Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica

Tabuľa na budove múzea chýba domácim aj návštevníkom

Odstránenie tabule z budovy Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, na ktorej bolo napísané, že v nej súdili Juraja Jánošíka, vyvolalo rozruch.

Na budove Múzea Janka Kráľa (vpravo) bola 47 rokov tabuľa s nápisom, že v nej 16. a 17. marca 1713 súdili zbojníka Juraja Jánošíka. Nie sú však priame dôkazy o tom, že ho súdili práve v tejto budove. Možné a pravdepodobné je, že súd sa konal o niekoľkoNa budove Múzea Janka Kráľa (vpravo) bola 47 rokov tabuľa s nápisom, že v nej 16. a 17. marca 1713 súdili zbojníka Juraja Jánošíka. Nie sú však priame dôkazy o tom, že ho súdili práve v tejto budove. Možné a pravdepodobné je, že súd sa konal o niekoľko(Zdroj: BEATA CHRENKOVÁ)

Nedávno sme vám priniesli rozhovor s profesorom Fedinandom Uličným, ktorý vysvetľoval, prečo tabuľu dali preč. Tvrdí, že v budove, na ktorej bola, Jánošíka nesúdili, ale mohli ho súdiť v Pongrácovskej kúrii. Ani to však nie je isté. Preto, ak by tabuľu dali na Pongrácovskú kúriu, mali by na ňu dopísať slovo pravdepodobne.

O Jánošíkovi a osude tabule sme sa porozprávali s vedúcou oddelenia múzejnej pedagogiky v Múzeu Janka Kráľa Ruženou Antolovou.

Kde teda Jánošíka súdili?

- Traduje sa, že práve v budove, na ktorej bola tabuľa a v ktorej je v súčasnosti Múzeum Janka Kráľa. Bol to prvý mikulášsky stoličný dom, známy aj ako Illešházyovská kúria, Hanzelyho, Ehrlichovský alebo Seligovský dom podľa jeho majiteľov. Napriek tomu, že Svätý Mikuláš bol stálym administratívnym sídlom Liptova už od 2. polovice 17. storočia, stoličný dom nemal. Až v roku 1712 na stoličnej kongregácii rozhodli o zakúpení renesančnej kúrie, ktorú v roku 1713 adaptovali pre účely prvého mikulášskeho stoličného domu.

O tejto skutočnosti svedčí aj dnes kruhová tabuľa s latinským nápisom, umiestnená za vstupnou bránou do budovy. Je na nej napísané: „Dom slávnej Liptovskej stolice, získaný (vystavaný, prestavaný) za grófa Mikuláša Illešházyho, kancelára Kráľovstva Uhorského roku 1713, za podžupana Ladislava Okoličániho, notára Štef. Andaházyho, hl. prokurátora Gabr. Szentivánoho, sudcov Jána a Ondreja Rády a Andreánskeho. Magister Joob." Illešházyovská kúria slúžila ako župný dom až do vybudovania nového župného domu v strede mikulášskeho námestia v roku 1793.

Na základe akých prameňov sa traduje, že Jánošíka súdili v prvom mikuláškom stoličnom dome?

- O mieste súdu s Jánošíkom písali viacerí historici. Pavel Socháň vo svojom diele Zbojník Juro Jánošík v roku 1924 píše: „Z Vranova bol Jánošík prešikovaný k vyšetrovaniu do Sv. Mikuláša pred stoličný súd, ktorý vtedy zasadal v dome Hanzelyho, zakúpeného stoličným sborom práve pred rokom, dňa 14. marca, pre potreby liptovskej stolice." Ivan Houdek vo Vyznaní Jura Jánošíka doslovne odpisuje Socháňa.

Andrej Melicherčík vo svojej historickej štúdii Juraj Jánošík hrdina protifeudálneho odboja uvádza: „Stoličný súd zasadal v dome Hanzelyho, ktorý práve pred rokom, v marci r. 1712 zakúpili pre potreby Liptovskej stolice."

Rudo Brtáň je autorom niekoľkých historických štúdií o Jánošíkovi, ktoré zostali v rukopisoch. Napísal: „Nikto ešte nezistil, kde Jánošíka vypočúvali (najskorej vo Vranove), kde ho verejne obžalovali a vyšetrovali, kde ho súdili a mučili (pravdepodobne tam alebo v meste v pongrácovskej kúrii), lebo stoličný dom práve v roku 1713 len dostavali, ako svedčí pamätná tabuľa za bránou vľavo."

Z uvedeného vyplýva, že v roku 1713 stoličný dom prestavovali, ale nemáme presné informácie, kedy prestavbu skončili a odkedy tento dom pre potreby liptovskej stolice skutočne využívali. Súd nad Jánošíkom sa konal v dňoch 16. a 17. marca 1713. Mohlo to byť v období, keď prestavba prebiehala a súd sa tam teda nemohol konať. V prípade, že už bola dokončená, Jánošíka tam mohli súdiť.

Ďalšia možnosť je, že súd bol pred začiatkom prestavby v pôvodnej budove. Keďže však tieto informácie chýbajú, môžeme nanajvýš povedať, že je to pravdepodobné miesto Jánošíkovho súdu.

Touto problematikou sa zaoberal aj historik a archivár Slávko Churý, riaditeľ a autor prvej výstavy o Jánošíkovi v Múzeu Janka Kráľa. Po odchode z múzea pracoval ako archivár a riaditeľ štátneho archívu v Bytči, kde sú uchovávané písomnosti z Liptovskej stolice. Spracovával súdne spisy a publikoval odborné príspevky o zbojníctve v Liptove. Spolupracoval aj pri tvorbe súčasnej expozície múzea Kapitoly z histórie mesta a túto problematiku sme konzultovali aj s Emilom Kufčákom. Ani jeden z uvedených odborníkov však nenašiel zápis, ktorý by jednoznačne mohol určiť miesto súdu Jánošíka. Isté je iba to, že ho súdili v Liptovskom Mikuláši.

Odkedy je v budove prvého stoličného mikulášskeho domu Múzeum Janka Kráľa?

- Za sídlo Múzea Janka Kráľa určili túto budovu na zasadnutí rady bývalého Okresného národného výboru 9. mája 1956 práve s odôvodnením, že tu súdili ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. V roku 1963 pri 250. výročí Jánošíkovej popravy bola v Liptovskom Mikuláši premiéra dvojdielneho filmu Jánošík, ktorý režíroval Paľo Bielik. Vtedy v Múzeu Janka Kráľa otvorili výstavu Jánošík v histórii a tradícii. Viaceré z vystavovaných exponátov boli rekvizity z filmu o Jánošíkovi, ktoré múzeum kúpilo do svojich zbierok a sú súčasťou expozícií múzea dodnes. Bol to prvý múzejný počin venovaný jánošíkovskej tématike. Okrem uvedeného rozmeru, teda pripomenúť si okrúhle výročie legendy, mal tento počin aj oveľa prozaickejší rozmer - zachrániť múzeum, ktorého existencia bola v tom čase ohrozená. To sa aj podarilo.

Kedy na budovu múzea osadili tabuľu s textom, že v nej súdili Jánošíka?

- V roku 1963 múzeum vyhlásili za kultúrnu pamiatku a na jej priečelí osadili tabuľu s textom: „V tomto dome bol 16. a 17. 3. 1713 súdený ľudový hrdina Juro Jánošík." Jánošíkovskú legendu rozvíjalo múzeum naďalej. Dodnes najväčšou bola expozícia Jánošíkovské tradície na Slovensku, ktorej scenár vytvoril riaditeľ múzea Jozef Kasanický. Bola v kaštieli Vranovo v Palúdzke, kde bol Jánošík väznený. Kaštieľ sa však stal predmetom reštitúcie a vrátili ho pôvodným majiteľom. V marci 1997 bola expozícia zrušená a Jánošík sa opäť vrátil na mikulášske námestie, do súčasných stálych expozícií múzea Kapitoly z histórie mesta a Mikulášska mučiareň.

hak.jpg

Ružena Antolová pripravuje novú publikáciu s názvom Jánošík, od skutočnosti k legende. FOTO: AUTORKA

Myslíte si, že sa niekedy dozvieme, v ktorej budove Jánošíka súdili?

- Keď sa pripravovala nová monografia Liptovský Mikuláš, vkladali sme nádeje, že problém miesta Jánošíkovho súdu sa v nej vyrieši. Vyšla v roku 2006, zostavil ju a autorsky sa podieľal na časti Sídlo Liptovskej stolice profesor Ferdinand Uličný. Uspokojivú odpoveď na túto otázku sme však nedostali. Je veľmi podobná tej, ktorú vyslovili už odborníci dovtedy a čo už v múzeu vieme a dennodenne prezentujeme. F. Uličný v monografii uvádza: „Liptovská stolica v polovici marca roku 1712 kúpila od Hanzeliho miestny dom. Kúpený dom stavebne upravili a nadstavili v roku 1713. Bol majetkom Liptovskej stolice a úradné zhromaždenia sa v ňom konali do roku 1793. Možno v tejto budove, ale pravdepodobnejšie je, že v blízkej kúrii Pongrácovcov v polovici marca 1713 súdili a odsúdili na smrť výstražným a ponižujúcim obesením za bok Juraja Jánošíka."

Neuspokojili ma ani terajšie vysvetlenia a názory profesora Uličného a je mi ľúto, že nemôžu byť hodnotené ako prínos pre naše múzeum ani pre slovenskú historiografiu.

Aký je váš názor na tabuľu?

- Pripúšťam, že možno by bolo výstižnejšie v texte doplniť slovo „pravdepodobne". Často ho používajú múzejníci i exaktní historici, keď nevedia uspokojivo objasniť zlomok histórie. Napriek tomu si myslím, že na budovu múzea patrí. Keď už pre nič iné, tak pre úctu k tradíciám aj k ľuďom, ktorí múzeum zakladali a neskôr vďaka jánošíkovským tradíciám aj zachránili. Ak sa v budúcnosti nájde doklad, ktorý uspokojivo vyrieši ako miesto Jánošíkovho súdu Pongrácovskú kúriu či inú budovu, tabuľa sa môže ľahko dať preč a osadiť na inej budove. Či už táto alebo nová s iným textom. Tá, ktorá bola na budove múzea 47 rokov, bola jediná, ktorá na mikulášskom námestí okoloidúcim pripomínala skutočnosť, že v tomto meste Jánošíka súdili. Práve táto tabuľa bola najčastejším dôvod návštevníkov, aby zavítali do nášho múzea.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 5. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 6. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 7. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 8. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 9. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 10. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 3. Kam na výlet so svojimi známymi
 4. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 5. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 6. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 7. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 8. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 9. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 10. Vianočné trhy na zámku Schloss Hof „na skok“ od Bratislavy
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 34 775
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 31 881
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 25 428
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 865
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 12 445
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 11 440
 7. Kam na výlet so svojimi známymi 11 023
 8. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 505
 9. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 380
 10. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 9 311

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Lyžiarov zasypala v Nízkych Tatrách lavína, jeden neprežil

Strhli lavínu na liptovskej strane Nízkych Tatier. Mladý lyžiar v nej zahynul.

Lavína v Školskom žľabe.

Spod rúk liptovských stolárov vychádzal ikonický nábytok

Liptáci to s drevom vedeli, dokonca sa s ním rozprávali. V nábytku bolo cítiť človeka. Hovorí to Jozef Taraba, ktorý v minulosti zamestnával takmer tisícku stolárov.

Takto sa vyrábali kreslá.

Liptovský biker dosiahol vytúženú métu a stal sa majstrom Slovenska

Matej Ulík z Liptovskej Osady, ktorý druhý rok háji farby českého klubu Expres CZ – Scott Team Kolín, sa stal majstrom Slovenska v cyklokrose v mužskej kategórii elite.

Matej Ulík

O rozpočte na rok 2020 poslanci nerokovali, vyradili ho z programu

Liptovskomikulášski mestskí poslanci na poslednom tohtoročnom plánovanom zasadnutí nebudú rokovať o rozpočte mesta na rok 2020, vypustili ho z programu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nízkych Tatrách strhla lavína dvoch lyžiarov, jeden zomrel

23- ročného lyžiara sa už nepodarilo zachrániť, jeho priateľ skončil s vážnymi zraneniami.

Pri Kraľovanoch sa stala tragická dopravná nehoda

Tento týždeň zahynuli na oravských cestách už dvaja ľudia.

V centre Nitry začali s búraním vnútri bývalého Tesca

Hovorkyňa majiteľa obchodného domu povedala, že sa robia rekonštrukčné práce.

Mladá mamina porodila dvojičky doma na chodbe, kým čakala na záchranku

Rodičia z Prievidze zažili šok dvakrát. Najskôr keď zistili, že čakajú dvojičky a potom, keď sa Natália a Charlotte vypýtali na svet tak rýchlo, že nestihli prísť do nemocnice.

Vybrali SME

Už ste čítali?