Úroveň znečistenia a proces čistenia priemyselných odpadových vôd boli jednou z tém včerajšieho Environmentálneho dňa ružomberského celulózo-papierenského koncernu a stretnutia s predstaviteľmi dolnoliptovských obcí.
RUŽOMBEROK. „Voda použitá v priemyselnej výrobe sa nemôže ani po najdôkladnejšom prečistení vrátiť do prírody v rovnakom stave ako predtým, no počas posledných desiatich rokov sa nám vypúšťané znečistenie podarilo podstatne znížiť. Preukazujú to nezávislé hydrobiologické hodnotenia a napríklad aj ryby žijúce v rieke Váh pod vyústením čistiarne odpadových vôd (ČOV). Dokonca sme tam našli aj raka, čo indikuje, že množstvo vypúšťaného znečistenia nie je vysoké," uviedla Oľga Šotolová, environmentálna manažérka Mondi SCP.
Podstatná časť priemyselného znečistenia vody, podľa nej, vzniká pri výrobe celulózy, papierenská výroba produkuje najmä mechanické nečistoty a škroby. Na jednu tonu vyrobenej celulózy pripadá 30 až 35 m3 vyprodukovanej odpadovej vody. Čistenie sa realizuje v dvoch stupňoch. Mechanické predčisťovanie priamo v závode odstraňuje všetky tuhé znečisťujúce látky. ČOV v Hrboltovej, mestskej časti Ružomberka, slúži na dočisťovanie biologickým spôsobom.
Doterajšie celkové investície Mondi SCP do modernizácie spomínanej ČOV predstavujú sumu približne 10 miliónov eur. V najbližšom období sa pripravuje výmena opotrebovaného zariadenia v hodnote 260-tisíc eur, dodávajúceho potrebný kyslík do biologického stupňa čistenia na odbúravanie organického znečistenia. „Dômyselné zariadenie pomáha významne eliminovať aj nepríjemný zápach, lebo pri dostatku kyslíka prebieha nezapáchajúci aeróbny čistiaci proces," dodala O. Šotolová.