Veternú Porubu čaká referendum, v ktorom by mali obyvatelia rozhodnúť o ďalšej existencii smetiska pod dedinou.
VETERNÁ PORUBA. Na smetisku, ktoré sa nachádza v katastrálnom území Veternej Poruby, vyvážajú komunálny odpad z Liptovského Mikuláša a viacerých okolitých obcí stredného Liptova. Jeho kapacita sa, podľa odborných odhadov, naplní do konca roka 2011.
Mesto Liptovský Mikuláš má vypracovanú štúdiu rozšírenia kapacity postačujúcej na ďalších asi dvadsať rokov. So štúdiou oboznámili Veternoporubčanov na verejnom stretnutí druhý marcový piatok. „Momentálne je v štádiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. Pokiaľ bude mať očakávaný kladný výsledok, urobíme všetko preto, aby sme to občanom Veternej Poruby vysvetlili," povedal pre TASR liptovskomikulášsky primátor Ján Blcháč.
Vedenie obce bude rešpektovať názory obyvateľov
Obyvatelia Veternej Poruby sa rozdelili na dva tábory. Jeden súhlasí so smetiskom, pretože v ňom vidí zdroj príjmov pre obec. Druhý tvrdí, že ak nebude pod dedinou smetisko, do Veternej Poruby by mohol prísť nový investor a podporiť tak výstavbu komplexu hotelového a doškolovacieho typu. Keďže vedenie obce chce rešpektovať názory svojich obyvateľov, obecné zastupiteľstvo rozhodlo, že usporiada referendum.
Medzi prvými domami nad smetiskom stojí dom Jaroslava Salaja. „Viem, že Poruba dostáva nejaké peniaze za smetisko od mesta, ale sú viazané na životné prostredie. Preto si myslím, že by bolo výhodnejšie, keby sa na Porube viac budovalo. Tiež som počul, že niekto chce u nás stavať, ale podmienil výstavbu zrušením smetiska. Bolo by dobre aj pre mladých, keby sa na Porube viac stavalo." Dodal, že v súčasnosti v dedine žiaden zápach zo smetiska necítiť, len havranov je okolo neho neúrekom. „Ale aj tie musia žiť, veď je to príroda," zakončil.
Kedysi vytvorili živú reťaz okolo smetiska
Dôchodca a predseda Pozemkového spoločenstva Veterná Poruba Vladimír Šuchtár si pamätá na začiatky smetiska pred tridsiatimi piatimi rokmi. „Nebolo to žiadne smetisko, ale divoká skládka, kde stále horeli smeti a dymilo sa z nej. My sme vtedy urobili živú reťaz, aby si štát uvedomil, že nám to nie je jedno. Vtedy naň vyčlenil milióny." V. Šuchtár si myslí, že Veternoporubčania si smetiska už dosť užili a podľa neho sú so skládkou len problémy. Prekáža mu najmä to, že autá vychádzajúce zo smetiska vynášajú na cestu blato, ktoré nie vždy zamestnanci alebo vodiči odstránia. Tvrdí: „Preprava kontajnerov so smeťami by mala byť pod sieťami, ale stalo sa mi, že za takýmto autom som našiel starý matrac vypadnutý na ceste. My máme smetiska dosť a, myslím si, že nám brzdí aj rozvoj obce. Veď dolu v meste ľudia hovoria - á, vy idete hore na smetisko? Táto dedina akoby bola smetiskom odpísaná na zánik."
Nie každý vie povedať, čo je lepšie
„Výhodou pre dedinu je, že smetisko nám zarába. Nevýhodou, že peniaze sú viazané na životné prostredie," zauvažovala jedna zo žien vo Veternej Porube. „Ale dakedy bola situácia horšia. Dym išiel do dediny a keď sme mali otvorené okná, bol ho plný dom. Smrad išiel aj cez zatvorené okná. Teraz sú okolo neho a na ňom v zime havrany, v lete čajky." Mária Rakytová sa zas nevedela vyjadriť, čo je lepšie. „Jedni sú za, druhí proti. Pamätám si aj horšiu situáciu na smetisku, ako je dnes."
Zástupca starostu Veternej Poruby Igor Petra pre TASR zdôraznil, že ešte pred konaním referenda budú občania podrobne informovaní o pozitívnych a negatívnych faktoroch spomínanej skládky. „Chceme, aby ich rozhodnutie bolo čo najobjektívnejšie, aby zodpovedne zvážili všetky okolnosti a zároveň si uvedomili, o akú dôležitú otázku z pohľadu celého regiónu ide," dodal I. Petra.