poslať 300 eur. Každý z nás prispieva každé štyri mesiace štyrmi eurami. On nám trikrát za rok posiela listy, vysvedčenie a fotografiu," prezradil Ján Jaňák. Študuje v Gymnáziu M. M. Hodžu v Liptovskom Mikuláši a na olympiádu ho pripravovali jeho profesorky Eva Daneková a Iveta Marková.
Na olympiáde riešil prípadovú štúdiu o rómskej problematike. Mal navrhnúť spôsob, ako by sa Rómovia mohli dostať zo zlej situácie. „Základom by malo byť vzdelanie detí. Často sú rómske osady v regiónoch, kde je vysoká nezamestnanosť a keby aj chceli pracovať, nemajú šancu. Ale niektorí sú naučení nerobiť, a aj tak dostanú finančné prostriedky. Myslím si, že by sa mali zapájať do budovania vlastnej infraštuktúry pomocou projektov a organizácií, ktoré by pracovali priamo v teréne. Nemali by dostávať nič zadarmo, ale sami by mali prispieť k zmene."
Šokovali odbornú porotu
Celoštátne kola už 12. ročníka Olympiády ľudských práv sa konalo od 9. do 11. marca v Liptovskom Jáne. Prepracovalo sa do neho šesťdesiatštyri stredoškolákov, osem najlepších z každého kraja. V prvom kole riešili takzvané prípadové štúdie. Boli to situácie prebraté z Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.
„Mladí ľudia v tohtoročných prácach v tom najlepšom slova zmysle šokovali odbornú porotu. Teší ma, že študenti sú pre oblasť ľudských práv zapálení," skonštatoval Miroslav Kusý, politológ a predseda poroty. Zdôraznil, že v oblasti ľudských práv problémy zostávajú a prichádzajú nové škandály. „Napríklad, nedávne mučenie rómskych chlapcov na polícii v Košiciach. Politici si mysleli, že všetko sa vyrieši tým, že sme v Európskej únii. Realita nás ale presviedča o tom, že v oblasti ľudských práv stále musíme a máme na čom pracovať."
Každý ročník je lepší
Predsedom celoštátnej komisie Olympiády ľudských práv (OLP) je Viliam Dolník. Je autorom myšlienky a projektu OLP a bol hlavným organizátorom všetkých doterajších ročníkov. Zdôraznil, že sa oplatí venovať čas a energiu takémuto podujatiu. „Vďaka patrí najmä stovkám pedagógov, ktorí pripravovali rekordný počet, viac ako štyritisíc, účastníkov školských kôl. Prejavilo sa to na vynikajúcej úrovni celoslovenského finále. Študenti reagovali veľmi pružne a doslova ohromovali svojou argumentáciou. Každý ročník má stúpajúcu úroveň a už teraz sa tešíme na ďalší."
V. Dolník učil za bývalého režimu štrnásť rokov v gymnáziu v Liptovskom Mikuláši dejepis a filozofiu, učil aj v gymnáziu v Liptovskom Hrádku. Zaujímalo nás, aké sú rozdiely medzi študentami, ktorých učil za totality a súčasnými. „Sú to vlastne už tri generácie, každá žila v inej dobe a iných podmienkach, takže sa to ťažko porovnáva." Ale keď sme sa ho spýtali, či majú všetky tri generácie študentov niečo spoločné, odpovedal jednoznačne: „Áno. Vzburu proti dospelým a proti autoritám."
Najlepší pôjdu do Bonnu a Primorska
Súčasťou celoštátneho kola už 12. ročníka Olympiády ľudských práv boli aj workshopy. Počas nich prezentovali svoju činnosť Slovenské národné stredisko pre ľudské práva, Európsky parlament- Informačná kancelária na Slovensku, Hnutie Human a Nadácia Friedrich Eberta. Bola aj beseda so splnomocnencom vlády pre rómske komunity na tému multikultúrna výchova.
Víťazom tohtoročnej Olympiády ľudských práv sa stal František Maťašek, študent gymnázia v Čadci. Študenti, ktorí sa umiestnili na prvých štyroch miestach, pôjdu za odmenu na týždňový študijný pobyt do nemeckého Bonnu a ďalší piati do bulharského Primorska na seminár UNESCO.
Vyhlasovateľom Olympiády ľudských práv je ministerstvo školstva, hlavnými organizátorm Iuventa - Slovenský inštutút mládeže a občianske združenie Olymp. Záštitu nad podujatím prevzal podpredseda vlády Dušan Čaplovič.