Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

V Gange sme sa nielen umývali, ale jej vodu sme pili

Kúpanie v Gange, ktorá je pre Indov posvätnou riekou, matkou riek, vraj nerobí z kúpajúcich svätcov, ale očisťuje. Na tohtoročnej slávnosti na Gange bolo aj takmer osemsto ľudí z Európy. Medzi nimi niekoľko Slovákov.

Západ slnka nad Gangou.Západ slnka nad Gangou. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

Kúpanie v Gange, ktorá je pre Indov posvätnou riekou, matkou riek, vraj nerobí z kúpajúcich svätcov, ale očisťuje. Tohtoročná Kumbhamela, veľká slávnosť na Gange, prijala desiatky miliónov pútnikov najmä z Indie, ale na poslednom aprílovom kúpaní aj takmer osemsto ľudí z Európy. Medzi nimi niekoľko Slovákov.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. HARIDWAR. Našu skupinu tvorilo asi šesťdesiat ľudí z celého Slovenska. Jej počet sa menil, pretože niektorí chceli odletieť z Dillí skôr, ale pre sopečný prach uviazli v hlavnom meste Indie. Nakoniec sa dostali do Európy v našom lete 23. apríla.Pre pobyt na Kumbhamele 2010 na hornom toku Gangy v Haridware sme sa rozhodli začiatkom leta 2009. Všetkých nás spojila joga Systému Joga v dennom živote a účasť na kúpaní sme cítili aj ako príležitosť byť so svojím indickým učiteľom Paramhans svámi Máhešvaránandom.

Vodu z Gangy sme aj pili, aj sa v nej umývali

Najviac času sme trávili v trojke s psychologičkou Jankou Dudinskou a riaditeľkou školy Ľubicou Karpatyovou. Naše priateľstvo počas trojtýždňového pobytu v Indii bolo výhodou. Podržali sme sa, keď niektorá z nás mala slabšiu chvíľku. Veď úplne odlišné životné, kultúrne, klimatické aj stravovacie podmienky občas dali zabrať. V slovenských médiách vraj prebehla pred hlavným kúpaním 13. apríla večer správa, že Slováci majú veľké zdravotné problémy. „Myslím, že to boli rovnaké adaptačné problémy, aké majú ľudia, ktorí cestujú do klimaticky odlišných krajín, napríklad, do Grécka, Egypta či Jordánska," skonštatoval lekár v skupine Roman Bednár. „Organizmus sa musí v týchto krajinách adaptovať na horúčavy a stravu. Veľmi dôležité však počas Kumbhamely bolo dodržiavať prísne hygienické opatrenia."

Z nášho pohľadu práve hygiena nebola silnou stránkou Indov. Ku Gange sme prišli tesne po východe slnka. Privítala nás prebúdzajúca sa rieka, neskutočné množstvo jednoduchých stanov na jej brehoch, veľa posedávajúcich Indov, psy, tučné opice pobehujúce po ceste. Sem-tam sa objavili vychudnuté kravy. Všade však množstvo prachu.

V oblasti Haridwaru totiž veľmi málo prší, a tak sme sa s prachom nevyhnutne museli skamarátiť. Nakoniec sme si ho doniesli domov nielen v šatách a na chodidlách, ktoré sa nedali umyť, ale aj v nádobách, aby nám pripomínal chvíle pri Gange.Ganga nám však poskytla všetku vodu, ktorú sme potrebovali. Prefiltrovanú sme ju pili, Indovia nám z nej varili, kúpali sme sa v nej, používali sme ju v provizórnych sprchách. Tri litrové hrnčeky na jedno sprchovanie. Umytie intímnych častí tela v „stupacom" záchode - jeden hrnček. Veľmi rýchlo sme si na šetrenie s vodou zvykli. Po návrate domov konštatujeme, že na Slovensku neskutočne všetkým plytváme a žijeme v porovnaní s Indmi v sterilných podmienkach a príliš komplikovane.

Pred odchodom do Indie nás mnohí varovali pred Gangou. Tradične operovali plávajúcimi mŕtvolami a špinou. My sme však bývali v kempe, ktorý bol na jej hornom toku. Ganga v tých miestach opustila Himálaje a prinášala v rozvetvených ramenách chlad veľhôr. Ten sme ocenili pri každodennom popoludňajšom kúpaní v horúčavách do štyridsať stupňov.

Kúpanie v Gange počas Kumbhamely 2010 pritiahlo milióny Indov. FOTO: ARCHÍV AUTORKY

Kúpanie v posvätnej rieke bol rituál

Kumbhamela je pestrofarebný festival spojený s kúpaním v Gange. Tohtoročná Kombhamela sa začala 14. januára a končila 14. apríla. Presné dátumy obradných kúpaní určuje postavenie Slnka a planéty Jupiter. Kumbhamela býva každý rok na inom zo štyroch miest. Jedným z nich je Prayag blízko mesta Allabahad, druhým Haridwar pod Himalájami, tretím Ujjain a posledným Nasik.

