Utorok, 28. jún, 2022 | Meniny má Beáta

Za kosťami na najkrajšie miesta Jordánska

Do Jordánska láka turistov hlavne skalné mesto Petra a Mŕtve more. Ján Obuch v Jordánsku hľadá kosti.

Skalné mesto Petra vyhlásili za nový div sveta. Všetky stavby v Petre boli vytesané do pieskovca. Mesto dosiahlo najväčší rozkvet okolo roku 62 pred Kristom, kedy v ňom žilo asi 30-tisíc ľudí. Po zemetrasení v 6. storočí upadlo do zabudnutia a EurópaniaSkalné mesto Petra vyhlásili za nový div sveta. Všetky stavby v Petre boli vytesané do pieskovca. Mesto dosiahlo najväčší rozkvet okolo roku 62 pred Kristom, kedy v ňom žilo asi 30-tisíc ľudí. Po zemetrasení v 6. storočí upadlo do zabudnutia a Európania (Zdroj: JÁN OBUCH)

Do Jordánska láka turistov hlavne skalné mesto Petra a Mŕtve more. Ján Obuch v Jordánsku hľadá kosti. O svojich zážitkoch porozprával aj v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Ján Obuch vyštudoval Lesnícku fakultu Technickej univerzite vo Zvolene. Počas štúdia sa venoval horolezectvu a zoológii. Špecializoval sa na zbieranie a určovanie kostí rôzneho pôvodu na skalách a v jaskyniach. Liezol v Alpách, v Atlase, na Kaukaze, v mongolskom Altaji a v Himalájach a popri tom skúmal potravu sov.

Od roku 1989 pracuje vo výskumnom pracovisku v Blatnici, ktoré patrí pod Botanickú záhradu Univerzity Komenského v Bratislave. Na prvých zoologických expedíciach do južného Kirgizska skúmal netopiere a zbieral zvyšky potravy výra skalného.

S pracovníkmi Prírodovednej fakulty Karlovej univerzity v Prahe pôsobil ako špecialista na výskum potravy sov v krajinách Stredného Východu - v Turecku, Iráne, Sýrii, Libanone, Izraeli, Egypte a v Jordánsku. Výsledky prezentoval na medzinárodných zoologických konferenciách a v odborných časopisoch. Je autorom a spoluautorom viac ako 200 odborných prác.

Prečo hľadáte sovie kosti práve v Jordánsku?

Keď sa moja dcéra s rodinou presťahovala pred piatimi rokmi do hlavného mesta Jordánska Ammanu, rozprávala mi o najkrajšom mieste tejto krajiny v rezervácii Dana, vzdialenej 50 km od známej Petry. Pomohla mi dohodnúť spoluprácu s Kráľovskou spoločnosťou na ochranu prírody, ktorá okrem Dany riadi ďalších päť chránených území Jordánska. Prezentoval som sa u nich svojimi prácami, týkajúcimi sa výskumu netopierov a potravy sov v susedných krajinách a navrhol som im spoluprácu pri výskume potravy sov. Ponúkli mi bezplatný vstup do ich rezervácií, ubytovanie, stravu, sprievodcov a dopravu. Ja im za to posielam výsledky z mojich výskumov.

Kde všade ste hľadali kosti?

Nielen kosti, ale aj vývržky. Múdre sovy vedia lepšie ako ľudia loviť rôzne druhy živočíchov. Nestrávia celú korisť, ale kosti, srsť a perie vyvrhnú zobákom vo forme takzvaného vývržku. Tieto nestrávené zvyšky sú pomerne málo narušené a dá sa z nich určiť druh, ktorý ulovili. Takto sa pomerne rýchlo a ľahko dozviem, aké druhy cicavcov a vtákov žijú na území rezervácie. Na druhú výpravu som prišiel do Jordánska s kolegom z Národného múzea v Prahe, špecialistom na výskum netopierov. Požiadali nás aj o výskum v pripravovaných nových rezerváciách. Na piatich výpravách v Jordánsku som skúmal potravu od šiestich druhov sov. V skalných stenách južnej časti Jordánska, ale aj pri Mŕtvom mori v Izraeli som zbieral vývržky od púštnej sovy s latinským názvom Strix butleri. Treba k tomu horolezecké schopnosti a skúsenosti s vyhľadávaním jej úkrytov v rozsiahlych skalných masívoch.

Ako to vyzerá v prírodných rezerváciách v Jordánsku?

- Kráľovská spoločnosť na ochranu prírody v Jordánsku je čiastočne dotovaná kráľom, ale má značný príjem z vyberania poplatkov za vstup do rezervácií. V rezerváciách poskytujú návštevníkom ubytovanie, stravu a sprievodcovské služby. V informačných centrách predávajú vo forme suvenírov výrobky obyvateľov, žijúcich na území rezervácií. Režim v rezerváciách udržiavajú po dohode s domorodcami. Napríklad, v Dane z časti rezervácie vylúčili pastvu, ale pre deti miestnych beduínov z dolnej časti údolia postavili školu. Z pôvodne vymierajúcej osady Dana je krásny výhľad na celé údolie. Vrátil sa sem život tým, že vybudovali afaltovú cestu, hotel a informačné centrum. Obyvatelia osady znova začali obhospodarovať svoje záhrady, v ktorých hniezdia aj malé farebné vtáčiky nektarinky. Živia sa nektárom z kvetov.

Rímska kolonáda v Um Quajs. V pozadí Galilejské jazero a Golanské výšiny.
FOTO: JÁN OBUCH

Je Jordánsko bezpečná krajina?

Áno. Je tam bezpečne a poriadok, preto je cieľom mnohých turistov. Dlho tu vládol kráľ Hussein, teraz je na tróne jeho syn Abdullah. Obaja králi uží- vajú veľkú obľubu a vážnosť u svojho ľudu. Udržujú priateľské vzťahy s Izraelom, krajinami EÚ aj USA. Popri moslimoch v krajine žije asi osem percent kresťanov. Počas môjho pobytu pred rokom kráľ prijal pápeža Benedikta XVI. Biblické miesto Mont Nebo s kresťanským kláštorom navštívil aj predchádzajúci pápež Ján Pavol II. Jordánsko nemá zdroj príjmov z ropy, ako okolité arabské štáty, ale má veľa historických pamiatok a prírodných zaujímavostí.

Najväčším lákadlom pre turistov je mesto Petra. Aké je?

Je to rozsiahly areál, v ktorom sa kombinujú prekrásne skalné scenérie s ľudskými výtvormi, vytesanými v pieskovcových skalách. Skaly menia farebné odtiene počas dňa podľa intenzity svetla. Petra bola centrom kraja Nabatejcov počas tisíc rokov pod nadvládou Rimanov a neskôr Byzantskej ríše. Mesto zaniklo po príchode Arabov v 9. storočí. V niektorých skalných miestnostiach dodnes žijú beduíni a ustajňujú v nich kozy. Turistom ponúkajú rôzne suveníry, ale tiež povoz na koni, somárovi či ťave. Ja som si našiel v odľahlejších častiach skál dve púštne sovy, ku ktorým sa každoročne vraciam po vývržky.

Určite ste sa okúpali aj v Mŕtvom mori.

Pri Mŕtvom mori je rozsiahla rezervácia Mudžib. Zo strmých svahov stekajú horúce pramene Zara, ktoré slúžia na umytie soli po vykúpaní v Mŕtvom mori. V úzkom kaňone Wádí Mudžib môžete zažiť kaňoning. Vodou sa dostanete až pod nepriechodný vodopád. Sú tu aj upravené pláže so sprchami, vzdialené len 20 kilometrov od Ammanu. Musíte však prekonať výškový rozdiel 1200 metrov, lebo mesto sa rozkladá na hornom okraji planiny vo výške 800 metrov nad morom a Mŕtve more je v hĺbke 425 metrov pod úrovňou mora.

Pri ústí rieky Jordán do Mŕtveho mora sú archeologické vykopávky z obdobia prelomu letopočtov. Na tomto mieste Ján Krstiteľ pokrstil Krista. Neďaleko je pravoslávny kostol a krstiteľnica na brehu rieky Jordán, kde chodia veriaci krstiť svoje dietky. Tu bol pokrstený aj jeden z mojich vnukov.

Archeologická lokalita pri rieke Jordán, kde Ján Krstiteľ pokrstil Ježiša Krista.
FOTO: JÁN OBUCH

Môžete prezradiť niečo o svojej dcére a jej rodine?

Dcéra vyštudovala geografiu, so zaťom sa v Jordánsku dva roky učili arabštinu. Zať pracuje pre arabskú počítačovú firmu a vyučuje angličtinu u miest-nych kresťanov. Žijú v modernej západnej časti Ammanu. Blízko domu majú park a detské ihrisko. V okolí mesta chodím zbierať vývržky sov do Ammánskeho národného parku. Je to borovicami vysadený kopec, ktorý slúži obyvateľom mesta na pikniky. V blízkosti je veľké golfové ihrisko.

Aké zaujímavé miesta v Jordánsku ste navštívili?

V strmom údolí Wádí Sír sú jaskyne s netopiermi. Na skalách rastie národný kvet Jordáncov čierny kosatec. Na východ od Ammánu sa rozprestiera púšť. Pri ceste do oázy Azrak je púštna pevnosť Al Kharaná a lovecký zámok Amra. Pre Európanov ho objavil český cestovateľ Alojz Musil, ktorý tam má aj pamätnú tabuľu. Zistil, že v rannom štádiu islamu v 9. storočí ešte bolo povolené na stenách zámockých kúpeľov zobrazovať postavy ľudí a zvierat. Neskôr to islam zakázal.

Turisti navštevujú najmä veľký komplex rímskych stavieb v Žeraši, hrad Ažun a rímsku kolonádu v Um Qajs s výhľadom na Galilejské jazero a Golanské výšiny na dnešnom území Izraela.

