HYBE. Autorovi sa prepis tak zapáčil, že ju v roku 1953 vlastnoručne podpísal s venovaním milému malému čitateľovi. Z Janka je už dávno Ján.
„Môjmu manželovi ako malému druháčikovi v základnej škole sa Kráľov Jano veľmi páčil. Keďže peňazí na knihy nebolo, rozhodol sa počas prázdnin z druhej triedy do tretej ju prepísať," prezradila Oľga Pavellová, Jánova manželka. Prezradila aj ďalšie poklady rodinného domu Pavellovcov. Určite medzi ne patrí aj viac ako dvadsať reprodukcií kresieb - karikatúr Jozefa Chrobáka z Hýb. Bol stolársky majster, ochotnícky divadelný herec a režisér, verejný a cirkevný funkcionár, veliteľ okresnej aj miestnej hasičskej jednoty a Hybenia si v júni pripomenú 40. výročie od jeho smrti.
Chrobákove karikatúry sa stali predlohou
Práve Chrobákove karikatúry inšpirovali manželov Pavellovcov, aby vytvorili podľa nich postavičky. „Môj ocko bol panský krajčír. Svojmu remeslu sa vyučil u krajčírskeho majstra Ondreja Chrobáka. Myslím, že krajčírsku zručnosť som zdedila po ockovi," komentovala O. Pavellová. „Kedysi, keď boli deti malé, som veľmi veľa šila. So starého nové. Mala som dobrý pocit, že som to dokázala." Za roky amatérskeho krajčírstva sa u Pavellovcov nahromadilo množstvo odstrižkov látok, všelijakých čipiek či lemoviek. Zišli sa pri tvorbe a obliekaní postavičiek.
Tri postavičky zo série figúrok do hybského orloja vznikli podľa Chrobákových kresieb. FOTO: AUTORKA
„Raz večer sme s mojím mužom pozerali staré fotografie a spomínali," začala vysvetľovať cestu k nezvyčajným postavičkám Oľga Pavellová. „Dnes už ani neviem, ktorému z nás dvoch skrsla v hlave myšlienka urobiťfigúrky podľa Chrobákových kresieb." Ako sa Chrobákove kresby dostali do Pavellovho domu? Nikto vraj nevie. Pravdepodobne reprodukcie z kresieb urobil Oľgin starý otec. Každú z nich na zadnej strane popísal. Veď karikatúry boli verné svojím živým predlohám, a tak sú k nim ceruzkou dopísané nielen mená a priezviská, ale aj prezývky, niekde dátum narodenia i smrti či číslo domu.
Poštár Pavelica Almáši, primáš hybskej kapely, Maroš Piovarči Bunker, pastier, Daniel Marušiak Kasírovie, číslo domu 414. Medzi fotografiami aj karikatúra Jozefa Chrobáka s podpisom. Originály kresieb sa v súčasnosti nachádzajú v Chrobákovom dome v Hybiach. „Nevedeli sme dlho o týchto popiskách, akosi sme si ich nevšimli."
Pri výrobe postavičiek sa bavili
„Keď v nás skrsla nezáväzná myšlienka na výrobu postavičiek, nemali sme jasný cieľ. Len sme sa chceli baviť. Obe naše deti v tom čase už boli na vysokých školách. Vyleteli z hniezda a my sme sa hlavne po večeroch potrebovali niečím zamestnať. Vtedy manžel povedal - skúsim zostrojiť figúrky. A nakúpil modurit, modelovaciu hmotu."
Ako vyrobiť prvú figúrku? Riešení bolo veľa, ale manželia od začiatku vedeli, že chcú zostrojiť jednoduché, ale zároveň pevné postavičky. Ján Pavella má veľmi blízko k dobrým nápadom, a tak začal vymýšľať. Na telo ohybné drôty, aby postavička dokázala pohybovať rukami, ruky dokašírovať (výtvarná technika), hlavy vymodelovať z modelovacej hmoty, uvariť ich a namaľovať. Postavička bola kombináciou moduritu, dreva a kovu. Vtedy Ján Pavella povedal: „No, dievka moja, musíš postavičku doobliekať." Dievka moja, akože manželka, sa zavrela v byte do svojho šijacieho kútika v spálni a začala šiť oblečenie a la Chrobákove kresbičky. Obliekla prvé dve figúrky. Ich konečné podoby vraj sprevádzali výbuchy smiechu a radosti. „Myslím, že môj muž bol vďačný, že som podporila myšlienku vyrobiť postavičky. Obaja sme mali z práce veľkú radosť a vyplnili sme si prázdne chvíle po odchode detí z domu," uzavrela manželka.
Keď bude mať hodinár niekedy čas
Hodinár Ján Pavella má nápadov plnú hlavu. FOTO: AUTORKA
Prvé dve postavičky prišli ohodnotiť susedia. Páčili sa, a tak sa Pavellovci rozhodli v práci pokračovať. „Výroba postavičiek dlho nemala žiaden konkrétny cieľ," potvrdila O. Pavellová. Hotové postavičky postupne, ako vznikali, postavili na stenu v obývačke. Keď ich bolo viac, niekto z rodiny navrhol, aby ich urobili dvanásť ako dvanásť postavičiek na orloji.
„Vtedy v hlave môjho muža skrsla myšlienka urobiť v Hybiach orloj," usmiala sa manželka a dodala, že v súčasnosti je orloj hudbou budúcnosti. Ján Pavella, hoci je už niekoľko rokov na dôchodku, nemá čas. Upísal sa vežovým hodinám, a tak tvrdí, že orloj dorobí, keď bude mať čas.
V zime, keď bolo menej roboty na vežiach po celom Slovensku, vyrobil zverokruh na budúci orloj. Každá z postavičiek, ktoré sa pripravujú na svoju slávnu úlohu na skrini u Pavellovcov, predstavuje iné remeslo. „Sú to typickí hybskí ľudia, ktorí voľakedy skutočne žili," povedala výtvarníčka a autorka oblečenia orlojových figúrok. Keď ich vraj vlani vystavovala v Chrobákovom dome v Hybiach, Hybenia v nich spoznávali svojich spoluobyvateľov.
„Mne sa však postavičky spočiatku nepáčili. Najmä z opačnej strany sa mi zdali škaredé, akoby neboli dorobené," usúdila dcéra Martina. „Nechápala som, prečo sú z jednej strany do detailov vypracované a z druhej nič. Vraj ich pôvodne chceli kašírovať a vtedy by boli vytvorili celé hlavy, ale z moduritu vymodelovali jen jednu stranu."
Autor: Dagmara Sarita Poliaková