RUŽOMBEROK. V rámci prvej etapy rozsiahlej rekonštrukcie rozvodov tepla vo východnej časti Ružomberka dôjde k výmene starých 30 - 40-ročných parovodných rozvodov tepla za horúcovodné v strede mesta a na sídlisku Riadok. V budúcom roku bude výmena pokračovať na sídlisku Roveň a sídliskom Baničné v tretej etape sa stavba ukončí.
Para s vysokou stratou
„Ponuková cena na celú akciu je 8 miliónov eur. V tomto roku dodávateľ stavby preinvestuje 40 percent predpokladaných nákladov, nasledujúce dve etapy „zhltnú" po 30 percent. Akciu financujeme z vlastných zdrojov vo výške 2,4 milióna eur, úverové zdroje sú v objeme 5,6 miliónov eur," povedal Peter Gašparec, výkonný riaditeľ spoločnosti Centrálne zásobovanie teplom Ružomberok (CZT), ktorej jediným akcionárom je ružomberská radnica.
Táto finančne náročná akcia bola nutná, pokiaľ spoločnosť CZT chce udržať ceny za dodávku tepla a teplej úžitkovej vody na súčasnej úrovni. Dôkaz o potrebe pokračovať vo výmene potrubí nájdeme v samotnom Ružomberku. Spoločnosť CZT v súčasnosti zásobuje mesto teplom cez horúcovodný aj parný rozvod. Horúcovodný rozvod v západnej časti mesta má dĺžku 12 kilometrov a 120 kompaktných odovzdávacích staníc. Rozvody v západnej časti mesta, ktoré už sú zrekonštruované, výrazne prispeli k zníženiu strát tepla, v súčasnosti sa pohybujú na úrovni približne 9 percent.
„Parné rozvody vo východnej časti mesta, ktoré tohto roku začneme rekonštruovať, sú zdrojom vysokých tepelných strát, až na úrovni 28 percent. Spolu so sekundárnymi rozvodmi tepla ich vymeníme za horúcovodné, výmenníkové stanice odstavíme a nahradia ich objektové odovzdávacie stanice tepla," povedal P. Gašparec.
Zálohový zdroj tepla
Výhodou centrálneho zásobovania teplom v Ružomberku je, že má bezproblémový zdroj tepla v papierňach, kde je silná priemyselná energetika. Poskytuje možnosť dodávky tepla pre zásobovanie komunálnej sféry mesta, má variabilnú palivovú základňu a stabilné prevádzkové predpoklady.
Zdroj v bývalom Texicome bol súbežne s útlmom výroby v textilke postavený do pozície neefektívneho zdroja a v súčasnosti plní len funkciu zálohového zdroja.
A práve tieto faktory jednoznačne vplývajú na cenu tepla pre konečného spotrebiteľa. Z tohto pohľadu je situácia v administratívnom centre dolného Liptova omnoho prijateľnejšia ako v minulosti. Ružomberčania totiž v minulosti platili za 1 gigajoule tepla takmer 30 eur. Odkedy teplo dodáva mestská firma, cena postupne klesala na minuloročných 23,7 eur za gigajoule.
„Udržanie ceny tepla v Ružomberku na úrovni do 24 eur za gigajoule vrátane dane z pridanej hodnoty je cieľom súčasnej rekonštrukcie rozvodov tepla," uviedol P. Gašperec a dodal, že vplyvy, ktoré v budúcnosti môžu túto cenu negatívne ovplyvniť, sú len v podobe zmien cien zemného plynu a biomasy, čo by ružomberská spoločnosť CZT nijako nemohla ovplyvniť.