Jáchymovské peklo pod zemou aj na zemi

V jáchymovských uranových baniach v rokoch 1948 až 1961 prežilo svoje peklo približne šesťdesiatpäťtisíc ľudí. Veľkú časť tvorili politickí väzni, s ktorými zaobchádzali horšie ako so zlodejmi a vrahmi.

Veža smrti je postavená z červených tehál a stala sa symbolom červeného komunistického teroru.  Drvilo v nej uranovú rudu veľa nevinných politických väzňov, ktorí nemali prežiť. Je výstrahou, aby sa už nič podobné neopakovalo.Veža smrti je postavená z červených tehál a stala sa symbolom červeného komunistického teroru. Drvilo v nej uranovú rudu veľa nevinných politických väzňov, ktorí nemali prežiť. Je výstrahou, aby sa už nič podobné neopakovalo. (Zdroj: KAZIMÍR KRIVOŠ)

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ/JÁCHYMOV. Volali ich mukli, čo je skratka českého názvu „muž určen k likvidaci." Tí, ktorí prežili, a tí, ktorí nechcú, aby sa na túto hrôzostrašnú kapitolu našich dejín zabudlo, sa od roku 1990 každý rok stretávajú v Jáchymove a pripomínajú si Jáchymovské peklo.

Koncom mája sa na pietnom akte stretli už dvadsiaty prvý raz. „Mrzí ma, že táto história je mnohým ľuďom ľahostajná a neuvedomujú si, že neschopnosť poučiť sa z dejín sa spravidla vždy kruto pomstí," povedal v príhovore predseda senátu českého parlamentu Přemysl Sobotka. Poznamenal, že bývalí mukli sú živým svedomím mocichtivých klamárov bez chrbtovej kosti.

SkryťVypnúť reklamu

Novodobí otroci

Jáchymovské peklo si bol pozrieť aj Kazimír Krivoš z Liptovského Mikuláša. Spýtali sme sa ho, prečo: „Pripomíname si obete vojny a fašizmu, pamiatku ľudí umučených v koncentračnom tábore Osvienčime a iných. Ale aj v čase mieru a socializmu zomierali nevinní ľudia v komunistických koncentračných táboroch a nielen v Jáchymove. Nemali by sme zabudnúť na novodobých otrokov socializmu, aby o nich vedeli aj budúce generácie a nedopustili, aby sa niečo podobné opakovalo. Z osobnej skúsenosti môžem povedať, že život triedneho nepriateľa bol ťažký."

Vie, o čom hovorí, lebo jeho otec bol tiež politický väzeň. Nebol síce v Jáchymove, ale v pracovnom tábore na Sladanej skale medzi Švošovom a Hrboltovou, kde drel v kameňolome. Tábor zbúrali, nezostalo z neho nič. „Všetky tábory dali komunisti zlikvidovať, aby zahladili stopy a nezostali žiadne dôkazy o tom, čo v nich páchali. Jediný čiastočne zachovaný komunistický koncentračný tábor v bývalom Československu je v Příbrame a volá sa Vojna. Je v ňom múzeum, ktorého riaditeľom je bývalý politický väzeň. Najväčší koncentračný tábor pre politických väzňov na Slovensku bol v Leopoldove. Ale aj v Jáchymove bolo veľa Liptákov. Napríklad, Leopold Šida, Pavol Dobrodej, Dobroslav Pustaj, Vladimír Kupčo, Anton Povážsky, Jozef Hanko, Ján Chlepko, Jozef Chovan, Vladimír Kováč, Ján Mlynárik, Adam Droppa st. a mnohí ďalší."

SkryťVypnúť reklamu

Urán pre Sovietsky zväz

História baníctva v Jáchymovsku siaha do 16. storočia. Najskôr v ňom ťažili striebro, uranovú rudu (smolinec) začali ťažiť koncom 19. storočia. Objavila sa zvyčajne tam, kde končili ložiská striebra. V jáchymovskom podzemí je až 1102 kilometrov štôlní. Najhlbšia šachta mala pod zemou dvanásť poschodí, najnižšie bolo v hĺbke 661 metrov.

Za necelých pätnásť rokov vyťažili väzni v Jáchymove takmer osemtisíc ton rádioaktívneho uránu. Ťažili ho pod priamym dohľadom sovietskych poradcov a všetok putoval do Sovietskeho zväzu, kde ho využívali hlavne pre vojnový priemysel.

Mukli bývali oficiálne v pracovných táboroch, ale výstižnejší názov je koncentračných. Chceli v nich zlomiť alebo zlikvidovať ľudí, ktorí sa odvážili mať iný názor ako komunisti. Niektorí ho nemuseli ani vysloviť, stačilo udanie, krivé obvinenie a po vykonštruovaných procesoch sa mnohí ocitli v Jáchymove. Názvy táborov boli odvodené od názvov baní alebo im dali názvy komunisti. V oblasti Jáchymova, Horního Slavkova a mesta Příbram ich bolo spolu osemnásť. Napríklad Rovnosť, Bratstvo, Nikolaj a Svornosť. Najhoršiu povesť mal láger Vykmanov. Väzni toho tábora pracovali v takzvanej Veži smrti. Nie je priamo v Jáchymove, ale v mestečku Ostrov. Tábor okolo nej bol označený písmenom L ako likvidačný. Vo veži a pod ňou drvili uranovú rudu tí, ktorí nemali prežiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ruský autobus

Do baní hnali väzňov z táborov koridorom z ostnatého drôtu a kde sa to nedalo, prepravovali ich takzvaným ruským alebo jáchymovským autobusom. Vyzeralo to tak, že skupinu sedemdesiat až stopäťdesiat mužov omotali oceľovým lanom, zamkli visiacim zámkom a poháňali. Ak sa niekto pošmykol alebo stratil rovnováhu, najviac na to doplatili tí na krajoch. Tenké lano sa im zarezávalo do tela.

Keď sa väzeň pokúsil o útek, ale niekedy aj vtedy, keď urobil podozrivý pohyb, potkol sa alebo omdlel, zastrelili ho. Jeho príbuzným postali telegram: „Váš manžel (syn, otec, brat) bol zastrelený na úteku. Na pohreb nechoďte." Na zastreleného mukla nútili niekedy jeho spoluväzňov pľuť. Kto to neurobil, dostal bitku alebo išiel do korekcie. Tak volali samotky, malé miestnosti bez okien s nízkym stropom a betónovou podlahou, kde sa vyšší človek nemohol ani vystrieť. Väzni v nich boli po tme a o hlade aj niekoľko dní.

Zomrela na leukémiu

Už v 16. storočí zistil Agricola, že baníci v jáchymovských baniach, v ktorých ťažili striebro, majú často choré pľúca a skôr zomierajú. Vtedy však nevedel, že to súvisí s vysokým výskytom uránových rúd v baniach. Urán ako prvok totiž objavili až v roku 1789 a rádioaktivitu o viac ako sto rokov neskôr. Objaviteľkou rádioaktivity je Márie Curie Sklodowska. Študovala neznáme lúče vyžarujúce z uránovej rudy - jáchymovského smolinca. Zistila, že obsahuje dovtedy neznáme prvky, ktoré nazvala polónium a rádium. V roku 1902 sa jej podarilo z jáchymovského smolinca získať prvý gram čistého rádia. Pochopila a objasnila podstatu rádioaktivity - rozpad jadier atómov. Za výskum rádioaktivity získala aj s manželom Nobelovu cenu za fyziku, neskôr druhú za chémiu. Zomrela v roku 1934 na leukémiu, ktorá bola pravdepodobne spôsobená tým, že pracovala s radioaktívnymi prvkami.

Urán sa v minulosti používal hlavne na farbenie skla a glazúr. Po objave rádioaktivity uránové rudy využívali na lekárske účely aj v priemysle. Počas druhej svetovej vojny ich začali využívať pre potreby jadrového priemyslu a pri pokusoch vyrobiť atómovú bombu.

Historický náučný chodník

Prvý pracovný tábor Vykmanov založili 1. marca 1949, posledný tábor Vojna zrušili 1. júna 1961. V tom istom roku ukončili v jáchymovských baniach ťažbu uránu. Tí, ktorí komunistické koncentračné tábory dali postaviť, ich dali zbúrať a boli by najradšej, keby sa o nich nevedelo alebo sa na ne zabudlo.

