Celospoločensky diskutovaný návrh zonácie Tatranského národného parku (TANAPu) nemá nijaký vplyv na zámery lídra rozvoja cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách, spoločnosti Tatry mountain resorts (TMR).
ZÁPADNÉ TATRY. TMR projekty sa podarilo pripraviť do takého stavu, že nie sú prakticky od návrhu zonácie nijako závislé.
„Aj keď sa priamo našich zámerov zonácia netýka, tak cítime potrebu sa vyjadriť. Na všetky naše plány v Tatrách do horizontu 2 až 4 rokov bola vypracovaná EIA teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie," uviedol predseda predstavenstva TMR Bohuš Hlavatý.
Dopravné zariadenia chcú vymeniť za kvalitnejšie
Spoločnosť postupne získava územné rozhodnutia a stavebné povolenia na plánované projekty. Hlavatý zdôraznil, že TMR neplánuje nové projekty realizovať v nových zónach nedotknutých ľudskou aktivitou.
„Naše zámery sa sústreďujú do lokalít, kde už cestovný ruch vybudovaný je a naším zámerom je hlavne vymeniť dopravné zariadenia za kvalitnejšie s vyššou kapacitou a rozšíriť zjazdovky, z ktorých väčšina bude postupne technicky zasnežovaná," priblížil. Ide o lokality v už urbanizovaných oblastiach v Starom Smokovci a Tatranskej Lomnici, kde má šport a cestovný ruch dlhoročnú históriu.
Zámery nemajú s plánmi nič spoločné
Predseda predstavenstva dodal, že najväčší odpor verejnosti a ochranárov proti návrhu zonácie vyvolávajú predovšetkým zámery povoliť ťažbu dreva v Tichej a Kôprovej doline, v Bielovodskej a Javorovej doline v Belianskych Tatrách a tiež výstavba lyžiarskych stredísk v Spálenom žľabe v Západných Tatrách, Ždiari a v okolí Štrbského plesa. „Žiaden z týchto zámerov nemá s plánmi TMR nič spoločné," konštatoval na záver.
Spoločnosť TMR je najväčším subjektom v oblasti cestovného ruchu na Slovensku, ktorá prevádzkuje hotely a lyžiarske strediská v oblasti Vysokých a Nízkych Tatier. Do týchto dní investovala spoločnosť do svojich aktivít už viac ako 45 miliónov eur a ďalších 90 miliónov eur plánuje investovať v najbližších rokoch.