LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Za každú účasť na rokovaní mestského zastupiteľstva v Liptovskom Mikuláši patrí poslancovi odmena 50 eur. Okrem toho môže raz za rok dostať mimoriadnu odmenu s prihliadnutím na kvalitu výkonu funkcie, prácu a aktivitu.
Mimoriadne odmeny bude schvaľovať primátor
Niektorým poslancom sa nepáčilo, že mimoriadnu odmenu by mala navrhovať Mestaká rada a schvaľovať primátor. Dušan Vinčúr navrhol bod o mimoriadnej odmene vypustiť s odôvodnením, že prácu poslancov nemá hodnotiť primátor, ale voliči. K jeho názoru sa pripojili aj Milan Trnovský a Roman Mojžiš.
S mimoriadnou odmenou nesúhlasil ani Jozef Repaský a Edita Havránková. Poznamenala, že nie je jasné, na základe akých kritérií by ich mali dostávať a zaváňa to kupovaním si poslancov. J. Repaský dodal, že už teraz sa delia na poslušných a neposlušných.
Návrh D. Vinčúra poslanci neschválili. Ani návrh Jozefa Bobáka, aby mimoriadne odmeny schvaľovalo mestské zastupiteľstvo a nie primátor. Schválili však návrh Vladimíra Stankovianskeho, aby v článku o mimoriadnej odmene vyčiarkli slovo mimoriadna a ostatné sa nemení. Čiže schvaľovanie týchto odmien bude v kompetencii primátora.
Poslanci schválili aj návrh primátora na udelenie Ceny mesta Vladimírovi Stankovianskemu a odmenu tisíc eur za mimoriadne výsledky pri zveľaďovaní a rozvoji mesta a pri príležitosti významného životného jubilea. Prvého apríla oslávil sedemdesiate narodeniny. V rokoch 1994 až 1998 bol primátorom mesta. Cenu by mu mali udeliť na podujatí Šport v meste 12. apríla.
Rokovať budú ráno, pracujúci majú smolu
Témou rokovania bola aj otázka, kedy sa majú začínať riadne zasadnutia mestského zastupiteľstva. Zamestnancom mestského úradu vyhovoval čas o deviatej hodine dopoludnia.
Jozef Čefo navrhol, aby sa začínali o 13. hodine, aby sa na nich mohla zúčastniť aj pracujúca verejnosť. Pridal sa k nemu J. Bobák. „Nechápem, prečo by sme sa mali zmestiť do vašej pracovnej doby." Povedal, že na zastupiteľstvo si väčšinou berie dovolenku, E. Havránková zase náhradné voľno. Bývalý primátor A. Slafkovský povedal, že Liptovský Mikuláš má veľa partnerských miest v zahraničí, a vo všetkých sú zastupiteľstvá o 16. hodine a neskôr. Primátor Ján Blcháč vymenoval pre zmenu niekoľko miest v okolí, kde sa začínajú dopoludnia. Bude k nim patriť aj Liptovský Mikuláš. Riadne mestské zastupiteľsvá sa budú začínať o 9. hodine.
Po marcovom znížení aprílové zvýšenie
Mestskí poslanci sa zaoberali aj situáciou v obchodnej spoločnosti MHK 32. Na rokovaní 25. marca schválili zníženie základného imania spoločnosti o viac ako 270-tisíc eur, na minulotýždňovom zvýšenie základného imania o viac ako 230-tisíc eur formou nepeňažného vkladu.
„Je nutné vysporiadať majetkovú bilanciu akciovej spoločnosti tak, aby vykazovala kladné základné imanie. MHK 32 na základe rozhodnutia svojho valného zhromaždenia požiadala mesto ako svoju materskú spoločnosť o poskytnutie majetkového vkladu, ktorým je možné situáciu riešiť bez vplyvu na rozpočtové prostriedky tohto roku," vysvetlila Marta Gutraiová, vedúca odboru financií, daní a miezd. Dodala, že mesto má vytipovaný nepotrebný majetok - budovu vrátane pozemku a pozemok na Námestí osloboditeľov (Esox). Jej hodnota je podľa znaleckého posudku 231-tisíc eur.
„Odovzdávame akciovej spoločnosti MHK 32 nehnuteľnosť, ktorú by sme za normálnych okolností predali verejnou súťažou," vyslovil svoj názor J. Repaský E. Havránková poznamenala, že už je zvykom, že mesto pomáha hokeju a dáva do neho milióny. Ale keď P. Cibák na začiatku zastupiteľstva žiadal o pomoc pre KTK, ktorému nedávno nie vlastnou vinou zhorelo šesť lodí, poslanci neschválili zaradiť tento bod do programu rokovania.
Primátor Ján Blcháč však povedal, že mesto chce pomôcť a v najbližšom možnom termíne budú o tom rokovať. Z nadácie Solidárny Mikuláš, ktorú založil vlani na pomoc ľuďom v núdzi, ponúkol vodákom 1500 eur. Približne toľko stojí jedna loď.
Na druhý deň sa na webovej stránke mesta objavila informácia, že mesto na nákup lodí prispeje sumou 8430 eur, ktoré malo pôvodne v rozpočte vyčlenené na vodácke športové podujatia a mladých vodákov.
„Tým, že sme urobili túto rozpočtovú zmenu, budeme musieť hľadať zdroje na podujatia a podporu vodáckej mládeže niekde inde. Tento výpadok sa pokúsime vykryť, aby vodáci touto zmenou neutrpeli. Radi im týmto spôsobom pomôžeme," povedal Ján Blcháč.