Streda, 7. jún, 2023 | Meniny má Róbert

Strojára a učiteľa väzenie nezlomilo

Ondrej Valentín Pavella z Hýb položil v roku 1955 základný kameň elektrotechnického školstva v Liptove. Hoci 7. apríla uplynie od jeho smrti dvadsaťpäť rokov, dodnes sa k jeho menu hlásia celé generácie jeho bývalých študentov.

Ondrej Valentín Pavella sa po návrate z väzenia viac upol k rodine. Na fotografii s manželkou na oslave narodenín svojej vnučky Danielky.Ondrej Valentín Pavella sa po návrate z väzenia viac upol k rodine. Na fotografii s manželkou na oslave narodenín svojej vnučky Danielky. (Zdroj: ARCHÍV JÁNA PAVELLU)

Ondrej Valentín Pavella z Hýb položil v roku 1955 základný kameň elektrotechnického školstva v Liptove. Hoci 7. apríla uplynie od jeho smrti dvadsaťpäť rokov, dodnes sa k jeho menu hlásia celé generácie jeho bývalých študentov po celom Slovensku.

HYBE. „Otcovo meno pozná každý, kto prešiel nejakým krstom elektrotechniky," potvrdil jeho syn Ján Pavella. Ondrej Valentín Pavella dostal prvé krstné meno po krstnom otcovi, druhé po svätom Valentínovi, patrónovi zaľúbených. Veľa ľudí ho však poznáva po mene Ondrej. Dokonca aj študenti ho v škole volali ujo Ondrej Pavella, nie súdruh učiteľ, ako to bolo zaužívané v socialistickej škole.

Mal rád mlyn starého otca

O. V. Pavella nevyštudoval učiteľstvo, ako by sa zdalo, napriek tomu však celý život zasvätil aj školstvu.

V detstve ho totiž očarili remenice a turbína mlyna starého otca v Hybiach. Veľmi rád tam chodieval. To rozhodlo, že chlapča odišlo na Vyššiu priemyslovú školu strojnícku v Bratislave. Spolu s ním do bratislavskej školy šiel z Hýb aj bratranec, spisovateľ Dobroslav Chrobák.

Po skončení školy však mladý Pavella nešiel do strojárskeho priemyslu. Dva roky pôsobil v Bratislave na priemyslovke ako asistent. „Potom, keďže priemyslu na Slovensku nebolo, otec nastúpil do Škodových závodov v Plzni," zdôvodnil otcov odchod do Čiech jeho syn Ján. „Tam si našiel moju mamu a žili pokojne, až kým neprišla druhá svetová vojna.

Vtedy nastal problém. Otec sa stal v Čechách, kde bol vyhlásený Protektorát Čechy a Morava, cudzincom. Na Slovensku bol vyhlásený Slovenský štát. Nastali problémy, napríklad, s potravinovými lístkami, ku ktorým bolo podmienkou hlásiť sa na úrade každý mesiac. Vtedy vedenie plzenských Škodových závodov otcovi navrhlo, aby šiel do pobočky závodu, ktorý budovali v Dubnici nad Váhom."

Zo strojníctva do školstva

Keďže mal O. V. Pavella pedagogické skúsenosti z Bratislavy, navrhli mu, aby v Dubnici založil odborné učňovské školstvo. Súhlasil. Neskôr založil aj priemyselnú školu, aj expozitúru vysokej školy strojníckej.

V roku 1947 dostal vyznamenanie od predsedu Slovenskej národnej rady Jozefa Lettricha Rád za hrdinstvo v práci a výstavbu bojom zničeného Slovenska. „To sa mu stalo osudným," vynorili sa synovi Jánovi spomienky na ťažké obdobie rodiny. „Pamätám si tú noc, hoci som bol malý. Prišli si po neho a mama o ňom dlho nič nevedela. Otec tiež tiež nevedel, prečo ho brali. Zachoval sa nám len lístok, ktorý narýchlo napísal: „Musel som odísť do roboty, chcú odo mňa nejaké vysvetlenie."

Bol obvinený z velezrady

Dostal sa do väzenia. Obvinili ho vo vykonštruovanom procese podľa paragrafu 231, zločin velezrady proti republike. „Za to sa dával v tom čase povraz," vzdychol si Ján Pavella. „V prvom súdnom konaní bol oslobodený, ale prokurátor Anton Rašla, ktorý súdil aj Tisa, sa odvolal a otec dostal natvrdo osemnásť mesiacov. Malo to aj ďalšie dôsledky - bol vyhodený z práce zo spiatočnou platnosťou, nás vyhodili z domu. Pamätám si ako dnes, že mama ma niesla v náručí a pršalo. Útočisko sme našli u otcových rodičov v Hybiach." Až v roku 1990 bol O. V. Pavella súdne plne rehabilitovaný, čoho sa však už nedožil.

Na trest zabudli

„Otec vo väzení veľmi ochorel, trest prerušili a pustili ho domov," povedal syn Ján a dodal, že posudkový lekár, ktorý bol trošku do rodiny, ale vrchnosť to nezistila, stále písal, že je neschopný na výkon trestu.

