TATRY. Pre turistov sa chodníky stali ťažko priechodné. Prekážku vytvorili nielen suché stromy odumreté vplyvom lykožrúta, ale aj stromy nahnité a vyvrátené vetrom z plytkej, vodou rozmočenej pôdy.
Vetrom zlomené a vyvrátené stromy sú na turistických chodníkoch v oravskej časti TANAP-u v sedle pod Osobitou a na chodníku vedúcom od horárne pod Bielou skalou, cez Bielu skalu až po Radové skaly. Závaly priebežne odstraňujú pracovníci tunajších ochranných obvodov Štátnych lesov TANAP-u.
V liptovskej časti národného parku je kvôli padnutým stromom dočasne ťažšie priechodných šesť turistických chodníkov. Týka sa to Jaloveckej doliny, magistrály od Tokariny po Podbanské, Bystrej doliny, Kamenistej doliny a od Troch studničiek v dvoch smeroch, na Kriváň a do Kôprovej doliny. Na spriechodnení týchto úsekov chodníkov pracujú vlastníci pozemkov a pracovníci Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.
V ostatnej časti TANAPu takmer dve stovky stromov dočasne sťažilo prechod na magistrále od Sliezskeho domu na Skalnaté pleso, na chodníku od Šumivého prameňa na chatu Plesnivec, v Monkovej doline smerom na Strednicu, od Magurky v smere na Malú Frankovú a na Osturňu. Aj v týchto úsekoch závaly postupne odstraňujú pracovníci ochranných obvodov a Strediska terénnych služieb Štátnych lesov TANAPu.
Hoci z celkového množstva zlomených a vyvrátených stromov spadnutých na turistické chodníky je podiel suchých, podkôrnym hmyzom zničených stromov je zatiaľ pomerne nízky, Štátne lesy TANAP-u upozorňujú turistov na možnosť padania častí stromov na chodníky už pri slabšom vetre a preto turistom odporúčajú vo veternom počasí prechádzať týmito úsekmi so zvýšenou opatrnosťou.