Na fotografii dolu prírodná rezervácia Dana, v ktorej je kemp pre turistov aj osada, v ktorej žijú domorodí obyvatelia.
FOTO: JÁN OBUCH

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 2. Spacák na kozmetiku?
 3. Trápia Vás bolesti a únava? Máme skvelé riešenie k vám domov
 4. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete
 6. IMMOFINANZ pokračuje v úspechoch nájomných zmlúv aj v roku 2022
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 8. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 1. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 2. Na západnom Slovensku napreduje modernizácia elektrickej sústavy
 3. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 4. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 5. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 6. Danube InGrid zvyšuje stabilitu elektrizačnej sústavy
 7. Danube InGrid zvyšuje energetickú stabilitu aj v Bratislave
 8. Spacák na kozmetiku?
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 28 549
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 226
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 148
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 854
 5. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 921
 6. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 352
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 986
 8. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 1 409

Blogy SME

 1. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit
 2. Anna Miľanová: Cestovanie... 2021
 3. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?
 4. Ján Škerko: Smutný obraz Putinovho hanebného Ruska
 5. Martin Šuraba: Moje Košice
 6. Lenka Filinová: Spomienka
 7. Irena Šimuneková: Tatranská klasika
 8. Štefan Vidlár: Kantúrkové
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 285
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 358
 3. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 930
 4. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 865
 5. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 3 868
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 686
 7. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 3 571
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 075
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Cvyklo pohár a novinka v jeho seriály - Porubský vrchár

Cvyklo pohár, séria MTB Liptova, má za sebou už svoje druhé kolo, ktoré bolo zároveň novinkou tohto ročníka. Prebiehalo v Závažnej Porube a nieslo názov Porubský vrchár.


9 h
Víťazný tím 8. ligy - OŠK Podtureň.

Futbalisti z Podturne po tom, čo klesli do poslednej súťaže, 8. ligy, mali jednoznačný cieľ – vrátiť sa do sedmičky. Počas sezóny kvalitu potvrdzovali a jednoznačne v nej dominovali.


12 h

Ochorenie čriev je závislé od životosprávy i potrebných pomôcok.


27. jún
Na Liptove je jarné sneženie ničím výnimočným. Foto zo zápasu 3. kola 8. ligy, v červenom Lipt. Ondrašova vs Val. Dubová.

Tohtoročnú futbalovú sezónu 2021/2022 hodnotí predseda LFZ Igor Repa.


25. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Ľuboš odišiel v stredu, v piatok ohlásili jeho nezvestnosť.


25. jún

Roman Hanajík poukazoval na hoaxy vo videách Igora Bukovského.


25. jún

AC verzus ČFK: štartuje nová mestská rivalita.


20 h

Hlavná kontrolórka má podozrenie aj na obchádzanie zákona o verejnom obstarávaní.


17 h

Blogy SME

 1. Monika Kusendová: Bežky-pešky po Chorvátsku: Od Cresu, cez Krk, Rab až do Národného parku Velebit
 2. Anna Miľanová: Cestovanie... 2021
 3. Jozef Sitko: Bude Slovensko krajinou nikoho?
 4. Ján Škerko: Smutný obraz Putinovho hanebného Ruska
 5. Martin Šuraba: Moje Košice
 6. Lenka Filinová: Spomienka
 7. Irena Šimuneková: Tatranská klasika
 8. Štefan Vidlár: Kantúrkové
 1. Soňa Bulbeck: Ako šklbú turistov inde... 10 285
 2. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku) 7 358
 3. Post Bellum SK: Kocáb: Boli schopní aj tmu vydávať za dôkaz toho, že tam nie sú jadrové hlavice 5 930
 4. Věra Tepličková: Igi zasa ukazuje figy alebo O tom, ako sa Edo unáhlil 5 865
 5. Felipe Sánchez López: Opatrovatelia alebo novodobí slovenskí otrokári 3 868
 6. Jozef Černek: Turecko, letecky s dvomi deťmi, časť prvá - cesta tam 3 686
 7. Věra Tepličková: Mala by som byť po dnešku pokojnejšia, pani Kavecká? 3 571
 8. Michal Feik: Čo spôsobí Matovičov balíček 3 075
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 42. - Arktída - Príbeh havárie vzducholode Italia podľa priameho účastníka Běhounka
 2. Lívia Hlavačková: Týždenne zjete jednu kreditku v podobe mikroplastov
 3. Jiří Ščobák: Ruské straty budú o 20 000 mŕtvych vyššie, než uvádza Ukrajina (analýza situácie na bojisku)
 4. Jiří Ščobák: Bude Ukrajina po vojne prosperovať? A my s ňou?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 41. - Arktída - Roald Amundsen, Umberto Nobile a Expedícia Norge - 1926
 6. Jiří Ščobák: Skepsia okolo kryptomien: Ktoré kryptomeny naozaj nie sú pre začiatočníkov?
 7. Monika Nagyova: Nebyť matkou je úžasné
 8. Jiří Ščobák: Mentální cvičení: Určení rizikových bodů a možných tras ruského postupu na Ukrajině

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu