Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Tabuľa na budove múzea chýba domácim aj návštevníkom

Odstránenie tabule z budovy Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši, na ktorej bolo napísané, že v nej súdili Juraja Jánošíka, vyvolalo rozruch.

Na budove Múzea Janka Kráľa (vpravo) bola 47 rokov tabuľa s nápisom, že v nej 16. a 17. marca 1713 súdili zbojníka Juraja Jánošíka. Nie sú však priame dôkazy o tom, že ho súdili práve v tejto budove. Možné a pravdepodobné je, že súd sa konal o niekoľkoNa budove Múzea Janka Kráľa (vpravo) bola 47 rokov tabuľa s nápisom, že v nej 16. a 17. marca 1713 súdili zbojníka Juraja Jánošíka. Nie sú však priame dôkazy o tom, že ho súdili práve v tejto budove. Možné a pravdepodobné je, že súd sa konal o niekoľko (Zdroj: BEATA CHRENKOVÁ)

Nedávno sme vám priniesli rozhovor s profesorom Fedinandom Uličným, ktorý vysvetľoval, prečo tabuľu dali preč. Tvrdí, že v budove, na ktorej bola, Jánošíka nesúdili, ale mohli ho súdiť v Pongrácovskej kúrii. Ani to však nie je isté. Preto, ak by tabuľu dali na Pongrácovskú kúriu, mali by na ňu dopísať slovo pravdepodobne.

O Jánošíkovi a osude tabule sme sa porozprávali s vedúcou oddelenia múzejnej pedagogiky v Múzeu Janka Kráľa Ruženou Antolovou.

Kde teda Jánošíka súdili?

- Traduje sa, že práve v budove, na ktorej bola tabuľa a v ktorej je v súčasnosti Múzeum Janka Kráľa. Bol to prvý mikulášsky stoličný dom, známy aj ako Illešházyovská kúria, Hanzelyho, Ehrlichovský alebo Seligovský dom podľa jeho majiteľov. Napriek tomu, že Svätý Mikuláš bol stálym administratívnym sídlom Liptova už od 2. polovice 17. storočia, stoličný dom nemal. Až v roku 1712 na stoličnej kongregácii rozhodli o zakúpení renesančnej kúrie, ktorú v roku 1713 adaptovali pre účely prvého mikulášskeho stoličného domu.

O tejto skutočnosti svedčí aj dnes kruhová tabuľa s latinským nápisom, umiestnená za vstupnou bránou do budovy. Je na nej napísané: „Dom slávnej Liptovskej stolice, získaný (vystavaný, prestavaný) za grófa Mikuláša Illešházyho, kancelára Kráľovstva Uhorského roku 1713, za podžupana Ladislava Okoličániho, notára Štef. Andaházyho, hl. prokurátora Gabr. Szentivánoho, sudcov Jána a Ondreja Rády a Andreánskeho. Magister Joob." Illešházyovská kúria slúžila ako župný dom až do vybudovania nového župného domu v strede mikulášskeho námestia v roku 1793.

Na základe akých prameňov sa traduje, že Jánošíka súdili v prvom mikuláškom stoličnom dome?

- O mieste súdu s Jánošíkom písali viacerí historici. Pavel Socháň vo svojom diele Zbojník Juro Jánošík v roku 1924 píše: „Z Vranova bol Jánošík prešikovaný k vyšetrovaniu do Sv. Mikuláša pred stoličný súd, ktorý vtedy zasadal v dome Hanzelyho, zakúpeného stoličným sborom práve pred rokom, dňa 14. marca, pre potreby liptovskej stolice." Ivan Houdek vo Vyznaní Jura Jánošíka doslovne odpisuje Socháňa.

Andrej Melicherčík vo svojej historickej štúdii Juraj Jánošík hrdina protifeudálneho odboja uvádza: „Stoličný súd zasadal v dome Hanzelyho, ktorý práve pred rokom, v marci r. 1712 zakúpili pre potreby Liptovskej stolice."

Rudo Brtáň je autorom niekoľkých historických štúdií o Jánošíkovi, ktoré zostali v rukopisoch. Napísal: „Nikto ešte nezistil, kde Jánošíka vypočúvali (najskorej vo Vranove), kde ho verejne obžalovali a vyšetrovali, kde ho súdili a mučili (pravdepodobne tam alebo v meste v pongrácovskej kúrii), lebo stoličný dom práve v roku 1713 len dostavali, ako svedčí pamätná tabuľa za bránou vľavo."

Z uvedeného vyplýva, že v roku 1713 stoličný dom prestavovali, ale nemáme presné informácie, kedy prestavbu skončili a odkedy tento dom pre potreby liptovskej stolice skutočne využívali. Súd nad Jánošíkom sa konal v dňoch 16. a 17. marca 1713. Mohlo to byť v období, keď prestavba prebiehala a súd sa tam teda nemohol konať. V prípade, že už bola dokončená, Jánošíka tam mohli súdiť.

Ďalšia možnosť je, že súd bol pred začiatkom prestavby v pôvodnej budove. Keďže však tieto informácie chýbajú, môžeme nanajvýš povedať, že je to pravdepodobné miesto Jánošíkovho súdu.

Touto problematikou sa zaoberal aj historik a archivár Slávko Churý, riaditeľ a autor prvej výstavy o Jánošíkovi v Múzeu Janka Kráľa. Po odchode z múzea pracoval ako archivár a riaditeľ štátneho archívu v Bytči, kde sú uchovávané písomnosti z Liptovskej stolice. Spracovával súdne spisy a publikoval odborné príspevky o zbojníctve v Liptove. Spolupracoval aj pri tvorbe súčasnej expozície múzea Kapitoly z histórie mesta a túto problematiku sme konzultovali aj s Emilom Kufčákom. Ani jeden z uvedených odborníkov však nenašiel zápis, ktorý by jednoznačne mohol určiť miesto súdu Jánošíka. Isté je iba to, že ho súdili v Liptovskom Mikuláši.

Odkedy je v budove prvého stoličného mikulášskeho domu Múzeum Janka Kráľa?

- Za sídlo Múzea Janka Kráľa určili túto budovu na zasadnutí rady bývalého Okresného národného výboru 9. mája 1956 práve s odôvodnením, že tu súdili ľudového hrdinu Juraja Jánošíka. V roku 1963 pri 250. výročí Jánošíkovej popravy bola v Liptovskom Mikuláši premiéra dvojdielneho filmu Jánošík, ktorý režíroval Paľo Bielik. Vtedy v Múzeu Janka Kráľa otvorili výstavu Jánošík v histórii a tradícii. Viaceré z vystavovaných exponátov boli rekvizity z filmu o Jánošíkovi, ktoré múzeum kúpilo do svojich zbierok a sú súčasťou expozícií múzea dodnes. Bol to prvý múzejný počin venovaný jánošíkovskej tématike. Okrem uvedeného rozmeru, teda pripomenúť si okrúhle výročie legendy, mal tento počin aj oveľa prozaickejší rozmer - zachrániť múzeum, ktorého existencia bola v tom čase ohrozená. To sa aj podarilo.

Kedy na budovu múzea osadili tabuľu s textom, že v nej súdili Jánošíka?

- V roku 1963 múzeum vyhlásili za kultúrnu pamiatku a na jej priečelí osadili tabuľu s textom: „V tomto dome bol 16. a 17. 3. 1713 súdený ľudový hrdina Juro Jánošík." Jánošíkovskú legendu rozvíjalo múzeum naďalej. Dodnes najväčšou bola expozícia Jánošíkovské tradície na Slovensku, ktorej scenár vytvoril riaditeľ múzea Jozef Kasanický. Bola v kaštieli Vranovo v Palúdzke, kde bol Jánošík väznený. Kaštieľ sa však stal predmetom reštitúcie a vrátili ho pôvodným majiteľom. V marci 1997 bola expozícia zrušená a Jánošík sa opäť vrátil na mikulášske námestie, do súčasných stálych expozícií múzea Kapitoly z histórie mesta a Mikulášska mučiareň.

hak.jpg

Ružena Antolová pripravuje novú publikáciu s názvom Jánošík, od skutočnosti k legende. FOTO: AUTORKA

Myslíte si, že sa niekedy dozvieme, v ktorej budove Jánošíka súdili?

- Keď sa pripravovala nová monografia Liptovský Mikuláš, vkladali sme nádeje, že problém miesta Jánošíkovho súdu sa v nej vyrieši. Vyšla v roku 2006, zostavil ju a autorsky sa podieľal na časti Sídlo Liptovskej stolice profesor Ferdinand Uličný. Uspokojivú odpoveď na túto otázku sme však nedostali. Je veľmi podobná tej, ktorú vyslovili už odborníci dovtedy a čo už v múzeu vieme a dennodenne prezentujeme. F. Uličný v monografii uvádza: „Liptovská stolica v polovici marca roku 1712 kúpila od Hanzeliho miestny dom. Kúpený dom stavebne upravili a nadstavili v roku 1713. Bol majetkom Liptovskej stolice a úradné zhromaždenia sa v ňom konali do roku 1793. Možno v tejto budove, ale pravdepodobnejšie je, že v blízkej kúrii Pongrácovcov v polovici marca 1713 súdili a odsúdili na smrť výstražným a ponižujúcim obesením za bok Juraja Jánošíka."

Neuspokojili ma ani terajšie vysvetlenia a názory profesora Uličného a je mi ľúto, že nemôžu byť hodnotené ako prínos pre naše múzeum ani pre slovenskú historiografiu.

Aký je váš názor na tabuľu?

- Pripúšťam, že možno by bolo výstižnejšie v texte doplniť slovo „pravdepodobne". Často ho používajú múzejníci i exaktní historici, keď nevedia uspokojivo objasniť zlomok histórie. Napriek tomu si myslím, že na budovu múzea patrí. Keď už pre nič iné, tak pre úctu k tradíciám aj k ľuďom, ktorí múzeum zakladali a neskôr vďaka jánošíkovským tradíciám aj zachránili. Ak sa v budúcnosti nájde doklad, ktorý uspokojivo vyrieši ako miesto Jánošíkovho súdu Pongrácovskú kúriu či inú budovu, tabuľa sa môže ľahko dať preč a osadiť na inej budove. Či už táto alebo nová s iným textom. Tá, ktorá bola na budove múzea 47 rokov, bola jediná, ktorá na mikulášskom námestí okoloidúcim pripomínala skutočnosť, že v tomto meste Jánošíka súdili. Práve táto tabuľa bola najčastejším dôvod návštevníkov, aby zavítali do nášho múzea.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 4. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 5. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 6. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur
 7. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 8. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 10. Oktagon 20: Pikantné súboje prinesú aj zápas o titul!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 2. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 3. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 4. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 7. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka?
 10. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 1. Už iba dnes si môžete predplatiť SME.sk na rok len za 28 eur 21 118
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 16 073
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 341
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 463
 5. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká? 7 209
 6. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 070
 7. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 405
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 245
 9. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 117
 10. Kuba si turistov omotá okolo prsta. Miesta, ktoré musíte vidieť 5 878
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Dali by ste dieťaťu cigaretu? Mnohí áno

Dali by ste dieťaťu cigaretu, ak by si ju vypýtalo? Väčšina z nás áno. Dokumentuje to sociálny experiment a mystery shopping, ktoré zastrešila vzdelávacia iniciatíva NA VEKU ZÁLEŽÍ.

Mikulášsky hokejisti si pripísali štvrté víťazstvo sezóny

V 32. kole najvyššej Tipos extralige si Liptáci poradili s hosťami z Nových Zámkov 3:1.

Mikulášania v bielo-červenom po strelení svojho prvého gólu Novým Zámkom.

V noci udrú silné mrazy

Meteorológovia vydali pre severné Slovensko výstrahy.

V černovskom chotári zachraňujú studničky starých otcov

V Černovskom chotári mali vyše dvadsať studničiek, miestni dobrovoľníci sa pustili do ich obnovy. A darí sa im to, studničky sú nielen funkčné, ale naozaj pôsobivé.

Studničku obnovili nadšenci z turistického oddielu a Valent Janči, ktorý ju namaľoval.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Odišiel Ján Bartík

Hokejová rodina v Nitre stratila jedného zo svojich dlhoročných členov.

Vláda predĺžila zákaz vychádzania. Čaká nás testovanie, štátu majú pomôcť mestá a obce

Skríningové testovanie sa začne v pondelok 18. januára a potrvá do utorka 26. januára.

FOTO: Otužilci vysekali ľad a ponorili sa do rieky v Trenčíne

Pozrite sa na fotky pri ktorých behá po chrbte mráz.

Už ste čítali?