Našli sa však ľudia, ktorým záleží na tom, aby aj budúce generácie poznali pravdu a nedovolili, aby sa história opakovala. Založili banícky spolok Barbora a s pomocou politických väzňov, turistov a ďalších ľudí zrekonštruovali aspoň niektoré symboly bezprávia bývalého režimu. V okolí Jáchymova vybudovali historický náučný chodník Jáchymovské peklo.

Začína sa na námestí pri kostole, kde je vybudovaná symbolická Krížová cesta k slobode znázorňujúca jednotlivé komunistické tábory. Chodník vedie po miestach bývalých baní a pracovných táborov. Zrekonštruovali a sprístupnili aj jednu z chodieb v bani Svornosť a korekciu.

Radónovú vodu čerpajú z bane

V Jáchymove sú kúpele, v ktorých liečia pacientov radónovou vodou. Napriek tomu, že radón je rádioaktívny, podporuje vznik liečivých prameňov.

V roku 1864 náhle v polkilometrovej hĺbke bane Svornosť vytryskol prameň a zatopil celú šachtu. Keď sa baníci brodili vo vode, zistili, že má liečivé účinky. Rýchlejšie sa im hojili rany na nohách a menej boleli. Vtedy ešte netušili, že voda obsahuje rádioaktívny radón, lebo bol objavený až v roku 1898. Chýry o liečivej vode sa rýchlo šírili, a v Jáchymove v roku 1906 založili kúpele. Obavy, že po kúpeľoch v radónovej vode budete rádioaktívny, sú podľa odborníkov neopodstatnené. Tvrdia, že keď sa v nej okúpete 21 krát, absorbujete toľko rádioaktivity, ako počas jedného röntgenovania pľúc.

Radónovú vodu do jáchymovských kúpeľov čerpajú z bane Svornosť dodnes. Vznikla pred takmer päťsto rokmi a je najstaršou uránovou baňou na svete. Predtým v nej ťažili striebro. V Jáchymove razili strieborné mince.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Liptov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  6. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  8. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 11 011
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 950
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 6 829
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 445
  5. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 340
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 252
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 116
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 416
  1. Elena Antalová: Peter Tkačenko, blahoželám
  2. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  3. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  4. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  6. Adriana Boysová: Život po živote
  7. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  8. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 261
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 105
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 001
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 521
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 901
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 356
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 375
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 752
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Základnou hodnotou každej firmy, obzvlášť tej z maloobchodu, sú zamestnanci. Pre Lidl však nejde iba o prázdne klišé, ale dlhodobé poznanie a záväzok súčasne.


Rumunovi dala mestská polícia stopku.

Tovar môže byť kradnutý alebo poškodený.


Pomôžu predísť chorobám, no lieky nenahradia.


Poľnohospodárske školstvo má na Liptove 152-ročnú tradíciu.

O budúcnosti Strednej odbornej školy polytechnickej v Liptovskom Mikuláši padla po rokoch neistoty definitíva.


  1. Elena Antalová: Peter Tkačenko, blahoželám
  2. Pavol Burda: Populizmus – novodobý druh politickej slintačky
  3. Vladimír Bojničan: Bratia, už nás nezastavia – výzva všetkým, ktorým to ešte myslí!
  4. Ivan Mlynár: Koniec zaháľky, cena ktorú platíme za Ficove lži je luxusnou pascou.
  5. Anton Kaiser: 100 rokov organizovanej turistiky XXXVIII.
  6. Adriana Boysová: Život po živote
  7. Štefan Šturdzík: Čachtický hrad.
  8. Daniel Bíro: Umelá inteligencia začína byť súčasťou našich životov v čoraz väčšej miere. Kde sa s ňou môžeme stretnúť?
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 261
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 105
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 001
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 17 521
  5. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 9 901
  6. Ján Valchár: Domáca sviňa za milión Eur a ako nesexovať päťkrát denne 8 356
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 7 375
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 752
  1. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  2. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  3. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  4. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  5. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
  6. Tupou Ceruzou: Doživotná renta
  7. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom
  8. Radko Mačuha: J&T postavte planetárium M.R. Štefánika.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu