JASNÁ. Vo Fatrách trvá iba malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň. O aktuálnej situácii informoval Juraj Settey, službukonajúci Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (SLP HZS) v Jasnej.
Uvoľnenie lavín je pravdepodobné už pri malom mechanickom narušení, prípadne zaťažení stále iba mierne spevnenej snehovej pokrývky mnohých extrémnych svahov so sklonom nad 35 stupňov. Najmä pri oteplení a na slnkom osvetlených strmých svahoch je príležitostne možný aj samovoľný výskyt úplazov a menších lavín. Túry v exponovanom teréne si vyžadujú opatrnosť a znalosť lokálneho posúdenia lavínovej situácie.
Dnes ráno bolo na horách jasno, slnečno, bez zrážok, oteplilo sa. Teplota vzduchu sa pohybovala od -4 do +4 stupňov Celzia. Bolo bezvetrie, prípadne fúkal iba mierny južný vietor s rýchlosťou do 20 km/h. Počas poslednej periódy sneženia pripadlo v najvyšších polohách od 25 do 55 cm nového snehu. Po oteplení má miernu stabilitu. Súvislá snehová pokrývka je v Tatrách nad 1500 m. Vo Fatrách sa sneh nesúvislo nachádza najmä na severných expozíciách. Starý sneh bol zrána tvrdý, zmrznutý, na povrchu so snehovou kôrou.
V priebehu dňa odmäkne a zmení sa na kašovitý firn. V polohách nad 2000 m je sneh suchý a premrznutý. SLP HZS predpokladá zotrvanie aktuálnej tendencie lavínového nebezpečenstva.