Stanica sa nachádza v Liptovskej Štiavnici.
LIPTOVSKÁ ŠTIAVNICA. „Stanica bude slúžiť na výrobu elektrickej energie a tepla na vykurovanie, vďaka čomu sa staneme sebestační pri pokrytí našich energetických potrieb. Zároveň vyriešime problém uskladnenia maštaľného hnoja a nebudeme ho musieť prevážať cez obec. Pre nás bude mať aj ekonomický prínos, ktorý získame predajom elektrickej energie správcovi siete,“ objasnil predseda družstva Miroslav Štefček.
Výkon stanice bude 200 kW elektriny za hodinu a 125 kW tepelnej energie. „Zdrojom na spracovanie bude maštaľný hnoj a kukuričná siláž. Stanica pôjde na plný výkon od augusta tohto roku. Ponúka široké možnosti využitia, pretože ňou možno vykurovať aj časť obce,“ dodal.
Riadenou anaeróbnou fermentáciou pri teplote 39°C sa zo zriedeného maštaľného hnoja vytvorí bioplyn. Hlavný podiel bioplynu tvorí metán a oxid uhličitý. „Metán je palivom pre zážihový motor, ktorý poháňa generátor a získa sa elektrina a teplo. Celý proces bude plne automatizovaný z riadiaceho centra,“ vysvetlil princíp fungovania Štefček.
Družstvo v súčasnosti hospodári na 1 800 hektároch pôdy a zamestnáva 120 ľudí. Náklady na výstavbu stanice hradili z vlastných zdrojov, 50 percent, druhú polovicu hradili z peňazí Európskej únie.