LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Organizátori petície tvrdia, že platiť za tie isté služby a práce, ktoré teraz vykonávajú Verejnoprospešné služby, môžu ľudia viac aj o tretinu.
Bývalý poslanec Národnej rady a exprimátor Alexander Slafkovský, člen petičného výboru, v ktorom sú zastúpení všetci poslanci koalície SDKÚ-DS, KDH si myslí, že treba zachovať cenu za vývoz smetí len na nevyhnutnej úrovni.
„Odmietame, aby z našich peňazí bohatli dvadsať rokov ľudia, ktorým ide v prvom rade o zisk. Veď je normálne, že každému súkromníkovi o to ide. Verejnoprospešné služby sú mestská firma a jej prvoradou úlohou nie je tvorba zisku, ale poskytovanie služieb ľuďom v meste."
Primátor považuje investovanie za výhodné
Po skončení petičnej akcie chcú podpisové hárky odovzdať primátorovi, ktorý je štatutárom mesta a je za to zodpovedný. Investovanie do Verejnoprospešných služieb však pokladá primátor Ján Blcháč (Smer-DS) za výhodný a dôležitý ťah. A nielen on.
V jednom z mestských médií sa koaličný poslanec Jaroslav Lehotský vyjadril, že výberom súkromného partnera sa sleduje okrem profesionálnych skúseností víťazného uchádzača aj zámer súkromného partnera investovať do modernizácie a technického zhodnotenia technických a technologických prostriedkov a zariadení.
Ľudia predražené smeti nechcú
Ľudia však nevidia dôvod, aby ročný poplatok za smeti stúpol z terajších 16,80 eur na viac ako 23 eur.
Petíciou protestujú aj proti tomu, aby mesto prišlo o Verejnoprospešné služby skrytou privatizáciou. Podľa zverejnených informácií spoločnému podniku so súkromnou spoločnosťou je ochotné mesto ročne zaplatiť o 913-tisíc eur viac ako platí teraz Verejnoprospešným službám, teda 3,4 milióna eur.
Opakuje sa podobný scenár, ktorý už zrealizovalo terajšie vedenie mesta s tepelným hospodárstvom. Dobre vybudované technológie prenajalo na dvadsať rokov.
Až teraz s takmer ročným sklzom začali s rekonštrukciou prvej kotolne na Podbrezinách. Ešte v roku 2008 proti tomu podpísalo petíciu Zachráňme naše teplo takmer dvetisíc štyristo ľudí. Radnica petíciu označila za neopodstatnenú, a tak iniciatíva zostala vtedy bez odozvy poslancov a vedenia mesta. Rovnako ako ďalšie štyri petície v tom roku.