LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. S pomenovaním priestranstva pri Liptovskej galérii Petra Michala Bohúňa, Farskom úrade Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania a evanjelického kostola súhlasili na dnešnom rokovaní poslanci mestského zastupiteľstva. Poslanecký zbor odsúhlasil všeobecne-záväzné nariadenie o určení názvu verejného priestranstva mesta Liptovský Mikuláš.
„K tomuto kroku sme pristúpili na základe podnetu Cirkevného zboru Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Liptovskom Mikuláši a historických faktov. Sme hrdí na to, že práve v priestoroch starej fary v Liptovskom Mikuláši bol v roku 1844 založený prvý slovenský kultúrny spolok Tatrín. O štyri roky neskôr boli práve tu v štrnástich bodoch sformulované Žiadosti slovenského národa, ktoré sú považované za prvý politický program Slovákov. Aj týmto spôsobom dokazujeme, že si vysoko vážime kultúrne a národné tradície nielen nášho mesta, ale i štátu," povedal Ján Blcháč, primátor Liptovského Mikuláša.
Vzdelávací spolok Tatrín založili na fare v Liptovskom Mikuláši v auguste v roku 1844 na návrh Ľudovíta Štúra. S týmto spolkom, ktorý mal za cieľ prebudiť, podporovať a rozvíjať duchovný život Slovákov, sú späté mená velikánov ducha - Michala Miloslava Hodžu, Gašpara Féjerpataky - Belopotockého, Sama Chalupku a ostatných významných vzdelancov. Žiadosti slovenského národa boli národno-revolučným programom Slovákov aj programom ďalšej slovenskej činnosti nielen v revolučných rokoch 1848-1849. I v ďalších rokoch sa stali cieľom slovenských túžob - až do národného oslobodenia v roku 1918.