LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Honorárny konzul Tadeusz Frackowiak z Honorárneho konzulátu Poľskej republiky na Slovensku so sídlom v Liptovskom Mikuláši potvrdil, že tragédia po 70. rokoch osudovo zasiahla do života jeho rodnej krajiny.
„Pre mňa je tragické aj to, že podobne ako v prvej polovici 20. storočia i teraz prišlo Poľsko o vrchné velenie armády a to v blízkosti Katynského lesa, kde sa mali poľskí činovníci zúčastniť pietnej spomienky na masakru. Týkalo sa to najmä príslušníkov ozbrojených síl, ktoré tradične požívajú veľkú úctu celej spoločnosti, bez rozdielu politického názoru. Sú ozajstnou integrujúcou silou Poľska," dodal T. Frackowiak.
Blízkosť slovenského a poľského národa
Reakciu sveta na tragédiu, podľa niektorých analytikov, najväčšiu svojho druhu v novodobých dejinách našich severných susedov, zhodnotil cez víkend honorárny konzul týmito slovami: „Vidieť blízkosť našich národov. Od prvej chvíle, keď priniesli médiá informácie o leteckom nešťastí, mi ľudia telefonujú a aj inak vyjadrujú spoluúčasť. Všetkým úprimne ďakujem za kondolencie. Poliaci nikdy nezabudnú na to, že Slováci, ako aj ďalšie národy súcitia vo chvíľach, keď Poľsko prežíva jedno z najväčších nešťastí. Okrem hlavy štátu zahynuli v lietadle významní predstavitelia štátnych, vojenských, duchovných a spoločenských inštitúcií."
Honorárny konzul spomína na posledné stretnutie
Vo vyhlásení sa honorárny konzulát v Liptove pripája k desiatkam tisíc trúchliacich Poliakov, ktorí zaplavili ulice a námestia v centre Varšavy, aby si uctili pamiatku prezidenta Lecha Kaczynskeho a ostatných 88 obetí leteckej havárie na západe Ruska.
„Spomínam na naše posledné stretnutie v Kežmarku, kde som hovoril s prezidentom Kaczynskim o vzájomnej spolupráci Slovenska a Poľska," doplnil informácie T. Frackowiak.
V Liptovskom Mikuláši na Mestskom úrade aj konzuláte na námestí Osloboditeľov mnohí obyvatelia Liptova aj ďalší podpísali kondolenčné listiny.