Sedemdesiattriročný Florián Šavrtka z Liptovských Revúc prežil celý život na salašoch Liptova. V sedemdesiatke mu jedna ovečka zvoncom prerezala zápästie, a tak bačovanie zavesil na klinec. Na otvorení Bačovskej cesty v Liptovskej Lúžnej bol bača Florián maskotom podujatia.
LIPTOVSKÁ LÚŽNA. „Bačova cesta začínala prvý májový deň nielen v Liptovskej Lúžnej, ale aj v Turčianskych Kľačanoch," povedal Štefan Črep, predseda Svojpomocného podielnického družstva poľnohospodárov Lužňan v Liptovskej Lúžnej. Dodal, že vedie po stopách tradičných slovenských zvykoch, jedál a remesiel.
Vlani ministerstvo pôdohospodárstva otvorilo jej prvý ročník, tohto roku si ju vzali do vlastných rúk salaše. Najmä liptovské. Salaš Lúžňan, Pastierska, Bobrovník, Gejdák, Vlkolínec, Pribylina, Ovčiarske múzeum v Liptovskom Hrádku, ale aj salaš Turčianske Kľačany. Štefan Črep tvrdí, že Bačova cesta ako občianske združenie je otvorené všetkým a už sa k nemu hlásia aj salaše z južného Slovenska.
Lúžňansky salaš teda otvoril svoje dvercia 1. mája a na návštevníkov Bačovej cesty až do októbra čakajú na všetkých salašoch, ktoré ešte oficiálne otvoria 8. mája, tradičné výrobky z ovčieho mlieka. „Hlavne naše slovenské, veľmi kvalitné, zdravé a chutné, či sú to syr, žinčica, mäso," doplnil Š. Črep.
Na salaši Lúčňan pre návštevníkov čakal aj súťažno-zábavný program. Dychová hudba Lúžňanka, fujara, spev a píšťala vyslúžilého baču Floriána Šavrtku, ale aj súťaž v pití pol litra žinčice na čas, zjedenie pol kilogramu bryndze na čas a nosenie dvadsaťpäťlitrových konví okolo košiara. Otvorenie Bačovej cesty 2010 skončili v Liptovskej Lúžnej neskoro v noci ľudovou zábavou.
Autor: Dagmara Sarita Poliaková