RUŽOMBEROK. Jeho súčasťou je odborný seminár a praktické tvorivé dielne na tému pedagogickej tvorivosti učiteliek MŠ pod názvom Materská škola a svet okolo.
„Dlhodobo sa ukazuje, že výchovno-vzdelávacia činnosť MŠ je jednou z najdôležitejších etáp formovania mladého človeka. Preto sa ju snažíme čo najviac profesionalizovať a zvyšovať mieru odbornosti pedagogických pracovníkov," povedal minister školstva Ján Mikolaj a zároveň vyzdvihol úroveň slovenského predškolského vzdelávacieho systému.
„Slovenské predškolské vzdelávanie dosahuje vysoký medzinárodný štandard, čo potvrdzujú výsledky rôznych porovnávacích meraní. Dôležité je, že sme v rámci školskej reformy zaradili MŠ do školského systému, čiže sú školami. Ďalším významným aspektom je bezplatný posledný ročník predškolského vzdelávania, hradí ho štát. Pomohlo to zvýšiť návštevnosť MŠ už na takmer 90 percent," spresnil.
Podľa Evy Gašparovej, predsednícky Spoločnosti pre predškolskú výchovu v SR, je jedným z rozhodujúcich predpokladov ďalšieho skvalitňovania predškolskej výchovy rozširovanie vzdelania pedagogických pracovníkov MŠ. Učiteľky prejavujú veľký záujem vzdelávať sa a dopĺňať si vysokoškolské vzdelanie nielen prvého, ale aj druhého stupňa. Na Slovensku sú na to vytvorené veľmi dobré podmienky a dostatok možností následného uplatnenia.
Minister školstva sa pristavil aj pri aktuálnej problematike nedostatočných kapacít predškolských zariadení. Donedávna sa kvôli znižujúcim sa počtom žiakov rušili, teraz predurčuje rastúca demografická krivka opačný vývoj. Snahou musí byť vyhovieť každému, kto chce umiestniť svoje dieťa do MŠ. „Výchova a vzdelávanie sú najdôležitejšou súčasťou originálnych kompetencií miest a obcí, musia si s tým poradiť. Ak nie, budeme musieť zvážiť podstatu originálnych kompetencií samospráv s tým, že časť zodpovednosti by prevzal štát," dodal Mikolaj.