Pondelok, 5. jún, 2023 | Meniny má Laura

Za kosťami na najkrajšie miesta Jordánska

Do Jordánska láka turistov hlavne skalné mesto Petra a Mŕtve more. Ján Obuch v Jordánsku hľadá kosti.

Skalné mesto Petra vyhlásili za nový div sveta. Všetky stavby v Petre boli vytesané do pieskovca. Mesto dosiahlo najväčší rozkvet okolo roku 62 pred Kristom, kedy v ňom žilo asi 30-tisíc ľudí. Po zemetrasení v 6. storočí upadlo do zabudnutia a EurópaniaSkalné mesto Petra vyhlásili za nový div sveta. Všetky stavby v Petre boli vytesané do pieskovca. Mesto dosiahlo najväčší rozkvet okolo roku 62 pred Kristom, kedy v ňom žilo asi 30-tisíc ľudí. Po zemetrasení v 6. storočí upadlo do zabudnutia a Európania (Zdroj: JÁN OBUCH)

Do Jordánska láka turistov hlavne skalné mesto Petra a Mŕtve more. Ján Obuch v Jordánsku hľadá kosti. O svojich zážitkoch porozprával aj v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ján Obuch vyštudoval Lesnícku fakultu Technickej univerzite vo Zvolene. Počas štúdia sa venoval horolezectvu a zoológii. Špecializoval sa na zbieranie a určovanie kostí rôzneho pôvodu na skalách a v jaskyniach. Liezol v Alpách, v Atlase, na Kaukaze, v mongolskom Altaji a v Himalájach a popri tom skúmal potravu sov.

Od roku 1989 pracuje vo výskumnom pracovisku v Blatnici, ktoré patrí pod Botanickú záhradu Univerzity Komenského v Bratislave. Na prvých zoologických expedíciach do južného Kirgizska skúmal netopiere a zbieral zvyšky potravy výra skalného.

S pracovníkmi Prírodovednej fakulty Karlovej univerzity v Prahe pôsobil ako špecialista na výskum potravy sov v krajinách Stredného Východu - v Turecku, Iráne, Sýrii, Libanone, Izraeli, Egypte a v Jordánsku. Výsledky prezentoval na medzinárodných zoologických konferenciách a v odborných časopisoch. Je autorom a spoluautorom viac ako 200 odborných prác.

Prečo hľadáte sovie kosti práve v Jordánsku?

Keď sa moja dcéra s rodinou presťahovala pred piatimi rokmi do hlavného mesta Jordánska Ammanu, rozprávala mi o najkrajšom mieste tejto krajiny v rezervácii Dana, vzdialenej 50 km od známej Petry. Pomohla mi dohodnúť spoluprácu s Kráľovskou spoločnosťou na ochranu prírody, ktorá okrem Dany riadi ďalších päť chránených území Jordánska. Prezentoval som sa u nich svojimi prácami, týkajúcimi sa výskumu netopierov a potravy sov v susedných krajinách a navrhol som im spoluprácu pri výskume potravy sov. Ponúkli mi bezplatný vstup do ich rezervácií, ubytovanie, stravu, sprievodcov a dopravu. Ja im za to posielam výsledky z mojich výskumov.

Kde všade ste hľadali kosti?

Nielen kosti, ale aj vývržky. Múdre sovy vedia lepšie ako ľudia loviť rôzne druhy živočíchov. Nestrávia celú korisť, ale kosti, srsť a perie vyvrhnú zobákom vo forme takzvaného vývržku. Tieto nestrávené zvyšky sú pomerne málo narušené a dá sa z nich určiť druh, ktorý ulovili. Takto sa pomerne rýchlo a ľahko dozviem, aké druhy cicavcov a vtákov žijú na území rezervácie. Na druhú výpravu som prišiel do Jordánska s kolegom z Národného múzea v Prahe, špecialistom na výskum netopierov. Požiadali nás aj o výskum v pripravovaných nových rezerváciách. Na piatich výpravách v Jordánsku som skúmal potravu od šiestich druhov sov. V skalných stenách južnej časti Jordánska, ale aj pri Mŕtvom mori v Izraeli som zbieral vývržky od púštnej sovy s latinským názvom Strix butleri. Treba k tomu horolezecké schopnosti a skúsenosti s vyhľadávaním jej úkrytov v rozsiahlych skalných masívoch.

Ako to vyzerá v prírodných rezerváciách v Jordánsku?

- Kráľovská spoločnosť na ochranu prírody v Jordánsku je čiastočne dotovaná kráľom, ale má značný príjem z vyberania poplatkov za vstup do rezervácií. V rezerváciách poskytujú návštevníkom ubytovanie, stravu a sprievodcovské služby. V informačných centrách predávajú vo forme suvenírov výrobky obyvateľov, žijúcich na území rezervácií. Režim v rezerváciách udržiavajú po dohode s domorodcami. Napríklad, v Dane z časti rezervácie vylúčili pastvu, ale pre deti miestnych beduínov z dolnej časti údolia postavili školu. Z pôvodne vymierajúcej osady Dana je krásny výhľad na celé údolie. Vrátil sa sem život tým, že vybudovali afaltovú cestu, hotel a informačné centrum. Obyvatelia osady znova začali obhospodarovať svoje záhrady, v ktorých hniezdia aj malé farebné vtáčiky nektarinky. Živia sa nektárom z kvetov.

Rímska kolonáda v Um Quajs. V pozadí Galilejské jazero a Golanské výšiny.
FOTO: JÁN OBUCH

Je Jordánsko bezpečná krajina?

