BEŇUŠOVCE. Horiaca drevenica ochranára Branislava Baláža vyvolala medzinárodný ohlas. Do zbierky na pomoc jeho rodine sa včera zapojili už aj českí a poľskí ochranári.
Mimovládkam to pripomína nadšenie ako po veternej kalamite v Tatrách z roku 2004, kde sa spontánne k slovenskej zbierke pridávali aj okolité krajiny. Balážovi cez víkend zhorela novostavba ekologického domu, na ktorej pracoval päť rokov. Má podozrenie, že ju niekto podpálil. Súvisieť to môže aj s jeho ochranárskymi aktivitami.
Baláž je členom Lesoochranárskeho združenia Vlk. Keď drevenica v Beňušovciach na Liptove v noci zo soboty na nedeľu vzbĺkla, protestoval v Bratislave proti návrhu zonácie Tatier.
Stavbu chcú ochrániť
Mimovládky plánujú popri peňažnej zbierke chrániť bezpečnosť rodiny ochranára. Mladá rodina s malými deťmi prišla pri požiari o všetko a musia bývať u rodičov. Balážovci nevedia, či sa do Beňušoviec vôbec niekedy vrátia zo strachu z ďalších útokov.
Pozemok, kde stála vypálená drevenica aj s priľahlým sadom, preto vyhlásia mimovládky za územie chránené občanmi. Podobne bola pred tromi rokmi takýmto územím aj Tichá a Kôprová dolina v Tatrách, ktorú chránili pred drevorubačmi a štátnymi lesníkmi.
Vlk Balážovcom pošle tisíc eur, ponúka aj právnu pomoc. „Peniaze zoženieme, o to sa nebojím. Reakcie ľudí sú úžasné. Zbierka nadobudla stredoeurópsky rozmer. Teraz musíme dať hlavne najavo skupinám, ktoré v tom mohli mať prsty, že toto už bola prisilná káva a nezostane to bez ohlasu. Spoluúčasť s nešťastím musí prerásť do boja proti mafiánskym praktikám,“ povedal Juraj Lukáč, šéf Vlka.
Mimovládky pripravujú v najbližších týždňoch sériu protestných akcií proti zonácii. Jeden z pochodov by mal skončiť v Liptove, v Beňušovciach.
Zbierku na pomoc Balážovcom zorganizovala aj sieť mimovládnych organizácií združená v Ekofóre. „Balážovci sú takí významní ochranári, že ležia v žalúdku mnohým skupinám. Treba zmeniť klímu v celej spoločnosti. Musíme dať najavo, že to, čo sa stalo im, sa nesmie opakovať,“ povedal Juraj Smatana z Ekofóra.
Politikov nepresvedčili
Smatana hovorí, že „maslo na hlave“ majú aj niektorí politici, ktorí na ochranárov útočia a vytvárajú v spoločnosti proti nim nepriateľskú atmosféru. „Politici ochrancov prírody démonizujú a označujú ich za škodcov,“ hovorí Smatana.
Ochranárov pred rokom a pol na výjazde do Tichej doliny kritizoval aj premiér Robert Fico, štátny tajomník ministerstva životného prostredia Jaroslav Jaduš (HZDS), zodpovedný za zonáciu Tatier, zasa v rozhovore pre SME tvrdil, že im záleží najmä na peniazoch z fondov.
Bratia Erik a Braňo Balážovci patria medzi najaktívnejších ochrancov prírody na Slovensku. Boli za blokádou Tichej a Kôprovej doliny a aj teraz bojujú proti novej zonácii Tatier výhodnej najmä pre drevorubačov a developerov.