RUŽOMBEROK. Prvá má názov Galéria sakrálneho umenia. Sú v nej plastiky, tabuľové maľby a oltárne obrazy zo zbierkového fondu múzea od gotiky po rokoko. Dominuje medzi nimi neskorogotický oltár Korunovania Panny Márie z Ludrovej.
„Expozícia je začiatkom novej cesty, ktorou sa chce múzeum uberať. Vytvorili sme unikátny, jedinečný priestor pre sakrálne umenie, ktorý pripomína chrámovú loď. Autorom architektonického návrhu je Richard Kalmár, zrealizoval ho Maroš Dubovec. Podobne by sme chceli postupovať aj v budúcnosti, vytvárať ojedinelé, netradičné výstavné priestory aj expozície," povedala riaditeľka Liptovského múzea Iveta Zuskinová. Autorkou scenára expozície je historička Jana Chmeľová.
Sklo majstra Šovánku
Druhá expozícia je venovaná užitému umeniu, konkrétne unikátnemu a na Slovensku ojedinelému súboru umeleckého skla z dielne významného slovenského sklára Štefana Šovánku. Narodil v Liptovskom Mikuláši v roku 1858. Jeho otec bol muzikant a hral v slávnej Piťovej kapele. Štefan Šovánka chodil do umelecko-priemyselnej rezbárskej školy v Uhrovci. Najskôr pracoval v uhrovskej sklárni, potom v Utekáči a napokon si založil vlastnú skláreň v Rumunsku. Jeho diela získali vo svete obdiv a uznanie.
Na Miléniovej výstave v Budapešti v roku 1896 pútala pozornosť najmä jeho sklená krstiteľnica s leptanými biblickými výjavmi. Získal medaily a ocenenia na svetových výstavách v Paríži aj Amerike.
Bol nielen majster sklár, ale aj výborný rezbár a maliar. Už ako žiak dostal cenu za portrét cisárovnej Alžbety. Jeho syn Karol sa stal známym maliarom tatranskej prírody a zátiší.
V novej expozícii sú vystavené Šovánkove vázy a misa, v budúcnosti ju chcú dotvárať. Zatiaľ je v nej ako doplnok písací stôl a stolička Dušana Makovického, osobného lekára a priateľa klasika ruskej literatúry Leva Nikolajeviča Tolstého.
Expozície otvorili v Liptovskom múzeu v rámci Dní mesta Ružomberok a Noci múzeí a galérií 15. mája.