STANKOVANY. „Na Obecnom úrade v Stankovanoch naše požiadavky ohľadom odkúpenia pozemku alebo požiadavky predkupného práva zamietajú, ale susedovi dovolia stavať," cíti nespravodlivosť Anna Hujová.
Žiadosti a sťažnosti
O čo ide? A. Hujová spolu s matkou a súrodencami Máriou Lackovou a Vladimírom Janíkom sa vraj od 2. mája 1982 obracajú na vedenie obce so žiadosťami o prednostné odkúpenie pozemkov neďaleko ich domu alebo so sťažnosťami na konanie svojho suseda.
Údajne si bez stavebného povolenia urobil na dome nadstavbu a rôzne stavebné úpravy tak, že si nepýtal súhlas od Janíkovej rodiny. Obe skutočnosti spolu úzko súvisia.
Za spravodlivosťou
„Keď si sused plánoval robiť nadstavbu na svoj rodinný dom, moja mama napísala 23. septembra 2008 sťažnosť s nesúhlasným stanoviskom, avšak nedostala na ňu odpoveď, teda sa nemohla ani odvolať," pokračovala A. Hujová. „Dňa 3. mája už tohto roku sme na obecný úrad posielali sťažnosť na ďalšiu stavbu, ktorú sused začal realizovať na pozemku oproti svojmu domu. Túto sťažnosť sme zároveň poslali aj na Oddelenie stavebného práva v Ružomberku a tiež na Slovenskú stavebnú inšpekciu v Žiline."
Na sťažnosť rodina Janíkova 8. júna dostala od Obecného úradu Stankovany odpoveď, v ktorej obecný úrad berie na vedomie sťažnosti rodiny. „V odpovedi sa nachádza veta, ktorú citujem: Obecné zastupiteľstvo nemôže súhlasiť s výstavbou budov, altánku, garáže a podobne a nemôže požadované parcely dať ani do prenájmu, pokiaľ vlastníctvo pozemkov nebude zapísané na liste vlastníctva obce." Preto sa pýtam, ako je možné, že sused stavbu na spomínanom pozemku vôbec začal realizovať?" zaznela otázka A. Hujovej.
Dlhodobé požiadavky
Ján Tatár, starosta Stankovian, povedal, že požiadavky rodiny Márie Janíkovej prerokovávali na obecnom zastupiteľstve (OZ) niekoľkokrát. Prvýkrát v roku 2005. Riešenie sa vtedy, podľa jeho slov, uskutočnilo za prítomnosti žiadateľov a s výsledkom rodinu oboznámili aj písomne. Rodina však požiadavku zopakovala ešte v rokoch 2006, 2008 a v súčasnosti. „Stanovisko OZ Stankovany sa nezmenilo a vo svojich odpovediach bolo stále rovnaké," doložil J. Tatár.
Kroky ku komunikácii
„Keďže sme rodine Márie Janíkovej nevyhoveli podľa jej predstáv, jej členovia hľadajú na pracovníkov obecného úradu, ako aj okolo bývajúcich susedov, obviňujúce a urážajúce argumenty bez zdôvodnenia," tvrdí J. Tatár.
„V konečnom dôsledku nárokovaním si žiadateľov na obecný majetok, o ktorom, mimochodom, nerozhoduje starosta obce, ale poslanci OZ, sa problém s odpredajom pozemku neporieši. Momentálne v obci ešte stále prebieha ROEP a až po jeho skončení budú presnejšie stanovené hranice obecného pozemku. Mnohé dohody sú tak len vecou komunikácie," zakončil starosta.
Neoprávnené úpravy
Zuzana Benčová, vedúca stavebného práva Mestského úradu v Ružomberku, k prípadu povedala: „Sťažnosť Anny Hujovej sme neklasifikovali ako sťažnosť, ale ako podnet, ktorý je možné prešetriť podľa stavebného zákona. Po doručení podnetov orgán štátneho stavebného dohľadu vyzval vlastníka stavieb, pri ktorých bolo podozrenie, že ich urobil neoprávnene, aby umožnil na týchto stavbách vykonať štátny stavebný dohľad (ŠSD) 8. júna tohto roku."
Začiatkom júna sa ŠSD uskutočnil. Zúčastnili sa na ňom osoby, ktoré zaslali podnet na stavebný úrad, vlastník stavieb, starosta obce Stankovany a, samozrejme, orgán ŠSD, ktorý vykonal obhliadku stavieb. Vypočuli si stanoviská zúčastnených a v závere ŠSD mohol skonštatovať, že stavebné úpravy na rodinnom dome, na ktorý sa sťažovala rodina Janíkovcov, boli urobené neoprávnene. Rovnako aj drobnú stavbu altánku začal sused M. Janíkovej stavať neoprávnene.
„Ďalšie skutočnosti uvedené v podnete ako, napríklad, rodinkárstvo štátny stavebný orgán neprešetroval, pretože na to nemá kompetencie," zakončila Z. Benčová.