Prečo práve tu? Podľa legendy práve na tieto miesta dopadli štyri kvapky amritu, nápoja nesmrteľnosti, a tak sa na nich stretajú každoročne desiatky miliónov ľudí. Podstúpia rituálny kúpeľ v Gange, v ktorej je vraj silná vesmírna energia, ktorú cez svoje vlasy pustil na Zem Boh Šiva. Rieka tak ponúka očistenie, bohatstvo, plodnosť a odplaví hriechy tých, ktorí sa v nej kúpali. Nejde však iba o obyčajné kúpanie. V stanovených termínoch hlavných kúpeľov prichádzajú ku Gange pestrofarebné sprievody, na čele ktorých v alegorických vozoch sedia indickí svätci, svámiovia či mahamandalešvári. Zídu často z Himalájí, prichádzajú z ášramov, akýchsi kláštorov, z celej Indie. Milióny ľudí ich víta kvetmi, kvetinovými málami, zdravia kývaním či pokrikmi. Obrovský ľudský oceán sa snaží tiež ponoriť do Gangy, prípadne chytiť aspoň jednu kvapku vody, ktorú špliechajú na breh svätci.

Keďže počas hlavného aprílového kúpeľa očakávali Indovia pri Gange obrovské množstvo ľudí, medzi ktorými by sme sa my, Európania, ľahko stratili, určil Paramhans svámi Máhešvaránanda pre nás termín 12. apríla. Napriek tomu náš sprievod chránili vojaci a policajti, ktorí nám uvoľňovali cestu k rieke na mieste zvanom Hariki Pauri. Ganga tu bola prudká a vchádzalo sa do nej po schodoch.

Malé popoludňajšie a večerné rituály sme robili však aj v Gange pri našom kempe. Vždy sme rieku pozdravili a poprosili, aby nám dala všetko, čo potrebujeme. Pri západe Slnka bol rituál osobitne silný. Po ňom vždy jeden z panditov či jeden zo svámiov pustil na rieku štyri zapálené sviečky urobené z ghí, masla, na tanieri zhotovenom z banánových listov.

Z tanierov z banánových listov sme jedli

Stravu nám pri Gange zhotovovali Indovia. Mladí chlapci, ktorí veľmi nestáli o našu pomoc pri varení. Varili však fantasticky. Mali sme problém jesť málo a nejesť všetko. V horúčavách plné brucho bolo skôr nevýhodou, ale ťažko sa vravelo nie. Sedeli sme totiž v radoch na zemi, pred nami taniere vylisované z banánových listov, na nich mištičky na polievku tiež z banánových listov. Chlapci a dievčatá chodili pomedzi nás a vďačne nám pridávali aj tri, štyrikrát, ak sme ich nezastavili.

Čo sme jedávali? Na raňajky zvyčajne kašu z obilnín a indický biely čaj, na obed dusenú zeleninu, tzv. sabdží, s ryžou alebo zemiakmi, veľmi často k tomu na sucho alebo oleji vyprážané indické pochúťky. Napríklad, čapáty či puri. Na večeru bývala ľahká polievka najčastejšie s čapáty, indickým nekvaseným chlebom pečeným na otvorenom ohni. Mňam.

Taniere a misky zhotovené z banánových listov sme po jedle neumývali, ale vyhadzovali. Vraj ich pojedli kravy alebo boli biologicky rozložiteľným odpadom. O akú-takú čistotu na Kumbhamele sa starala indická vláda, okolo rieky bolo veľa vojakov a policajtov. Akonáhle sa však festival kúpania 14. apríla skončil, vláda stiahla všetky svoje sily a podľa slov Paramhans svámi Máhešvaránandu hrozili v krajine epidémie. Odporúčal nám od Gangy čo najskôr odísť. Poslúchli sme a po prvom návale na cestách, keď sa robili nepriechodné zápchy, sme 16. apríla od Gangy odišli. Čakala nás Radžastanská púšť.

Na brehoch Gangy sa rozprestierali obrovské plochy stanov. Žili pod nimi všetci, ktorí chceli byť počas sviatku rieky blízko pri nej. FOTO: AUTORKA

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  2. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  3. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  7. Zvonenie v ušiach?!
  8. Významné holandské firmy pôsobiace na Slovensku spojili sily
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 323
  2. Všetkým lepí pred voľbami 10 128
  3. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 7 961
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 851
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 740
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 128
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 500
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 3 972

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  2. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  3. Tupou Ceruzou: Čistky
  4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  5. Jan Pražák: Vnuk
  6. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
  7. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
  8. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 031
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 44 863
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 744
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 358
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 382
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 987
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 785
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 523
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

V dohrávanom stretnutí 5. kola Niké ligy, minulú stredu, futbalisti MFK Ružomberok prehrali s obhajcom titulu Slovanom Bratislava 1:2.


Ján Svrček 19m
SOŠ polytechnická v Liptovskom Mikuláši.

Odvolanie má len odporúčací charakter. Definitívne rozhodne županka.


20 h
Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep
Privádzač do Liptovského Mikuláša prejde obnovou.

S prácami by mali začať na budúci rok.


27. sep

Blogy SME

  1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  2. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  3. Tupou Ceruzou: Čistky
  4. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  5. Jan Pražák: Vnuk
  6. Marián Viskupič: Je lepší program drahých snov alebo program dostupnej reality? Odpoveď Štefanovi Kiššovi.
  7. Robert Štepaník: diel 94 - pod čiarou / Boli ste varovaní alebo Ako nás volebné rozhodnutia "v rauši" privádzajú opakovane do problémov
  8. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (6/7)
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 031
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 44 863
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 744
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 358
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 382
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 987
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 785
  8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 523
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu