LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. Má čierne pančuchy, podväzky, na nohách lodičky a je bez hlavy. Urobil ho 14-ročný Adam Dzúr spolu so svojou mamou a vyhral divácku súťaž o Najkrajší svietiaci objekt v Magickej záhrade. Rozsvietili ju 18. júna.
Krídla z pukacej fólie
Návštevníkov v Magickej záhrade privítala Zuzana Gažíková, riaditeľka Liptovskej galérie P. M. Bohúňa, ktorá slávnosť lampiónov spolu so Spoločnosťou Kolomana Sokola pripravila už šiestykrát. Záhradu roztancovali dievčatá zo Základnej umeleckej školy J. L. Bellu v Liptovskom Mikuláši a po ich vystúpení sa návštevníci sústredili už iba na lampióny. Každý mal číslo a mohli si vybrať, ktorý sa im najviac páči. Jeho číslo napísali na papierik a autorovi lampiónu, ktorý dostal najviac hlasov, udelili cenu divákov.
Zaujímalo nás, prečo dal víťaz diváckej súťaž svojmu svetelnému objektu názov Divoký anjel a z čoho má krídla. „Názov mu dala mama, lebo má divoké, krikľavé šaty a krídla sme urobili z pukacej fólie," prezradil Adam. Za Divokého anjela dostal plnú tašku sladkostí.
Do tohtoročnej súťaže O najkrajší svetelný objekt prihlásili autori 21 maxilampiónov. Podmienkou bolo, že musí mať výšku najmenej 150 centimetrov. O víťazoch rozhodla odborná medzinárodná porota.
Votrelec s pichliačmi
Porote sa najviac páčil lampión, ktorý vytvorila Karolína Barényová. Volali ho, ktovie prečo, Votrelec. Autorky sme sa chceli spýtať, čo ju inšpirovalo pri tvorbe tohto čuda a z čoho je stvorené, ale nenašli sme ju. Tipli sme si, že pichliače sú z káblov od počítača a telo z drôteného pletiva. Blikalo v ňom ružové svetlo, ktoré pripomínalo pulzujúce srdce.
Autorkou druhého najkrajšieho lampiónu je Katarína Gažíková a tretieho Lucia Kudličková. Riaditeľky Liptovskej galérie sme sa spýtali, ktorý lampión sa najviac páčil jej. „Ten, ktorý vyhral. Veľmi zaujímavý je aj objekt pripomínajúci lotosový kvet. Urobili ho už tradiční účastníci tejto súťaže Dano Hovanec a Tomáš Záruba. Pekné veci vytvorili aj študenti zo Školy umeleckého výtvarníctva, ale aj ďalší."
Urobili ich z odpadu
Takmer všetky svetelné objekty vyrobili z odpadových materiálov, väčšinou plastov. Použili rôzne látky a nepotrebné veci, ktoré by pravdepodobne skončili na skládke komunálneho odpadu. Oživili ich farbami a sprejmi a vznikli z nich nevšedné diela.
Autorky víťazných lampiónov dostali finančné odmeny 60, 40 a 20 eur. Tí, ktorí nevyhrali, môžu mať dobrý pocit z toho, že ich práce potešia tisícky ľudí, ktorí prejdú v lete okolo záhrady galérie. Lampióny v nej budú svietiť každý večer od 21. do 23. hodiny až do konca augusta.