Obrad vyháňania Moreny vykonal podľa zvyku starých Slovanov žrec, ktorému asistovali ženy v dobových kostýmoch.
PRIBYLINA. V scénke účinkovali pracovníci Národopisného múzea v Liptovskom Hrádku a deti z detského folklórneho súboru Cindruška. „Kelti mali druidov, ktorí vykonávali obety v obetných hájoch, Slovania zase žrecov," vysvetlila pracovníčka múzea Anna Kolkusová.
Vesnu si uctili medovinou, chlebom a veľkorozmernými obradovými koláčmi. Vesna bola aj ochrankyňou studničiek, ktoré kedysi na jar ľudia čistili a zdobili stužkami. Po obrade sa vybrala aj so sprievodom dolu dedinou a kropila ľudí pre zdravie a čistotu.
Robili gágorce, mútili mlieko, vyrábali maslo
Morenu vyhnali a Vesnu privítali v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline v prvú aprílovú sobotu. Okrem zvykov starých Slovanov si v ten deň návštevníci mohli v skanzene pozrieť, ako sa pripravovali cestoviny do polievok zvané gágorce, ako sa mútilo mlieko a vyrábalo maslo. „Maslo sa mohlo vyrábať na Bielu sobotu iba do východu slnka. Ľudia verili, že má liečivé účinky. Preto ho nezjedli, ale odložili a natierali si ním boľavé miesta," prezradila A. Kolkusová.
Program pokračoval na druhý deň v nedeľu folklórnym pásmom jarných zvykov z dolného Liptova v podaní folklórneho súboru Liptov. Veľký úspech mal netradičný tanečný pár, muž a žena figurína, ktorí boli spojení špičkami topánok. V prírodnom amfiteátri tancovali aj fašiangové masky, napríklad, medveď a chriapy - jedna čierna, dvojnohá, druhá biela, desaťnohá. Návštevníkov pobavili aj plačky a farár, ktorý pochovali basu.
Veľkorozmerné obradné koláče
Na záver prišla na pódium bohyňa Vesna a chlapci s obrovskými obradnými koláčmi - dvoma okrúhlymi a dvoma veľkorozmernými. Jeden mal rozmer 120-krát 70 centimetrov. Upiekli ich v najväčších liptovských pekárňach, vyzdobili jarnými motívmi a vyzerali ako obrazy. „Pekárne nám veľmi vyšli v ústrety. Keďže koláče boli veľkorozmerné, museli zohnať aj veľkorozmerné plechy, aby ich mali na čom upiecť," povedala A. Kolkusová.
Obradné koláče krájala Vesna spolu so županom a pozvala všetkých na spoločné hodovanie. Koláče návštevníkom veľmi chutili a niektorí si prišli aj po duplu.
Počas dvojdňových Sviatkov jari navštívilo pribylinský skanzen približne 2350 ľudí. Mohli si pozrieť aj ukážky strihania oviec a zručnosť ľudových výrobcov. Mnohí z nich odchádzali s vlastnoručne vyzdobeným vajíčkom, ktoré si zhotovili pod vedením skúsených krasličiariek.
Deti mali veľkú radosť zo zvieracej škôlky. So záujmom si obzerali tohtoročné mláďatá, ovečky aj kozliatka, ktoré sa narodili v skanzene.