Pamätná tabuľu pripomínajúca súd s legendárnym zbojníkom Jurajom Jánošíkom, je už na Pongrácovskej kúrii. Predtým bola takmer päťdesiat rokov na budove Múzea Janka Kráľa.
LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Historik Ferdinand Uličný v apríli tohto roku upozornil na to, že súdny proces s Jánošíkom v marci 1713 nemohol byť pre vtedajšiu rekonštrukciu v budove, na ktorej bola pôvodne tabuľa. Liptovská stolica ho kúpila od mešťana Hanzelyho, aby v ňom mohla zasadať, ale predtým ho musela stavebne upraviť. Tabuľu preto z budovy, v ktorej sídli dnes Múzeum Janka Kráľa, odstránili.
Po dvoch mesiacoch ju znovu 18. júna odhalili na neďalekej Pongrácovskej kúrii, kde podľa historika tribunál asi vyriekol ortieľ smrti nad kapitánom hôrnych chlapcov. Uličný pripustil, že jednoznačne nemožno určiť ani miesto Jánošíkovej popravy.„Práve na základe toho, že budova sa stavebne upravovala a zdržiavali sa tam tesári, murári, robotníci, je vylúčené, aby v takom huriavku zasadala vznešená šľachtická vrchnosť a súdny tribunál nad Jánošíkom," povedal Uličný.
O rekonštrukcii bývalého Hanzelyho domu svedčí aj latinský nápis, ktorý je i v súčasnosti dobre čitateľný. Historik tvrdil, že na súdny proces bola vhodná Pongrácovská kúria, v ktorej sa vraj dalo úradovať. Naznačil však, že jednoznačný písomný dôkaz o mieste súdu s Jánošíkom chýba. Zároveň pripustil, že záhadou zostáva, kde legendárneho zbojníka ako 25-ročného popravili. Vylúčená vraj nie je napríklad lokalita Šibeničky neďaleko Liptovského Mikuláša.
Rodák z Terchovej bol podľa legendy hrdinom, ktorý bohatým bral a chudobným dával. Hlásil sa k nemu aj premiér Robert Fico, ktorý ho označil za symbol boja proti sociálnemu útlaku. Kritikom Jánošíkovskej legendy dokonca odkázal, že sú duchovní bezdomovci. Niektorí politickí oponenti Fica i časť historikov totiž o Jánošíkovi hovorili ako o obyčajnom zlodejovi a kriminálnikovi.
Profesor Ferdinand Uličný ukazuje na latinský nápis, ktorý je za vstupnou bránou do Múzea Janka Kráľa, bývalého Hanzelyho domu. Nápis hovorí, že tento dom bol reštaurovaný v roku 1713, preto si historik myslí, že v ňom 16. a 17. marca 1713 Jánošíka nemohli súdiť. FOTO: BEATA CHRENKOVÁ