Neštátni vlastníci lesov, ktorí majú v rukách asi 55 percent pozemkov v Tatranskom národnom parku (TANAP), nesúhlasia s návrhom jeho novej zonácie a žiadajú zastavenie schvaľovacieho procesu.
LIPTOV. Dôvodom sú nedoriešené možnosti náhrady za obmedzenie obhospodarovania v chránených územiach. Ďalšie rokovania vlastníci pripúšťajú až po doriešení tejto otázky. Návrh zonácie z dielne envirorezortu s týmto ich postojov počíta, preto by mala zonácia prebehnúť v dvoch etapách.
Ako objasnil predstaviteľ Rady združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska Juraj Vanko, ministerstvo malo ešte vlani vypracovať nový zákon o ochrane prírody, ktorý by vyriešil otázku odškodňovania majetkovej ujmy, ktorá vzniká vlastníkom lesov pri uplatňovaní obmedzení ich vlastníckych práv ochranou prírody. „Takýto právny predpis vypracovaný nebol a nebol tak splnený základný predpoklad pre to, aby vlastníci lesov dostali záruky, že pri ustanovení týchto zón budú rešpektované ich oprávnené záujmy, garantované Ústavou SR."
Ministerstvo predstavilo nový zákon o ochrane prírody na jar 2008. Návrh počítal s rozšírením možnosti náhrad pre vlastníkov o ďalšie štyri spôsoby. Obmedzenie hospodárenia sa nemalo riešiť už iba náhradou za obmedzenie, ale aj nájmom pozemkov, zmluvnou ochranou, výkupom alebo výmenou pozemkov. Rezort vtedy v dôvodovej správe objasnil, že sa vyplácajú iba žiadosti o náhradu za obmedzenia na lesných pozemkoch a výlučne v piatom stupni ochrany.
Spôsob vyplácania tiež komplikuje zložitý proces uplatňovania náhrady a vlastníci nesúhlasili ani s tým, že sa čiastka za obmedzenie hospodárenia vyplácala raz za desať rokov. Vzhľadom na to, že k zákonu prišlo veľké množstvo pripomienok, však rezort materiál stiahol. Zonácia TANAP-u sa má stať realitou od júna, pričom sa má realizovať v dvoch etapách.
V rámci novej zonácie TANAP-u sa okrem vytvorenia štyroch zón (A, B, C, D) v závislosti od stupňa ochrany počíta aj s podzónou Cr, ktorá má umožniť rozvoj cestovného ruchu. Návrh, ktorý kritizujú viacerí ochranári, ako aj bývalí pracovníci správy parku, sa má na rokovanie kabinetu dostať do konca marca.