Vedenia obcí v Liptovskej Porúbke a Liptovskom Hrádku vymenovali komisie, ktoré budú rokovať o ihrisku.
LIPTOVSKÁ PORÚBKA, LIPTOVSKÝ HRÁDOK. „Kedysi ihrisko za obcou patrilo Liptovskej Porúbke, v súčasnosti je to územie Liptovského Hrádku," vysvetlil starosta Liptovskej Porúbky Marián Sklenár, ktorý prišiel na zasadanie mestského zastupiteľstva do Liptovského Hrádku aj s dvoma členmi vyjednávacej komisie.
Prosili o zachovanie ihriska
Keďže mesto Liptovský Hrádok na území liptovskoporubského ihriska malo podnikateľské zámery, delegácia z Liptovskej Porúbky s Mariánom Sklenárom prišli na zasadanie mestského zastupiteľstva s prosbou o zachovanie ihriska.
„Prosíme poslancov, aby na ihrisku nepovolili podnikateľské činnosti, ktoré by znepríjemňovali život našim obyvateľom hlukom a zápachom," povedal starosta a dodal, že obec je ochotná s mestom rokovať.
Stretnutiu zástupcov Liptovskej Porúbky a poslancov mestského zastupiteľstva predchádzalo mimoriadne zasadnutie obecného zastupiteľstva v Liptovskej Porúbke. Na ňom poslanci prijali uznesenie s nesúhlasom s napojením stavby kogeneračného energobloku na biomasu Liptovský Hrádok - Lužnica na inžinierske siete a s komunikačným napojením v katastrálnom území obce.
Súčasne poverili komisiu v zložení Jaroslav Marek, Marian Sklenár, Jaroslav Lehotský, Anna Fáberová a Alica Fajmonová rokovať so zástupcami mesta o zachovanie ihriska. „Dnes nám ihrisko nepatrí, ale kedysi ho celá obec budovala. Ľudia majú k nemu citový vzťah," povedal J. Marek, predseda komisie z Liptovskej Porúbky.
„Odmietli sme elektráreň na biomasu, pretože Liptovský Hrádok naň nemá iný prístup ako cez nás," doplnil starosta. „Hrozilo, že nákladné autá budú chodiť cez Porúbku popri bytovkách a obytných domoch. Nesúhlasili sme s tým."
Investíciu odmietli
„Časť ihriska, kde sa športuje, sme nechali pre šport," podotkol primátor Liptovského Hrádku Branislav Tréger.
„Je pravda, že sme plánovali v týchto priestoroch vybudovať energoblok na biomasu, ale túto investíciu Liptovská Porúbka odmietla. My sme prišli o dane a pracovné miesta, Porúbka ročne o viac ako 99-tisíc eur. Pritom by možno cez obec prešli len dve autá denne."
Po vystúpení komisie z Liptovskej Porúbky na mestskom zastupiteľstve aj Liptovský Hrádok zriadil svoju komisiu, ktorá bude rokovať s Liptovskou Porúbkou.
„Navrhujeme zámenu katastrálneho územia alebo kúpu pozemku. Teraz je na komisiách, aby sa dohodli," zakončil primátor.
Nechcú zadĺžiť mesto
Keďže v rozpočte mesta Liptovský Hrádok počítali s predajom ihriska, výpadok peňazí budú musieť vyrovnať.
„Túto stratu vyrovnáme úsporami, nič nebudeme meniť v rozpočte," zdôraznil primátor. Mesto bude šetriť na originálnych kompetenciách, odmenách a, podľa primátorových slov, urobia len nutné úpravy ciest a námestia.
Šetria však aj inde. „Prepustili sme ďalšiu pracovníčku na matrike. Do škôl sme v poslednom čase veľa investovali, teraz treba, aby školy pomohli mestu. Môžem však povedať, že vedenia základných škôl sa správajú zodpovedne," skonštatoval primátor mesta, ktoré sa zatiaľ bráni úveru:
„Nechceme po voľbách zadĺžiť budúce vedenie mesta. Robíme aktívne kroky. Uvidíme, aké budú podielové dane v júli. Vláda však vie, že situácia je zlá, musí reagovať."