O. V. Pavella bol v tom čase úplne zlomený a keď sa u neho v Hybiach objavil riaditeľ Tesly Miloš Prokša s tým, že chce, aby rozbehol elektrotechnické vzdelávanie v Liptove, zareagoval: „Bohužiaľ, nemám odsedený trest."

Záhadným spôsobom sa však na trest zabudlo. „Zrejme sa niekto našiel, čo pomohol zabudnúť, a tak po večeroch chodili do školy najprv chlapi. Prichýlili ich v lesníckej škole. Potom vznikla učňovská škola, neskôr aj priemyslovka a začali v Liptovskom Hrádku stavať elektrotechnickú školu na mieste, kde stojí dodnes. Tam otec roky učil," uzavrel Ján Pavella.

Pomohol mu farár v Hybiach

Hoci O. V. Pavella bol veľmi vitálny človek, po návrate z väzenia sa viac ako spoločenskému životu venoval rodine. Podľa slov jeho syna, na nohy ho postavil najmä evanjelický farár v Hybiach Miloslav Slávik.

„Bývali sme vedľa fary, a tak sa otec len zodvihol a povedal mame - idem na faru. Tam kuli s farárom pikle: celé hodiny prerozprávali a vymysleli, napríklad, elektrický pohon zvonov či vežové hodiny v Hybiach. Takto otca farár zamestnával."

Na náradí nešetri

Ako ostal v pamäti Ondrej Valentín Pavella jeho synovi Jánovi? „Otec veľmi dal na vzdelanie a dobré náradie. Hovorieval: Ak ho nemáš, urob si ho. Kvalitná práca chce aj dobré náradie. Ani ja, ani brat sme si jeho výdobytky v liptovskom školstve neužili. Obaja sme šli do sveta. Moja mama vravievala, že otec zakladal školy pre druhých. Keď ma však vyprevádzal ako štrnásťročného na priemyslovku do Bratislavy a dával mi peniaze, povedal: „Zbytočne neutrácaj, na jedle nešetri a keď budeš smädný, kúp si pivo, lebo to je aspoň prevarená voda a nedostaneš hnačku." Prišiel prvý smäd a šiel som na pivo. Z krčmy ma však vyhodili, mal som štrnásť rokov."

Nerysoval, maľoval

O. V. Pavella hovorieval, že v triede na tabuľu maľuje, nie rysuje. „A keď niečo namaľoval, bolo to naozaj namaľované. Jeden jeho žiak spomínal, že veľakrát považovali za nedôstojné jeho kresby zmazať špongiou. Boli také krásne, že chvíľu nebolo toho, kto by narysované zotrel. Učil strojárenské predmety, technické kreslenie, mechaniku, kinematiku, podieľal sa na tvorbe učebníc," vysvetlil Ján Pavella.

Jeho žiaci? Napríklad, Jaroslav Zuskin z Hýb, Ján Kello z Bobrovca, Bohuslav Račko z Pribyliny, Dušan Hric, riaditeľ hrádockej Tesly, Jaroslav Mlynček, riaditeľ Alcatelu, Michal Sýkora, starosta Štrby a predseda ZMOS-u či množstvo bývalých študentov od Nového Mesta nad Váhom až po Stropkov.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  4. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  5. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  6. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  2. Ako znížiť vysoký cholesterol?
  3. Čo priznali rodičia?
  4. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
  5. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
  6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 14 165
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 978
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 386
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 610
  5. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 8 015
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 681
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 947
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 808

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  2. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  3. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  4. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  5. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  6. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  7. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
  8. Martin Chovan: Zajtra nie je dnes
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 29 649
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 194
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 994
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 623
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 785
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 740
  7. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 6 482
  8. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP ! 4 217
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Katalyzátor je preč.

Súd zlodeja odsúdil a nariadil uhradiť škody.


4 h
Ilustračná fotografia.

V rámci projektu Závislí na zdraví prinášame zoznam dôležitých kontaktov, kde ľudia v krízových situáciách nájdu pomoc a podporu.


16. máj
Ilustračné foto.

Rodičia budú musieť s deťmi dochádzať do susedného mesta.


6 h

Ministerstvo školstva už druhý rok cez Plán obnovy motivuje študentov na slovenských vysokých školách formou štipendia „Študujem doma, Slovensko ma odmení“.


14 h

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Moja ilustrácia piesne Lorelei (2010) od zoskupenia Scorpions (1965 - 2023)
  2. Jozef Varga: Slayer, parádne tvrdá muzička
  3. Miroslav Ferkl: Priehrada a teror!
  4. Anton Kaiser: 10 rokov výskumov a obnovy hradu Gýmeš
  5. Martin Chovan: Evanjelium Martina pre Martinu
  6. Anna Miľanová: Foto - Hádanka 4... 2022
  7. Vlasta Sedláková: Ruský štandard
  8. Martin Chovan: Zajtra nie je dnes
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 29 649
  2. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 13 194
  3. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 994
  4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 623
  5. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 785
  6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 740
  7. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 6 482
  8. Ján Šeďo: Zjazd KSS pod obrázkami masových vrahov, zobuďte GP ! 4 217
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu