V Liptovskej Tepličke v nedeľu odhalili pamätnú tabuľu pátrovi františkánskej rehole Cyrilovi Bystríkovi Janíkovi, ktorého komunistické súdy odsúdili na 28 mesiacov odňatia slobody vo vykonštruovanom procese riadenom Štátnou bezpečnosťou (ŠtB).
LIPTOVSKÁ TEPLIČKA. „Je smutným svedectvom dnešných dní, že túto pamätnú tabuľu odhaľujeme vyše dvadsať rokov po novembri 1989," vyhlásil na ceremónii tajomník Svetového združenia bývalých československých politických väzňov František Bednár.
Osud tajne vysväteného kňaza Cyrila Bystríka Janíka je podľa neho o to tragickejší, že sa nestal v časoch komunistických procesov v 50-tych rokoch, ale v 80-tych rokoch počas nástupu Michaila Gorbačova a jeho perestrojky.
Na spomienkovej akcii vystúpili aj Mojmír Kovář z Fóra angažovaných kresťanov v Českej a Slovenskej republike, či starosta Liptovskej Tepličky Jozef Mezovský.
Janíka odsúdil v 80. rokoch Okresný súd v Poprade na 28 mesiacov nepodmienečne za podvod. Kauza bola podľa ľudí zaoberajúcich sa dokumentáciou komunistických súdnych procesov jednoznačne naaranžovaná Štátnou bezpečnosťou. Kňaza pritom vtedy súdil bývalý minister spravodlivosti a súčasný predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin.
Proti Janíkovi svedčila jediná osoba, ktorú aj samotná ŠtB vo svojich spisoch označuje za „psychicky narušenú". Bola to vdova, ktorá Janíka na začiatku 80. rokov finančne podporovala. Podľa novinárov, ktorí sa s ňou pred niekoľkými rokmi rozprávali, kňaza zažalovala preto, lebo sa s ňou prestal stretávať a vo vysielaní rozhlasovej stanice Slobodná Európa o nej údajne povedal, že je hlúpa, čo ju urazilo.