LIPTOV. Vláda opäť od začiatku marca umožnila samospráve v rámci verejnoprospešných prác zamestnávať dlhodobo nezamestnaných pri manuálnych prácach: zametanie ulíc, výkopy, pomocné práce na stavbách, zbieranie či triedenie odpadkov, ale aj pri prácach v inštitúciách patriacich pod samosprávu: pomocná sila v kuchyni v materskej škôlke, škole, vrátnik, záskok vychovávateľky, administratívne práce pre úrad, spravovanie webovej stránky a iné.
V marci nebola ešte liptovskohrádocká radnica zapojená do tohto projektu, ale nezavrhla pomoc dlhodobo nezamestnaným formou verejnoprospešných prác. Treba však najprv zabezpečiť peniaze na nákup pracovného ošatenia a ochranných pomôcok aj peniaze na výdavky spojené s organizovaním verejnoprospešných prác. „Tie by sa v budúcnosti nemuseli hradiť z rozpočtu mesta, mzdy by sa mohli hradiť zo štátneho rozpočtu. Privítali by sme aj skoršiu refundáciu vyplatených peňazí a menšiu byrokraciu," povedala Jana Hapčová, vedúca odboru organizačného, školstva a sociálnych vecí Mestského úradu v Liptovskom Hrádku.
Ani v Ružomberku nezavrhujú pomoc nezamestnaným formou organizovania verejno-prospešných prác, konkrétne zámery však ešte nemajú stanovené. Rovnaká situácia je aj v Liptovskom Mikuláši, kde zapojenie sa do projektu verejno-prospešných prác prichádza do úvahy až od mája tohto roku.
Osvedčili sa malé služby
Vlani inštitút verejnoprospešných prác nevyužilo ani jedno liptovské mesto. Aj preto, lebo výplata mzdy ide čiastočne aj z mestského rozpočtu. V tomto roku z mesačnej mzdy od 307,70 eur, čo je minimálna mzda, do 370 eur, čo je plat, pri ktorom samospráva dostane maximálny príspevok od štátu, samospráva zo svojho rozpočtu poskytuje prvé tri mesiace desať, ďalšie tri dvadsať a posledné tri mesiace tridsať percent z vyplatenej mzdy. Liptáci využívali systém menších obecných služieb - aktivačnú činnosť.
„Vlani sa pätnásť uchádzačov o zamestnanie zapojilo do čistenia mestských komunikácií, prehlbovania a čistenia kanálov, vyrezávania kríkov, hrabania lístia, kosenia trávy a jej odvoz, natierania lavičiek, zábradlí, do úpravy cintorínov, triedenia odpadov," povedala J. Hapčová a dodala, že v tomto roku mesto v rámci tohto projektu zamestnáva 14 ľudí.
Robili nezamestnaní v núdzi
Ako povedala Anna Fričová z ružomberskej radnice, na základe dohody medzi mestom Ružomberok a Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny boli vlani do aktivačných prác zapojení nezamestnaní v hmotnej núdzi, ktorí poberajú sociálne dávky za aktivačný príplatok 63 eur. V takomto programe bolo minulý rok od apríla do septembra zapojených päťdesiat nezamestnaných a posledný štvrťrok dvadsať nezamestnaných.
V Liptovskom Mikuláši je v súčasnosti zaradených do aktivačnej činnosti 49 uchádzačov o zamestnanie. Dostávajú dávku v hmotnej núdzi a aktivačný príspevok, ktorý vypláca Úradom práce sociálnych vecí a rodiny. „Mesto má uzatvorených aj dvadsať dohôd o vykonaní menších obecných služieb, ktoré sú platné do konca apríla a sú alternatívou aktivačných prác," povedala Andrea Mlynarčíková z majetkovoprávneho oddelenia Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši.