Účastníci slovensko-poľského tvorivého graffiti a street art sympózia už tretí deň premieňajú biele steny veľkej výstavnej siene Liptovskej galérie P. M. Bohúňa na spleť farieb a abstraktných tvarov. Ich úsilie by malo vyvrcholiť v piatok 18. júna vernisážou a seminárom, približujúcim verejnosti spomínané vizuálne žánre alternatívnej kultúry.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Vzniká príťažlivá vzorka toho, čo sa dá v oblasti graffiti a street artu vidieť. Od písmenových foriem cez ilustračnú rovinu, rôzne maliarske a grafické podoby až po originálne výjavy, ktoré reagujú na aktuálne sociálne témy a neduhy našej spoločnosti a doby," povedala TASR riaditeľka Liptovskej galérie Zuzana Gažíková.
Najväčším prínosom prezentácie graffiti a street artu v priestoroch galérie je podľa grafického dizajnéra Petra Dlhopolčeka zo Žiliny možnosť propagácie graffiti a street artu nie ako prejavov vandalizmu, ale najmä ako svojbytného umenia s originálnou výpovednou hodnotou. „Našou veľkou prednosťou je, že nie sme obmedzovaní prakticky žiadnou žánrovou šablónou," zdôraznil.
Ani jednému zo zúčastnených výtvarníkov neprekáža, že ich diela budú už o pár mesiacov premaľované. „Práve element pominuteľnosti nás všetkých priťahuje. Podstatou je vytvorenie niečoho akčného, aktívneho, plného emócií, ale zároveň dočasného. Teraz to je tu a o niekoľko hodín, dní či týždňov už opäť nebude. Divákovi to však ostane v spomienkach a tie sú vždy najkrajšie," uviedol Martinčan Peter Pank.
„Viacerí sme už postupne opustili tému písma, značky a venujeme sa voľnej tvorbe. Priestor na vlastnú realizáciu a hru s farbami a ulicou je v nej podstatne väčší a zábavnejší," pokračoval Pank. „Graffiti a street art sú predovšetkým o človeku, ktorý pristupuje k stene a snaží sa na ňu preniesť svoje myšlienky, pocity a komunikuje s okolím," dodal Ružomberčan Martin Paušly.