LIPTOVSKÝ HRÁDOK. U odborníka Jaroslava Baroka z Liptovského Hrádku, ktorý je špecialista na klinickú imunológiu a alergológiu, sme zisťovali, či je pravda, že repka olejná je na príčine zhoršujúceho sa stavu alergikov.
Je podľa vás repka olejná alergén?
- Slabý alergén. Môže ohrozovať len tých, ktorí sú priamo pri repke, najviac pracovníkov, ktorí sa pohybujú po týchto poliach. Dráždi najmä tých, ktorí už majú alergiu a reagujú na trávy a brezy. Tam dochádza k skríženej alergii, hlavne s peľom brezy. Je to však sporný údaj, pretože niektorí odborníci toto skríženie popierajú. Potvrdené však je, že tí, čo sú už alergici, skôr trpia na alergiu aj na repku. Tým, čo nie sú alergickí, repka nespôsobuje ťažkosti. Perlička: ťažkosti sú väčšie u fajčiarov ako u nefajčiarov, čo sa týka repky. Majú bolesti hlavy, kýchanie, kašeľ a dokonca až svrbenie kože.
Počas dňa reagujú alergici na alergén vo vzduchu rozdielne?
- Najväčšie ťažkosti majú skoro ráno. Vtedy hlavne trávový peľ, ktorý je veľmi ľahký, lieta do veľkých výšok a prenáša sa na veľké vzdialenosti. Rovnako breza. Ráno sa kvety otvárajú a vypúšťajú pele, preto odporúčam pacientom okná ráno zatvárať. Počas horúceho dňa sa pele nachádzajú vo veľkých výškach a večer, keď sa ochladzuje, peľ padá k zemi a znovu vznikajú u alergikov ťažkosti. Teda najväčšie ťažkosti spôsobuje peľ ráno a večer.
Dajú sa vôbec alergie liečiť?
- Áno, dajú sa liečiť tak, že deväťdesiat percent ťažkostí u pacienta pominie. Ide o lieky, ktoré sa pacientovi podávajú pred sezónou injekčne alebo kvapkami. Táto liečba sa dá robiť len pred sezónou, v tomto období už predpisujem len lieky na upokojenie ťažkostí, teraz sa už nedá začínať s liečbou, len tlmíme príznaky ochorení.
Môžu sa chrániť alergici aj tak, že nebudú ráno a večer chodiť von?
- Teoreticky áno, do školy či práce však alergik musí chodiť, takže prakticky sa nedá. Ale odporúčam pacientom, ktorí sú alergickí na pele, okuliare na oči. Tiež keď prídu z vonku do vnútra, okamžite umyť tvár, vlasy, ak je veľká alergia, treba sa aj prezliecť a osprchovať. Pri veľkých ťažkostiach je možná pracovná neschopnosť ako pri chrípke.
Alergikom tiež odporúčam sledovať peľové správy na internete, kde nájdu v peľovom kalendári, ktoré rastliny práve kvitnú a sú alergénmi, ale kde dostanú aj konkrétnu odpoveď od odborníka na svoj problém.
Pozorovania za aj proti
V Škótsku robili pred niekoľkými rokmi pozorovania obyvateľov v jednej dedinke počas dvoch rokov. Okolo dediny zasiali repku. Alergici zareagovali zhoršením zdravotného stavu. Výskyt alergií sa však menil v priebehu vegetačného obdobia tak, že maximum dosiahol v dobe kvitnutia. V ďalšom roku repku nezasiali a alergií bolo menej. Najčastejšie sa počas kvitnutia repky vyskytovali kašeľ, kýchanie, bolesti hlavy a podráždené očí. Odborníci však predpokladajú, že repka olejná je len mierny alergén. Niektoré alergény peľov repky môžu však spôsobovať skríženú reaktivitu s alergénmi peľov brezy a tráv. Proti veľkému vplyvu repky na alergikov hovorí aj to, že jej peľové zrnká sú lepkavé. Zlepujú sa spolu, zvýši sa ich hmotnosť a obmedzí možnosť udržať sa vo vzduchu. Preto nezaletia veľmi ďaleko od poľa, na ktorom je repka vysadená. Alergia na peľ repky je, podľa štatistík, asi desaťpercentná a ani v oblastiach jej intenzívneho pestovania nie je väčšia. Možno v tomto prípade viac rozhoduje veľkosť polí a ich množstvo. Sťažnosti najmä alergikov v okolí repkových polí asi aj preto hovoria o jej väčšom vplyve na ľudský organizmus.