Pondelok, 25. október, 2021 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Keď mu zakázali lietať, začal skúmať jaskyne

Antonovi Droppovi z Liptovského Mikuláša pripol na uniformu štátne vyznamenanie, Rad priateľstva, ruský prezident Dmitrij Medvedev. Zagratuloval mu k nemu aj slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Ruský prezident Dmitrij Medvedev pripol Antonovi Droppovi Rad priateľstva.Ruský prezident Dmitrij Medvedev pripol Antonovi Droppovi Rad priateľstva. (Zdroj: SITA)

Antonovi Droppovi z Liptovského Mikuláša pripol na uniformu štátne vyznamenanie, Rad priateľstva, ruský prezident Dmitrij Medvedev. Zagratuloval mu k nemu aj slovenský prezident Ivan Gašparovič.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Prijal som ho veľmi rád a moje staré srdce pookrialo. Pánovi prezidentovi som sa poďakoval po rusky. Povedal som mu: „Blagadarjú vam, gospodin prezident, etot orden družby balšaja česť dľa miňá." Mám viac ruských vyznamenaní, ale toto je prvé, na ktorom nie je červená hviezda, ale zemeguľa," povedal Anton Droppa. Porozprávali sme sa s ním o jeho krátkej kariére pilota.

Do Ruska ste ako slovenský pilot odleteli dva dni po vypuknutí Slovenského Národného povstania. Prečo?

- Keď vypuklo Slovenské národné povstanie, bol som členom 12. stíhacej letky v Skupine vzdušných zbraní. Boli sme sústredení na letisku Išla pri Prešove. Veliteľ J. Trnka zvolal 30. augusta 1944 zhromaždenie všetkých letcov a navrhol: buď odletieť na letisko Tri Duby a bojovať po boku povstalcov proti Nemcom alebo odletieť do Sovietskeho zväzu a odtiaľ sa hneď po preškolení vrátiť na moderných lietadlách na pomoc povstaniu. Keďže so zastaranými československými lietadlami sa nedalo účinne bojovať proti moderným nemeckým lietadlám, vybrali sme si druhú možnosť. Na druhý deň odštartovalo z letiska Išla 26 lietadiel a spolu 75 príslušníkov Skupiny vzdušných síl. Ja som letel na stíhačke Avia B-534. Pristáli sme v Ľvove. Preškolili nás na ruské stíhačky Lavočnik a bojové Iljušiny a plnili sme rôzne bojové úlohy.

Ruská stíhačka Lavočkin, na ktorej Anton Droppa lietal na sklonku 2. svetovej vojny. FOTO: ARCHÍV AD

Čo bolo úlohou stíhačov?

- Stíhači chránia ostatných letcov bombardérov proti útokom nepriateľského stíhacieho letectva. V stíhačke je pilot iba sám, v bombardéroch boli dvojčlenné posádky. Robili sme aj prieskumné lety a nálety na nepriateľské ciele, na delostrelecké batérie, kolóny, vlaky.

Nemali ste strach, že vás zostrelia?

- Nikdy som nepomyslel na to, keď som sadal do lietadla, že sa už nevrátim.

Ešte predtým, ako ste odleteli do Ruska, ste boli v Liptove a vraj ste sa zapojili do Slovenského národného povstania ešte skôr, ako ho oficiálne vyhlásili. Ako to bolo?

- Prišiel som na dvojdňovú dovolenku, aby som v Ružomberku vyreklamoval brata ako jediného živiteľa rodiny z vojenskej prezenčnej služby. Zo zvedavosti som sa išiel pozrieť aj na letisko Mokraď pri Liptovskom Hrádku. Tam ma stotník Daniel Kunic požiadal, aby som urobil letecký prieskum na trase Liptovský Hrádok - Poprad - Spišká Nová ves - Kežmarok a späť. Nasadol som do školského lietadla Praga, lebo žiadne stíhačky vtedy na letisku neboli a išiel som aj s poručíkom Milošom Chrapčiakom na prieskumný let. Bolo to 29. augusta dopoludnia ešte pred vyhlásením SNP. Vedel som, že slovenskí piloti mali zakázané vzlietnuť bez povolenia Veliteľstva vzdušných zbraní a Nemeckej leteckej komisie a za porušenie tohto rozkazu bolo zostrelenie. Medzi Svitom a Štrbou sme uvideli nemecké terénne auto, tak sme naň každý hodili granát. Na Mokradi som s výsledkami prieskumného letu oboznámil veliteľa letiska a ten zase partizánskeho veliteľa Makarova. Bol v Liptovskom Hrádku a pripravoval sa s partizánmi na obsadenie Popradu. Po správe o prieskume vyrazili a večr boli v Poprade.

A čo ste robili vy?

- Išiel som s nimi do Popradu a odtiaľ vlakom späť na letisko Išla. Vo vlaku kontrolovali cestujúcich dvaja nemeckí dôstojníci. Prinútili ma vystúpiť v Spišskej Novej Vsi a odviedli ma na výsluch. Dlho ma vypočúvali, vypytovali sa na partizánov a na letisko Mokraď, aké sú tam lietadlá a koľko. Povedal som, že som tam nebol a neviem, ale neverili mi. Nemecký dôstojník zakričal: „Partisanenspion likvidieren!" a nechal ma odviesť do samotky. Bolo mi jasné, že jediná šanca, ako prežiť, je ujsť. Mal som šťastie, že na okne neboli mreže a bolo na prvom poschodí. Povedal som si, že keď vyskočím, dopadnem, ako keby som skákal na padáku. Tak som vyskočil a utekal. Nemecká stráž ma, našťastie, nedohonila.

Počas 2. svetovej vojny a takzvaného slovenského štátu podliehala slovenská armáda nemeckému veleniu. Aký vzťah mali slovenskí letci k Nemcom?

- Nemcov sme nenávideli a čakali sme na vhodnú príležitosť, ako odletieť na sovietsku stranu frontu. Počas služby na letisku sme sa medzi sebou rozprávali, že všetci odletíme do Ruska. Mali sme sledovať približovanie sa ruskej fronty, postavenie partizánov v horách a hlásiť to nemeckej armáde. Aj keď sme videli partizánske skupiny, nehlásili sme to a povedali sme, že sme nič nevideli. Stalo sa, že na nás strieľali Rusi, pretože sme mali na lietadlách slovenské znaky a považovali nás za nepriateľov.

Čo ste robili po vojne?

- Slúžil som v 1. československom leteckom pluku na Troch Duboch pri Zvolene. V roku 1947 ma ministerstvo obrany zadelilo do pilotnej školy v Olomouci. Učil som lietať budúcich pilotov. Mal som funkciu profesora, aj keď som ešte nemal na to vzdelanie. Aby som si doplnil kvalifikáciu, študoval som popri tom na Palackého univerzite. V lete 1948 ma prepustili z armády a nemohol som pokračovať ani v štúdiu na univerzite. V novembri 1949 prišlo vojenské nákladné auto a oznámili mi, že keďže už nie som aktívny dôstojník Československej armády, musím uvoľniť vojenský byt. Nábytok mi vraj zavezú, kam budem chcieť. Povedal som, aby ho zaviezli k bratovi do dedinky Sokolče, ktorá dnes už neexistuje. Zatopila ju priehrada Liptovská Mara. Brat tam mal dom a voľnú manzardku a dúfal som, že by som v nej mohol dočasne bývať. Tak som prišiel na Slovensko a chodil som do Brna do školy. Pedagogickú vetvu mi síce študovať zakázali, ale prírodovednú mi dovolili.

Takže k jaskyniam ste sa dostali preto, že vás vyhodili z armády?

- Nie je to celkom tak. Na Palackého univerzite nám prednášal geografiu profesor Vitásek. Raz utrúsil poznámku, že Slovensko má veľa jaskýň s bohatou kvapľovou výzdobou, ale Slováci nemajú nijaký záujem o ich vedecké štúdium. To sa ma ako Slováka, vlastenca, dotklo a povedal som si: Keď nás takto posudzujú naši bratia, ja im dokážem, že záujem máme. A s vervou som sa pustil do výskumu jaskýň. Profesor Vitásek prednášal aj na univerzite v Brne a veľmi mi pomohol. Ako seminárne práce uznal moje publikované výskumy o jaskyniach. Počas štúdií som pracoval pre Slovenskú speleologickú spoločnosť a potom v Múzeu Slovenského krasu v Liptovskom Mikuláši.

Prečo vás prepustili z armády?

- To som sa dozvedel až po rehabilitácii v roku 1990. Vo Vojenskom historickom archíve som našiel odpoveď ministerstva obrany adresovanú ÚV KSČ ako odpoveď na moju sťažnosť. Píše sa v nej, že na zhromaždení dôstojníkov olomouckej posádky v apríli 1948 som predniesol svoj názor na spolužitie Čechov a Slovákov na princípe rovný s rovným. Na základe toho komisia Pilotnej školy v Olomouci usúdila, že som „nenašiel kladný pomer k ľudovodemokratickému zriadeniu" a že moje názory „boli v priamom rozpore so základnými revolučnými požiadavkami pracujúceho ľudu." Ale všetko zlé je na niečo dobré. Lietať som síce už nikdy nemohol, ale jaskyne sa stali mojou celoživotnou láskou. Som rád, že som svojimi prácami prispel k ich poznávaniu.

Anton Droppa

Narodil sa 30. júna 1920 v Lazisku. Po maturite na Hodžovom gymnáziu absolvoval Vojenskú akadémiu s leteckou školou a získal hodnosť poručíka. Po špeciálnom stíhacom výcviku na československých stíhačkách, nemeckých messerschmittoch aj Ju 87 (šťuky) ho 1. augusta 1944 pridelili k 12. letke, ktorá bola súčasťou Skupiny vzdušných zbraní. 31. augusta 1944 preletel so skupinou letcov z letiska Išla pri Prešove (dnes Šebastová) do Sovietskeho zväzu. Po preškoľovacom výcviku na sovietske stíhacie lietadlá Lavočkin sa stal stíhacím pilotom 1. československého stíhacieho leteckého pluku, veliteľom roja 1. stíhacej letky. Zúčastnil sa bojov na fronte v rámci Ostravskej operácie v priestore Opava, Moravská Ostrava a Těšín. V roku 1948 ho prepustili z armády, o rok neskôr vysťahovali z vojenského bytu v Olomouci. Presťahoval sa do rodného Liptova. V roku 1951 promoval na prírodovedeckej fakulte Masarykovej univerzity v Brne a získal titul RNDr, doktor prírodných vied. Od roku 1955 až do dôchodku bol zamestnancom Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied, ale pracovisko mal v Liptovskom Mikuláši. Vo svojej vedecko-výskumnej práci sa zameriaval na komplexnú dokumentáciu jaskýň a objasnenie ich vývoja. Počas 40-ročnej činnosti preskúmal, zmapoval a zdokumentoval viac ako 500 slovenských jaskýň v celkovej dĺžke takmer 55 kilometrov. Prezident Slovenskej republiky mu pred dvoma rokmi odovzdal za významné zásluhy v oblasti speleológie a geografie Pribinov kríž II. triedy. V roku 1990 Antona Droppu vojensky rehabilitovali a povýšili ho do hodnosti plukovníka. Za svoju odbojovú činnosť a zásluhy v boji proti nepriateľovi mu udelili 25 vyznamenaní a medailí, z toho šesť sovietskych, dve ukrajinské, jednu poľskú a tri české. Je držiteľom preukazu vojnového veterána.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 2. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 3. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Chcete ušetriť na aute? Namiesto kúpy si ho prenajmite
 6. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 7. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 8. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 9. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 10. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 1. Rebríček: Kto sú najlepší zamestnávatelia na svete podľa Forbes?
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Tristo nových lavičiek pre Bratislavu vďaka ČSOB nadácii
 4. Profesor Alexy: S plastmi sa musíme naučiť zaobchádzať
 5. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 6. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 9. Zánovné vozidlá na slovenskom trhu za rok zdraželi až o 15 %
 10. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 1. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 15 002
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 070
 3. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 325
 4. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 4 540
 5. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 635
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 617
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 277
 8. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 798
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 547
 10. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 2 485

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 2. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 6. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 623
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 483
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 692
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 870
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 322
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 000
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 781
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Mladí podnikatelia pestujú konopu uprostred liptovskej prírody. Vytvorili originálny projekt a s ním aj zdraviu prospešné produkty, ktoré teraz môžete vyhrať.


14. okt
Petra Vlhová skončila v úvodných pretekoch tretia.

Zatiaľ čo Rakúšankám to opäť nevyšlo, Vlhová v Söldene zopakovala tretie miesto spred roka a pripísala si do boja o veľký glóbus prvých 60 bodov.


SITA 23. okt
Architekt Ladislav Nagy hovorí, že ľudia si musia povedať, či chcú mať pod horou veľké hotely.

O tom ako by mali vyzerať horské strediská, kde robíme chyby a čo čaká naše horské strediská, sme sa rozprávali s architektom Ladislavom Nagyom.


23. okt
Liptáci vyhrávali 2:0, ale napokon body nebrali.

Hokejisti HC ‘05 Banská Bystrica otočili v zápase 10. kola Tipos extraligy duel na ľade MHK 32 Liptovský Mikuláš a zvíťazili 4:2. V tretej tretine dali všetky štyri góly.


TASR 22. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V nákupnom vozíku sa nachádzalo viac ako 150 položiek v hodnote takmer 500 eur.


SITA 23. okt

Ľuďom sa nepáčia najmä zjednosmernené ulice.


23. okt

Naháňačka a skrývačka po hornooravskom regióne trvala takmer týždeň. Viacerí chlapi si pri nej museli vyhrnúť rukávy.


23. okt

V bordových okresoch sú povinné respirátory a vonku rúška.


MOJ 20. okt

Blogy SME

 1. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes čtvrté, "trip pěti mostů".
 2. Jozef Sitko: Je legitímna zmena volieb zmenou ústavy?
 3. Anton Kaiser: Florencia II.
 4. Pavol Jakubov: "Reformy" ministerky spravodlivosti
 5. Soňa Fröhlichová: Švajčiarsky Pilatus (2132 m) – tajomná Dračia hora, opradená legendami a ako bonus slovenský personál
 6. Radoslav Medzihradský: Nádherné vyhliadky nad Hrhovom
 7. Jaroslav Polaček: Odstránili sme už 15 billboardov, na ich mieste budú rásť stromy
 8. Jozef Sitko: Technicky (cenzúrou) mi pán správca už temer 2 hodiny nedovolí publikovať článok "Je legitimná zmena volieb zmenou Ústavy?" (čas 16.50 h. 24.10.)
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 32 623
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 16 483
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 11 692
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 870
 5. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 6 322
 6. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 6 000
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 047
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 781
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu