LIPTOV. V tomto roku sa uskutočnia dvoje volieb. V júni budú voľby do najvyššieho zákonodarného zboru Národnej rady a v závere roka komunálne voľby.
Tri otázky pre liptovských primátorov
1. Budete kandidovať v parlamentných voľbách za poslanca Národnej rady? Myslíte si, že starosta či primátor si môže plnohodnotne plniť svoje komunálne povinnosti, keď pracuje v ďalšej vrcholovej funkcii?
2. V poslednom čase sa začínajú vyjadrovať názory, že funkčné obdobie primátorov a starostov by bolo vhodné predĺžiť na 6 až osem rokov. Súčasné štyri roky vraj nestačia na ukončenie plánovaných rozvojových programov. Aký je váš názor na túto iniciatívu?
3. Aké ďalšie funkcie okrem primátora zastávate a aké príjmy z nich máte?
Branislav Tréger, Liptovský Hrádok
1. Nie, do parlamentu nekandidujem. Na druhú časť otázky odpoviem, že určite nie. Pre argumentáciu prečo nie, je viac dôvodov, aj keď zdroj informácií z parlamentu v prípade výkonu oboch funkcií by bol mohol byť benefitom v prospech mesta. Poviem len jeden z dôvodov, prečo to jednoznačné nie, ktorý som si overil aj vo vlastnej praxi. Štatutár mesta musí častokrát spraviť rozhodnutia veľmi rýchlo, kvalifikovane a správne na základe informácií, ktoré sa musia veľmi rýchlo zozbierať. V prípade pôsobenia v ďalšej vrcholnej funkcii náročnej na čas, akou je určite poslanecký mandát v Národnej rade, je takýto dôležitý postup pre mesto veľmi obmedzený.
2. V prípade projektovej dokumentácie a stavebného konania, majetkovo-právneho vysporiadania, zmien územného plánu, čerpania eurofondov a v rade ďalších činností, ktoré vyžadujú zo zákona dlhšie časové obdobie, aby sa dostali do fáze realizácie, je štvorročné funkčné obdobie primátorov a starostov krátke. Aj z tohto dôvodu sa často nestihne zrealizovať to, čo sa v rámci investičných, ale aj neinvestičných akcií naplánovalo.
3. Z volených funkcií pôsobím v zastupiteľstve Žilinského samosprávneho kraja ako poslanec, kde som odmeňovaný v súlade so schválenými zásadami pre odmeňovanie poslancov. Mestským zastupiteľstvom a neskôr valným zhromaždením Liptovskej vodárenskej spoločnosti som bol zvolený do dozornej rady spoločnosti, kde som jej predsedom. Za výkon tejto funkcie poberám paušálne náhrady. Ďalej som bol valným zhromaždením zvolený do dozornej rady mestskej obchodnej spoločnosti BYP, kde podobne ako v záujmových zväzoch Správnej rade Komunitnej nadácie Liptov či vo funkcii prezidenta Športového klubu mesta pôsobím bez nároku na náhrady a mzdu.
Ján Blcháč, Liptovský Mikuláš
1. Nie, nebudem kandidovať. Naďalej platí môj predvolebný slogan: Primátor na plný úväzok. Keď primátor pracuje v ďalšej vrcholovej funkcii, v tom istom čase nemôže pracovať zároveň ako primátor mesta. Preto si myslím, že takáto kombinácia neumožňuje plnohodnotne si plniť obidve úlohy.
2. Na svojom prvom zasadnutí mestského zastupiteľstva som s malou nadsázkou oslovil poslancov, že sa práve začalo moje osemročné funkčné obdobie. Myslím si, že primátor by mal mať tento priestor, aby so spolupracovníkmi mohol začať realizovať a zároveň aj dokončiť všetky potrebné zámery, s ktorým prichádzal na svoju pozíciu. Podotýkam, že sa budem uchádzať ešte o jedno funkčné obdobie. Ak budem úspešný, bude to moje druhé a posledné obdobie vo funkcii primátora. Pokiaľ sa totiž táto pozícia vykonáva zodpovedne, je pomerne vyčerpávajúca a po ôsmich rokoch už od žiadneho manažéra na tej istej pozícii nemožno očakávať inovatívne prístupy.
3. Som predsedom predstavenstva Liptovskej vodárenskej spoločnosti, ešte pár týždňov budem konateľom TV Liptov. Zastávam funkciu predsedu dozornej rady Klastra Liptov, som predsedom Združenia miest a obcí Liptova, členom rady Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), predsedom Medzinárodnej komisie ZMOS, náhradníkom slovenskej delegácie vo výbore regiónov. Ani jedna z týchto funkcií nie je honorovaná. Honorár mám len z pozície poslanca Žilinského samosprávneho kraja, ktorým som sa stal vlani. Okrem týchto funkcií, ktoré sú úzko späté s funkciou primátora mesta Liptovský Mikuláš, som v rámci mojich akademických aktivít členom dvoch vedeckých rád.
Michal Slašťan, Ružomberok
1. Do parlamentu nebudem kandidovať, pretože som presvedčený, že nie je možné zvládnuť v potrebnej kvalite prácu primátora takého mesta ako je Ružomberok a súčasne poslanca Národnej rady. Nakoniec KDH, ktorého som členom, prijalo zásadu - jeden mandát, jeden funkcionár. Neviem pochopiť, ako môže niekto zvládnuť funkciu europoslanca, župana a dokonca aj poslanca Národnej rady súčasne.
2. Viem, že dĺžka mandátu primátorov v zahraničí, napríklad, v Nemecku je 7 rokov a v iných krajinách v rozpätí 4 - 8 rokov. Nechcem, aby to vyznelo ako prihrievanie polievky, ale prikláňam sa k názoru, že 4-ročné obdobie je pravdepodobne krátke a potvrdzuje mi to názor primátora družobného mesta Taucha v Nemecku. V každom prípade budem akceptovať rozhodnutie poslancov v parlamente. Iniciatívu v súvislosti s predĺžením funkčného obdobia primátorov podporujem.
3. Okrem funkcie primátora zastávam funkciu poslanca Žilinského samosprávneho kraja, predsedu predstavenstva Klastra Liptov, člena predstavenstva Technických služieb a predsedu OZ Basketbalového klubu Ružomberok. Funkcie som prijal len z titulu postavenia primátora mesta. Okrem funkcie poslanca krajskej samosprávy všetky ostatné funkcie vykonávam bezplatne a zaberajú mi pomerne veľa času. Za prácu poslanca Žilinského samosprávneho kraja beriem funkčný plat, ktorého výšku mám uvedenú aj v mojom daňovom priznaní a je to približne 400 eur mesačne. Žiadne iné príjmy okrem platu primátora mesta nemám.