Áno. Je tam bezpečne a poriadok, preto je cieľom mnohých turistov. Dlho tu vládol kráľ Hussein, teraz je na tróne jeho syn Abdullah. Obaja králi uží- vajú veľkú obľubu a vážnosť u svojho ľudu. Udržujú priateľské vzťahy s Izraelom, krajinami EÚ aj USA. Popri moslimoch v krajine žije asi osem percent kresťanov. Počas môjho pobytu pred rokom kráľ prijal pápeža Benedikta XVI. Biblické miesto Mont Nebo s kresťanským kláštorom navštívil aj predchádzajúci pápež Ján Pavol II. Jordánsko nemá zdroj príjmov z ropy, ako okolité arabské štáty, ale má veľa historických pamiatok a prírodných zaujímavostí.

Najväčším lákadlom pre turistov je mesto Petra. Aké je?

Je to rozsiahly areál, v ktorom sa kombinujú prekrásne skalné scenérie s ľudskými výtvormi, vytesanými v pieskovcových skalách. Skaly menia farebné odtiene počas dňa podľa intenzity svetla. Petra bola centrom kraja Nabatejcov počas tisíc rokov pod nadvládou Rimanov a neskôr Byzantskej ríše. Mesto zaniklo po príchode Arabov v 9. storočí. V niektorých skalných miestnostiach dodnes žijú beduíni a ustajňujú v nich kozy. Turistom ponúkajú rôzne suveníry, ale tiež povoz na koni, somárovi či ťave. Ja som si našiel v odľahlejších častiach skál dve púštne sovy, ku ktorým sa každoročne vraciam po vývržky.

Určite ste sa okúpali aj v Mŕtvom mori.

Pri Mŕtvom mori je rozsiahla rezervácia Mudžib. Zo strmých svahov stekajú horúce pramene Zara, ktoré slúžia na umytie soli po vykúpaní v Mŕtvom mori. V úzkom kaňone Wádí Mudžib môžete zažiť kaňoning. Vodou sa dostanete až pod nepriechodný vodopád. Sú tu aj upravené pláže so sprchami, vzdialené len 20 kilometrov od Ammanu. Musíte však prekonať výškový rozdiel 1200 metrov, lebo mesto sa rozkladá na hornom okraji planiny vo výške 800 metrov nad morom a Mŕtve more je v hĺbke 425 metrov pod úrovňou mora.

Pri ústí rieky Jordán do Mŕtveho mora sú archeologické vykopávky z obdobia prelomu letopočtov. Na tomto mieste Ján Krstiteľ pokrstil Krista. Neďaleko je pravoslávny kostol a krstiteľnica na brehu rieky Jordán, kde chodia veriaci krstiť svoje dietky. Tu bol pokrstený aj jeden z mojich vnukov.

Archeologická lokalita pri rieke Jordán, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista.
FOTO: JÁN OBUCH

Môžete prezradiť niečo o svojej dcére a jej rodine?

Dcéra vyštudovala geografiu, so zaťom sa v Jordánsku dva roky učili arabštinu. Zať pracuje pre arabskú počítačovú firmu a vyučuje angličtinu u miest-nych kresťanov. Žijú v modernej západnej časti Ammanu. Blízko domu majú park a detské ihrisko. V okolí mesta chodím zbierať vývržky sov do Ammánskeho národného parku. Je to borovicami vysadený kopec, ktorý slúži obyvateľom mesta na pikniky. V blízkosti je veľké golfové ihrisko.

Aké zaujímavé miesta v Jordánsku ste navštívili?

V strmom údolí Wádí Sír sú jaskyne s netopiermi. Na skalách rastie národný kvet Jordáncov čierny kosatec. Na východ od Ammánu sa rozprestiera púšť. Pri ceste do oázy Azrak je púštna pevnosť Al Kharaná a lovecký zámok Amra. Pre Európanov ho objavil český cestovateľ Alojz Musil, ktorý tam má aj pamätnú tabuľu. Zistil, že v rannom štádiu islamu v 9. storočí ešte bolo povolené na stenách zámockých kúpeľov zobrazovať postavy ľudí a zvierat. Neskôr to islam zakázal.

Turisti navštevujú najmä veľký komplex rímskych stavieb v Žeraši, hrad Ažun a rímsku kolonádu v Um Qajs s výhľadom na Galilejské jazero a Golanské výšiny na dnešnom území Izraela.

Na fotografii dolu prírodná rezervácia Dana, v ktorej je kemp pre turistov aj osada, v ktorej žijú domorodí obyvatelia.
FOTO: JÁN OBUCH

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 3. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 4. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 7. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 2. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
 3. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
 4. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
 5. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
 6. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
 7. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie
 8. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 958
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 688
 3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 324
 4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 502
 5. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 6 746
 6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 421
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 909
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 390

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 483
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 317
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 870
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 919
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 550
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 710
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 988
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 474
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Švošovskí futbalisti sa tešia z postupu do piatej ligy.

Vo Švošove po záverečnom hvizde vypukli oslavy. Likavka zdevastovala Trstenú.


Ján Svrček 7 h
Ilustračné foto.

Víkend v siedmej lige priniesol 13 strelených gólov Ludrovej. Palúdzka má vo vlastných rukách postup. Lisková hostila Hrboltovú. L. Kokava nebola spokojná s hlavným arbitrom.


9 h
Ilustračné foto.

O prvenstve v ôsmej lige je rozhodnuté. Lúčky majú za istých okolností šancu postúpiť do siedmej ligy. Beňadikovej sa vrátili niektorí hráči a na ihrisku to bolo vidno.


9 h
Najprv si mysleli, že výzdobu ničia vandali.

Radnica odporúča mestský cintorín v nočných hodinách nenavštevovať.


10 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
 2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
 3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
 4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
 5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
 6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
 7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
 8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 141 483
 2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 317
 3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 870
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 919
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 550
 6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 710
 7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 988
 8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 474
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu