Zdevastované kúpele v Korytnici čakajú asi len na zbúranie

„Zakliate, všetko je tu zakliate," zhodnotila žena z Banskej Bystrice na prechádzke medzi chátrajúcimi budovami kúpeľov v Korytnici. Pamätala si aj ich krajšie dni.

Kúpeľné domy v Korytnici si pamätajú aj iné časy. V súčasnosti všetky chátrajú, vytratili sa z nich pacienti aj práca pre domácich obyvateľov.Kúpeľné domy v Korytnici si pamätajú aj iné časy. V súčasnosti všetky chátrajú, vytratili sa z nich pacienti aj práca pre domácich obyvateľov. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

KORYTNICA. Takmer na všetkých bývalých kúpeľných budovách dolného Liptova sa nachádzajú výstrahy s troma výkričníkmi: Zákaz vstupu!!! Súkromný majetok. V mnohých prípadoch okná aj dvere povybíjané, opadajúca omietka, poškodené lavičky, pramene Žofia, Vojtech I. a II. zamknuté.

Živšie býva len pri prameni Jozef, kde prichádzajú ľudia z okolia naplniť si fľaše minerálnou vodou.

Život sa v Korytnickej doline zastavil

„Pred niekoľkými rokmi to tu vyzeralo úplne inak. Vôbec sa život v dedine vtedy a dnes nedá porovnať," povedal jeden z obyvateľov Korytnice Kúpeľov Ľubomír Konderík. Žije v dedine dvadsaťosem rokov. Kúpele mu niekoľko rokov dávali prácu a poskytovali zábavu.

SkryťVypnúť reklamu

„Pracoval som v kúpeľoch ako šofér. Keď chodievali kúpeľní hostia, bývali tu zábavy, koncerty a rôzne spoločenské akcie. Teraz nič. Dolina je ako vymretá a všetci z nej, je nás okolo päťdesiat stálych obyvateľov, odchádzame za prácou, školou, ale aj nákupmi buď najbližšie do Liptovskej Osady alebo do Ružomberka či Banskej Bystrice."

Tridsaťpäť rokov v Korytnici Kúpeľoch žije aj Ervín Mlynarčík. Na otázku - ako sa mu v dedine žije v súčasnosti, len kývne rukou. Tiež si pamätá jej lepšie, a podľa neho aj veselšie, časy.

„Teraz tadiaľto prejde len niekoľko turistov, ktorí idú na túry do Nízkych Tatier, najmä na Prašivú," povedal. „Na autách prídu aj tí, čo si chcú pozrieť, ako vyzerajú kúpele dnes."

Kríž postavili vďační, vyliečení pacienti

Korytnická minerálna voda obsahuje najmä oxid uhličitý, ale má aj síranovo-uhličitánové, vápenato-horečnaté a železité zloženie. Vďaka svojmu zloženiu veľmi dobre vplýva na žalúdok, pečeň, žlčník, ale aj na choroby látkovej výmeny, ako je cukrovka a anémia z nedostatku železa a toxické poškodenie pečene. Kedysi sa v kúpeľoch, kde bolo osem minerálnych prameňov, liečili aj pacienti po operáciách čriev či žalúdočných vredov.

SkryťVypnúť reklamu

Nápis pri kríži pri vstupe ku kúpeľným domom prezrádza, že minerálna voda pomáhala už dávno v minulosti: „Tento kríž postavili z vďačnosti vodou týchto prameňov uzdravení v roku 1869."

VIAC FOTOGRAFIÍ NÁJDETE TU.

Dedinka Korytnica Kúpele, ktorá patrí k desať kilometrov vzdialenej Liptovskej Osade, sa nachádza v nadmorskej výške 850 metrov pod horským masívom Prašivá v Národnom parku Nízke Tatry. Kedysi to boli najvyššie položené kúpele so zdrojmi minerálnych vôd na Slovensku. Dnes už len štýlová architektúra budov pripomína, že kúpele mali bohatú históriu.

Vodu do zámku nosila najkrajšia deva z dediny

Liečivé korytnické pramene údajne objavili lesní robotníci v 14. storočí, ale prvý historický údaj pochádza z darovacej listiny kráľa Ondreja z dynastie Arpádovcov už z roku 1233, v ktorej sa spomína Medokýšska dolina. Les, ktorý sa rozprestieral okolo prameňov, patril k Likavskému zámku. Údajne v roku 1676 povolil vtedajší majiteľ Likavy Štefan Thökoly Jurajovi Veselovskému vystavať na neďalekých pastvinách novú obec Lúžnu s výhradou, že vodu z prameňov musí nosiť každý deň do zámku najkrajšia deva z dediny.

SkryťVypnúť reklamu

Medokýšska dolina bola premenovaná v roku 1355 na Korytnickú podľa zemepisnej polohy. Prvé liečebné domy v doline postavili v roku 1824. V roku 1835 postavili v blízkosti prameňov prvú stavbu - obytný dom s kuchyňou, pomenovaný stará reštaurácia.

Kolégium lekárov Lekárskej fakulty Univerzity vo Viedni v roku 1853 urobilo odbornú analýzu minerálnych prameňov. Kúpele prežívali svoj rozkvet, ku ktorému prispel najmä doktor Jozef Ormay. Bol kráľovským radcom a v Korytnici pôsobil ako vedúci lekár. V roku 1862 už bolo v doline dvanásť kúpeľných domov, niekoľko súkromných viliek, kúpeľný dom a reštaurácia. Kúpele od štátu v roku 1865 odkúpil doktor Karol Siklóssy, ktorý založil kúpeľnú akciovú spoločnosť.

Po dvoch veľkých požiaroch v roku 1911 a 1921 bola väčšia časť kúpeľov úplne zničená. Neskôr bol kúpeľný komlex znovu zrekonštruovaný a v roku 1941 sa Korytnica stáva kúpeľmi Ústrednej sociálnej poisťovne v Bratislave. Roku 1949 prešla do správy Národnej poisťovne a od roku 1953 ju začlenili do Správy kúpeľov, sanatórií a zotavovní Revolučného odborového hnutia (ROH).

V roku 1995 sa kúpele pretransformovali na Fatranské liečebné kúpele, a. s. (štátna akciová spoločnosť). O rok neskôr sprivatizovala korytnické kúpele spoločnosť Balnea, ale po roku došlo k personálnym zmenám vo vedení spoločnosti a v roku 2001 sa dostali kúpele do konkurzu. Koncom roku 2002 dostali takmer všetci zamestnanci kúpeľov výpovede, kúpele zatvorili a dodnes sa nepodarilo ich činnosť obnoviť. Chátrajú.

„Nikde ani človiečika. Neviem, či tu existuje aspoň nejaký strážnik, ktorý by celý areál ako-tak ochránil," zauvažoval Jozef Blaha, spisovateľ z Novej Bane, ktorý bol šokovaný súčasným stavom korytnických kúpeľov. „K prameňom sa vtierajú do zasklených búdok zlodeji, tí vypáčili nejedny dvierka. Plechové strechy hrdzavejú, kúpeľný skleník je rozlámaný na cimpr-campr. Mnohí nadávajú na naše zdevastované zdravotníctvo, že je ľahšie predpísať pirule, ako dať ľuďom možnosť upevňovať si zdravie prirodzenou cestou."

Kde je pes zakopaný? Kto môže situáciu zmeniť?

„Obec v Korytnici nemá žiaden majetok, hoci Korytnica je miestnou časťou Liptovskej Osady," povedal starosta Liptovskej Osady Róbert Kuzma.

Pridal aj to, že si pamätá, keď v Korytnickej doline kúpele naplno fungovali a zamestnávali ľudí z okolia. Pri zatváraní kúpeľov a prepúšťaní vraj ľudia plakali. Stratili jedinú možnosť zamestnania blízko domovov. „Pozemky aj budovy kúpeľov kúpila firma, ktorá plní minerálku, ale už ani nedúfam, že sa niekedy kúpele znovu otvoria," zakončil starosta.

Viac informácií sme dostali od Martina Marcelliho, riaditeľa firmy, ktorá vlastní všetky nehnuteľnosti bývalých kúpeľov v Korytnici a má povolenie na čerpanie vody z minerálnych prameňov.

„Momentálne je areál kúpeľov pripravený na predaj ako celok," povedal. „Mnohé budovy bude však nutné zbúrať. Boli totiž v dezolátnom stave už vtedy, keď sme ich nadobudli. Okrem toho treba nanovo vybudovať siete. Hľadáme finančného investora."

Dodal, že pôvodné plány na rozvoj Korytnice zabrzdila kríza a potencionálny investor ustúpil od svojho zámeru koncom roka 2008. „Všetky podklady, vrátane zamerania, ocenia pozemkov, znaleckých posudkov, kúpnych zmlúv, založenia nových spoločností v tom čase finišovali, chýbali už len podpisy. Predbežný dátum nových rokovaní s týmto partnerom nie je známy. Určite však chýba investor s dostatočnou odvahou a finančným zabezpečením," zakončil Marcelli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 12 609
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 963
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 325
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 573
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 570
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 127
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 450
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 321
  1. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  6. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Ivan Mlynár: Kostlivec vypadnutý z fašistickej skrine - Tomáš Taraba vs. slovenská príroda.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 546
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 267
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 133
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 695
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 283
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 641
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 558
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 807
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Platí od stredy 2. apríla až do odvolania.


Pri nehode zomrel 73-ročný vodič oprotiidúceho auta.

Tragická nehoda sa stala pred vstupom do Ružomberka.


1

Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


Rumunovi dala mestská polícia stopku.

Tovar môže byť kradnutý alebo poškodený.


Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Vladimír Krátky: Kelňa Lupták - verzia 2 ?
  2. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  3. Adriana Karvaiová: Sedem dôvodov, prečo sa nestať muzikoterapeutom
  4. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  5. Lucia Francescato: Keď vám nikto nezaklope na dvere
  6. Jozef Pivarník: Andrej Danko a Umenie Politického Zmiznutia: Od Leva Salónov k Rohožke Pred Dverami
  7. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  8. Ivan Mlynár: Kostlivec vypadnutý z fašistickej skrine - Tomáš Taraba vs. slovenská príroda.
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 546
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 267
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 133
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 20 695
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 283
  6. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 8 641
  7. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 6 558
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 807
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu