RUŽOMBEROK. V Liptovskom múzeu v Ružomberku do konca októbra pre šetrenie peňazí vybudujú len prvú časť rozsiahleho projektu interaktívnej expozície z dejín mesta Ružomberka.
„Expozičné členenie uzatvoreného priestoru vo veľkej výstavnej sieni navrhol architekt Richard Kalmár z Ružomberka. Tam bude nábytok, ktorý okrem textových a obrazových dokumentov umožní vystavovať aj trojrozmerné predmety," povedala Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku.
V priestore budú vymodelované obrazy z dejín dávneho Ružomberka. Návštevníci uvidia Kuskovu prvú zubársku ambulanciu, ukážku interiéru lekárne či kúsok zo zariadeného meštianskeho bytu. Dejiny mesta sú bohaté a dobre zdokumentované v zbierkovom fonde múzea, preto jeden priestor na expozíciu nepostačí.
„Expozícia dokumentujúca život a dielo Andreja Hlinku bude na v časti priestorov na druhom poschodí," povedala riaditeľka.
Klasické vitríny budú minulosťou
Interaktívna expozícia bude umožňovať vzájomnú komunikáciu s návštevníkmi. „Nebude interaktívna len formou, ale, napríklad, namiesto klasických vitrín bude vytvorený priestor, ktorý umožní pracovať s predmetom a ukáže jav v širších súvislostiach, vytvorí ilúziu skutočnosti," poznamenala I. Zuskinová. Dodala, že takýmto štýlom už je vybudovaná expozícia sakrálneho umenia v podkrovných priestoroch. Autorom riešenia je tiež architekt Richard Kalmár a nábytok zhotovil Juraj Dubovec z Likavky, ktorý už s múzeom pracoval na viacerých úspešných projektoch.
Druhú etapu začnú o rok
Na otázku koľko bude vybudovanie novej expozície stáť a z akých zdrojov peňazí to zaplatia, riaditeľka odpovedala: „Radnica prisľúbila na vybudovanie prvej etapy tento rok sedemtisíc eur. Múzeum tiež prispeje, ale konkrétna suma bude závisieť od úspešnosti letnej turistickej sezóny a od príjmov," povedala I. Zuskinová.
Druhú etapu expozície začnú realizovať na budúci rok. O rok neskôr, ako Liptovské múzeum oslávi storočnicu, prebudujú aj poslednú expozíciu dokumentujúcu obdobie feudalizmu v regióne, ktorá je najstaršou v múzeu. „Sú v nej najcennejšie zbierkové predmety: zbrane, čiapka a valaška, ktoré patrili slávnemu zbojníkovi Jurajovi Jánošíkovi a patria medzi najväčšie atrakcie múzea," dodala I. Zuskinová.