Nová galéria bratov Rumanských

„Splnil sa mi sen," povedal Michal Rumanský na slávnostnom otvorení novej galérie, venovanej jeho bratom Ivanovi a Igorovi Rumanským.

Michal Rumanský v novej galérii, ktorá je venovaná predovšetkým jeho bratom Ivanovi a Igorovi.Michal Rumanský v novej galérii, ktorá je venovaná predovšetkým jeho bratom Ivanovi a Igorovi. (Zdroj: BEATA CHRENKOVÁ)

„Splnil sa mi sen," povedal Michal Rumanský na slávnostnom otvorení novej galérie, venovanej jeho bratom Ivanovi a Igorovi Rumanským.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Život a dielo Ivana a Igora Rumanských predstavila Zuzana Gažíková, riaditeľka Liptovskej galérie P. M. Bohúňa a kurátorka výstavy. Pripomenula, že Galéria Rumanský art cente je poctou obom bratom Rumanským a výstava je výberom z ich tvorby.

Hľadač lásky, krásy, pravdy a dobra

„Ivan bol výborný kresliar, bravúrne narábal s líniou a vyprofiloval sa predovšetkým ako grafik a ilustrátor. Azda i preto je jeho dielo pomerne známe, lebo sa k ľuďom dostávalo nielen na výstavách, ale aj prostredníctvom kníh, ktoré ilustroval. Venoval sa hlavne technike drevorez, drevoryt a lynorit. Svojim dielam dokázal dať dynamiku a expresívny výraz, ale aj nehu a melanchóliu. Igor bol veľký romantik a idealista, hľadač lásky, krásy, pravdy a dobra," povedala Z. Gažíková. Starší brat Ivan bol jeho veľkým vzorom.

Umenie bolo jeho liekom aj zbraňou proti chorobe

Tvorba Ivana Rumanského je neoddeliteľne spätá s jeho životným príbehom. Ku koncu vysokoškolského štúdia prepukla u neho duševná choroba, s ktorou zápasil celý život. Svoju úlohu v nej zohrala aj nešťastná láska.

„V boji s chorobou bolo umenie jeho liekom aj zbraňou, pomáhalo mu udržať kontakt s realitou. Akoby sa vracal späť do dejín umenia a hľadal tam pevné body na ceste svojím umením. V jeho obrazoch cítiť Šagala, Bazovského aj Majerníka. Často zobrazoval milenecké dvojice, objatia, svadby, ženské portréty. Zaujímavé je, že jeho portréty nikdy nemali mená, dokonca ženy niekedy nemajú ani tvár," povedala Z. Gažíková. Tvár nemá ani nevesta pred oltárom na jednom z obrazov, ktoré môžete vidieť v galérii.

Príklad veľkej súrodeneckej lásky

V galérii sa prihovorila aj Slavomíra Očenášová-Štrbová, autorka dvoch kníh o Igorovi Rumanskom. Prvá s názvom Igor Rumanský obsahuje viac ako dvesto jeho diel a sedem odborných štúdií. Druhú knihu, Svetlá Igora Rumanského, tvoria rozhovory autorky s umelcom a spomienky jeho priateľov, učiteľov, spolužiakov aj študentov. Obe knihy vyšli vlani a svoj hlas im môžete dať v ankete Kniha Liptova.

S. Očenášová-Štrbová zarecitovala báseň Daniela Šovca venovanú Igorovi Rumanskému a pridala spomienku profesorky Peterajovej. Keď Ivan na štátniciach pred komisiou obhajoval svoju diplomovú prácu, bol už chorý a necítil sa dobre. Vtedy sa postavil jeho brat Igor a urobil to za neho. Krásny príklad toho, aké silné puto a veľká láska môže existovať medzi súrodencami.

Dary, ktoré dostali z nebies, rozdávali druhým

„Ivan a Igor svoj talent, prijatý dar z nebies, pocítili v sebe ako volanie, ako službu, povinnosť rozdávať a odovzdávať ho, aby druhí mohli byť lepšími, krehkejšími, citlivejšími," povedala S. Očenášová -Štrbová a pokračovala: „Sú ľudia, ktorí majú a nemajú nikdy dosť. A sú takí, ktorí z toho, čo majú, rozdávajú, aby boli bohatšími. Ivan s Igorom bohatli priamo úmerne s vekom. Michal, tiež výtvarne nadaný, bdel nad umeleckými dušami svojich bratov a pomáhal im, ako vedel a mohol. Život človeka sa nemeria podľa toho, čo si nahonobil, ale čo daroval. A Michal má v sebe dar dávania sa. Pre neho je pomoc taká prirodzená, ako vlastné dýchanie."

Výnimočný a ojedinelý priestor

Na vernisáži, ktorú moderovala Alida Hižnayová, zahral na gitare Nikolas Béreš, báseň Jolany Trombauerovej Za Ivanom Rumanským zarecitoval Milan Stromko. V galérii premietli aj film o Igorovi Rumanskom, ktorí nakrútili liptovskí filmári Libor Patch a Dušan Červeň. O Igorovi Rumanskom vznikol aj film Dobro ako princíp svetla a pravdy, ktorého autormi sú hybský rodák Fedor Bartko a S. Očenášová-Štrbová.

V galérii Rumanský art cente v Liptovskom Mikuláši je vystavených asi sedemdesiat diel bratov Rumanských. Vyžarujú zvláštnu energiu a rozprávajú príbehy, ktoré sa nedajú opísať slovami, iba precítiť.

Galéria je výnimočná a ojedinelá aj svojím architektonickým a výtvarným riešením, ktoré navrhol Ján Révaj, žiak Igora Rumanského. Otvorená je v popoludňajších hodinách každý deň okrem pondelka a soboty.

Bratia mu nahradili otca

Po vernisáži sme Michalovi Rumanskému položili tri otázky.

Prečo ste sa rozhodli urobiť svojim bratom galériu?

- Vytvoriť galériu sme považovali za vďačný projekt, lebo bratia si to zaslúžili a mali sme ich radi. Mne prakticky nahradili otca, ktorý zomrel, keď som mal štyri roky. Bolo nás päť súrodencov, mám ešte dve setry. Mama bola doma ako invalidná dôchodkyňa, čiže život po materiálnej stránke nebol u nás bohatý, ale o to bol bohatší po duchovnej stránke. To, čo mi dali bratia, že som s nimi mohol vnímať svet výtvarníkov, zúčastňovať sa debát medzi študentmi, ich priateľmi, neskôr profesormi, výtvarníkmi, ma veľmi obohatilo. To by mi nedala žiadna škola. Bratia mi veľmi pomohli a ja som sa im to neskôr snažil vrátiť. Neskončilo sa to tým, že zomreli.

Mojím snom bolo, aby sa na nich nezabudlo, a preto vznikla táto galéria. Chceli by sme v nej predstaviť hlavne Ivanove diela. Bol menej známy, v Liptove nemal toľko možností ako Igor v Bratislave a poznačila ho choroba. Bol to človek, ktorý nikdy nikomu neublížil, skôr ubližovali jemu. Neoženil sa, žil pre umenie, obrazy, knihy a vytvoril výnimočné diela.

Aj vy ste mali výtvarný talent. Prečo ste nepokračovali v šľapajách svojich bratov?

- Chcel som, mal som už aj prihlášku na ŠUP-ku. Ale jeden príbuzný povedal, že dvaja žobráci v rodine stačia. Vybral som si preto stavebnú priemyslovku, kde sa tiež kreslí, narába s papierom, ceruzkou, tušom a farbami. Potom som chcel ísť študovať na architektúru, ale neboli možnosti, tak som pokračoval v pozemnou staviteľstve. Zakotvil som v Stavoindustrii, lebo počas štúdia som si zobral podnikové štipendium a mal som záväzok ho splácať.

Ako si predstavujete činnosť galérie? Aké v nej budú výstavy?

- Chcel by som, aby pamiatka mojim bratom bola trvalá a pokiaľ budem žiť, budem sa o to snažiť. Mám predstavu, že by sme v galérii obmieňali Ivanovu a Igorovu tvorbu a vždy by v nej mali vyhradenú nejakú časť. Ale v galérii chceme poskytnúť priestor aj výtvarníkom z Liptova, ktorí tu žili a žijú, najmä Igorovým žiakom. Ale nielen výtvarníkom. Môžu v nej byť prezentované aj iné druhy umenia. Igor ilustroval veľa Rúfusových básní, boli si veľmi blízki. Viem si predstaviť, že by v galérii boli večery poézie spojené napríklad s premietaním filmov o nich. Môžu tu byť aj koncerty, prednášky a školenia týkajúce sa umenia, fotografické výstavy.

Stretol som Jána Demenčíka z Demänovej, ktorý je hudobník aj výtvarník a spýtal sa ma, či tu raz môže aj on mať výstavu. Povedal som - samozrejme, veď na to to je. Demenčíkovci bola známa muzikantská rodina, zložili aj pesničku My sme chlapci z Demänovej. Ján Demenčík pracoval v Dome osvety s mojím bratom Ivanom. Má veľkú zásluhu na tom, že kronika v Demänovej ešte stále žije. Ivan do nej nakreslil veľa obrázkov, občas poprosia aj mňa, aby som do nej urobil nejaký zápis. Kronika je spojená s osudmi mnohých ľudí. Uvažoval som, že by mohla byť vystavená v galérii, ľudia by sa mohli v nej stretnúť, zalistovať, pospomínať.

Išlo nám o to, aby galéria Rumanských bola nielen pamiatkou na mojich bratov, ale aby sme Mikulášanom aj návštevníkom mesta ponúkli niečo nové, pekné, čo by ich potešilo a vnútorne obohatilo.

Ivan a Igor Rumanskí

Obaja sa narodili v Demänovej, študovali na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave a potom na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) u tých istých profesorov - Dezidera Millyho, Vincenta Hložníka a Ivan aj u J. Želibského. Ivan sa narodil v roku 1944 a bol od Igora o dva roky starší. Po ukončení štúdia sa Ivan vrátil domov, žil a tvoril v Demänovej. Jeho veľký talent sa nemohol naplno rozvinúť kvôli chorobe, s ktorou zápasil až do konca života. Prekonával ju maľovaním, čítaním a štúdiom kníh. Keď začal nad ňou víťaziť, dostal infart a v roku 1990 ako 46-ročný zomrel. Igor Rumanský pôsobil 25 rokov na VŠVU v Bratislave, najskôr ako odborný asistent, potom docent a napokon profesor na katedre grafiky. Vo svojej tvorbe sa sústreďoval na grafiku a ilustráciu, známkovú tvorbu a ex libris. Ilustroval asi 150 kníh, najviac od Milana Rúfusa. „Doloval z najhlbšieho vnútra srdca, aby obrázkami radosti a bolesti upozornil druhých na cit, ktorý v človeku prebýva. Jeho tvorba je výpoveďou o najzákladnejších otázkach ľudského bytia i Bytia, je rovnako čestná, ako bol umelec vo svojom živote," napísala o ňom S. Očenášová-Štrbová. Akademický maliar Igor Rumanský zomrel v auguste 2006 a spolu s bratom Ivanom sú pochovaní v rodnej Demänovej.

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Víťazné družstvo 6. ligy okresu RK - Lipt. Revúce A.

Týždeň pred Veľkou nocou sa odohralo posledné kolo krajských a okresných súťaží v stolnom tenise.


a 1 ďalší

Novovybudované psychosociálne centrum sa bude nachádzať na 3. poschodí pavilónu psychiatrie.


Na hlavnom ťahu v Ružomberku vysadili osemnásť javorov.

Budovanie zelenej infraštruktúry v Ružomberku sa začalo.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 974
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 675
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 488
  4. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 781
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 394
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 7 908
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 829
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu