RUŽOMBEROK. Aké televízne tanečné show v tomto období televízie vysielajú? Čo je pre vás v živote najdôležitejšie? Ste veselý človek? Ako vyzerá váš bežný deň? Aj odpovede na tieto otázky chcela počuť komisia, ktorá v zasadačke rektorátu Katolíckej univerzity v Ružomberku vyberala budúcich zamestnancov pre svoje firmy. Ale iba akože. Konal sa tu totiž tréning oddelenia kariérneho poradenstva pod názvom Ako nepohorieť na prijímacom pohovore.
Čím menej, tým viac
Možnosť získať nové poznatky z teórie a vyskúšať si pohovor pred modelovou štvorčlennou komisiou využilo šesť študentiek univerzity. „Čím menej účastníkov kurzu máme, tým viac sa im môžeme venovať. V tomto období sa všetci tí, ktorí končia štúdium, pripravujú vstúpiť na trh práce. Je dôležité im podať pomocnú ruku," zhrnula obsah štvorhodinového teoreticko - praktického stretnutia kariérna poradkyňa Katarína Markovičová.
Spolu s doktorandom Ústavu sociálnych vied, Danielom Markovičom, budúcim absolventkám aj prakticky radili, ako sformulovať svoje silné a slabé stránky bez toho, aby im to poškodilo. „Vyše 4o percent ľudí si v dnešnej dobe nájde prácu cez referencie známych. Tým nemyslíme zamestnanie v strýkovej firme, ale to, že vás niekto budúcemu zamestnávateľovi odporučí na základe dobrých skúseností," zhrnul D. Markovič výsledky štatistiky najúspešnejších ciest k novému zamestnaniu, v ktorej je internet až na štvrtom mieste.
Spolupráca univerzít
Štvorčlennú komisiu doplnili Beata Bujak - Skowrońska a Ewa Jablońska, pracovníčky študijného oddelenia z univezrity v Poľsku.
„Naše univerzity spolupracujú niekoľko rokov cez program Erazmus. Prvý raz sme sa zúčastnili takéhoto tréningu a myslím si, že pre študentov, ktorí sa chcú niečo dozvedieť, je to veľká pomoc," skonštatovala Beata Bujak - Skowrońska, ktorá študentkám pripomínala, že pevný stisk ruky na začiatku pohovoru zamestnávateľovi napovie, že ide o človeka s istotou, ktorý vie, čo chce.
Jedna šanca
Pri pracovnom pohovore má záujemca o miesto iba jednu šancu urobiť dobrý prvý dojem a zaujať. Improvizovanie sa veľmi nevypláca. Uplatnenie na absolventa vysokej školy možno čaká niekde inde ako vo vyštudovanom odbore. Z aktuálnych pracovných ponúk si študentky vybrali jednu, ktorá im čo najlepšie vyhovovala a komisia ich začala trápiť otázkami.
„K pohovorom sa mi viažu negatívne asociácie a chcela som sa naučiť zvládnuť ich tak, aby boli úspešné," priznala sa študentka Sociálnej práce Lenka Ondrkálová. So študentkou žurnalistiky Alenou Belanovou sa zhodli na tom, že tento cvičný pohovor bol pre ne príjemný a vôbec nie stresujúci: „Zatiaľ som neabsolvovala žiaden skutočný, ale teraz už viem, na aké chyby si treba dať pozor."
Skúsenosti s niekoľkými pohovormi má, na rozdiel od nej, študentka učiteľstva v kombinácii biológia - náboženská výchova, Zdenka Spišáková. A neboli vždy príjemné. „S pracovným pohovorom sa určite stretne každý z nás, už som ich niekoľko absolvovala. Aj na základe horších skúseností som sa chcela dozvedieť, čomu sa vyhnúť, na čo sa zamerať. Teoretizovať o niečom je však iné, ako si to vyskúšať. Stále mám trému, ale lepšie sa s tým vyrovnávam, lebo viem, čo sa ma môžu opýtať," povedala.
Kariérnu poradkyňu flexibilita a pripravenosť účastníčok kurzu prekvapila: „Vedeli dobre reagovať, len niektoré otázky im robili problémy. Mohli si to však vyskúšať a počas reálneho pohovoru už budú vedieť, ako odpovedať. Prekvapilo ma, že sa vedeli vžiť do pozície uchádzača o vybrané zamestnanie. Ten pohovor naozaj prebiehal akoby reálne, podarilo sa nám vytvoriť vhodnú atmosféru."
Ďalšie tréningy
Tréningom pracovného pohovoru aktivity kariérneho poradenstva na Katolíckej univerzite v Ružomberku nekončia.
„Chceli by sme viac vstúpiť do povedomia študentov, aby prichádzali na osobné konzultácie. Niektorí majú problém sa vyjadrovať pred skupinou a tomu sa na tréningoch nedá vyhnúť. Na konzultáciách chceme pomôcť konkrétnemu študentovi, ktorý príde," zhrnula plány Katarína Markovičová.
Autor: Eva Okoličániová