Nebezpečné zdvihnutie hladiny rieky Váh vo viacerých častiach dolnoliptovskej obce Stankovany pri nedávnom vypúšťaní väčšieho objemu vody z preplneného vodného diela Liptovská Mara si vyžiada dostatočné zvýšenie brehov po oboch stranách koryta. Zhodujú sa na tom zástupcovia tamojšej samosprávy a vodohospodári.
STANKOVANY. „Vieme o tomto probléme, vypracovávame investičný zámer na ochranu obce zvýšením brehov. Samozrejme, veľa bude záležať od toho, ako sa celkove k fenoménu povodní postaví nová vláda, pretože v tomto období nebol dostatok prostriedkov na sanáciu nedostatkov, ktoré dlhodobo registrujeme," povedal námestník riaditeľa Správy povodia horného Váhu Slovenského vodohospodárskeho podniku Peter Caban.
Aj podľa starostu Stankovian Jána Tatára je nevyhnutné riešiť situáciu, aby sa obdobné vyliatie Váhu v budúcnosti neopakovalo. „Najväčšie záplavy sme zaznamenali ešte v rokoch 1958 a 1961 pred postavením vodného diela Liptovská Mara. Hladina sa vtedy zdvihla oproti bežnej výške viac ako o 4,5 metra a doslova sa prelievala oknami rodinných domov. Teraz to bola sotva jedna tretina, no ľudia mali pochopiteľné obavy," konštatoval.
Význam ochrannej funkcie vrcholovej vodnej nádrže Liptovská Mara zdôraznil aj Caban. „Už dlhé roky tu nebola povodeň. Ani tento konkrétny prípad nebol priamym ohrozením, zaplavilo iba časť cesty, ihriska a dva dvory. Aj v mimoriadnych situáciách postupujeme tak, aby sme z Liptovskej Mary nevypúšťali viac vody, ako máme overené, že znesie táto oblasť dolného Liptova. Opakujem, povodeň v Liptove a vďaka Oravskej priehrade ani na Orave v uplynulých dňoch prakticky nebola, iba lokálne na menších tokoch," dodal.