Symbolický cintorín obetiam Nízkych Tatier v Demänovskej doline v lokalite Stodôlky slávnostne otvorili 26. júna. K šesťmetrovému drevenému vyrezávanému krížu položili vence a kytice zástupcovia obce Demänovská Dolina, Horskej záchrannej služby, Klubu seniorov Horskej služby a ďalší účastníci pietneho aktu.
DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Zaznel zvon aj báseň Milana Rúfusa, v ktorej vyjadril svoju láska a obdiv k horám. Starosta Demänovskej Doliny Ivan Šimko v príhovore poďakoval projektantovi Františkovi Margovi a realizátorovi stavby Václavovi Dobešovi a vyzdvihol prácu dobrovoľníkov, ktorí pri budovaní cintorína odpracovali stovky brigádnických hodín. Sľúbil, že, obec sa bude o symbolický cintorín starať a zároveň vyslovil prianie, aby v budúcnosti nepribudla na cintoríne žiadna tabuľka s menom obete Nízkych Tatier. V kaplnke, ktorú na cintoríne postavili, je ich 146. Účastníci si pamiatku obetí uctili minútou ticha.
Člen horskej záchrannej služby Peter Garaj pripomenul históriu vzniku symbolického cintorína. Poukázal aj na potrebu neustálej prípravy členov záchranných zložiek, aby boli vždy pripravení zasiahnuť čo v najkratšom čase pri záchrane ľudského života.
Zástupcovia katolíckej a evanjelickej cirkvi vykonali krátky cirkevný obrad a vysvätili areál symbolického cintorína. Okrem novej kaplnky, na ktorej je nápis Úcta obetiam, výstraha živým a kríža, ktorý vyrezal Emil Halaj, je na ňom horská pieta - socha matky s dieťaťom. Jej autorom je akademický sochár Alfonz Groma.
Na záver slávnostného otvorenia symbolického cintorína zaspievali všetci pieseň Na Kráľovej holi stojí strom zelený.