LIKAVKA. Likavské hradné slávnosti sa začnú 4. zajtra o 13.30 hodine šermiarskou scénkou, v ktorej svoje umenie predvedie skupina historického In Articulo Mortis (V znamení smrti). Po nej bude asi sto šermiarov a lukostrelcov v dobových kostýmoch dobýjať hrad. Bojovať budú prevažne jedenapolručnými mečmi, lukmi, ale aj sekerami, kladivami a dýkami. Nebudú chýbať ani delá a hákovnice.
Bosorku nabodnú na kôl
Dobytím hradu sa slávnosti len začínajú. Pre návštevníkov je pripravený bohatý program, v ktorom sa predstavia sokoliari, zaspievajú Vrbovské vŕby, zatancujú orientálne tanečnice. Podvečer nespravodlivo odsúdia a upália bosorku. Organizátori vymysleli pre deti aj dospelých nezvyčajné súťaže a tvorivé dielne, v ktorých si môžete vlastnoručne vyrobiť šperk alebo papier. Kto by si chcel vyskúšať, ako sa narába s mečom či lukom, bude mať možnosť.
Stredoveká kuchyňa
V programe sú šermiarske súboje, hrané scénky z dejín Likavského hradu a prednášky nielen o jeho histórii, ale aj o husitoch, stredovekom odievaní a stravovaní. Špeciality stredovekej kuchyne budete môcť aj ochutnať. Prídu aj remeselníci, napríklad kováč, hrnčiar, rezbár či medovnikárka. Večer bude ohňová šou a premietnu hraný film o Likave. Účinkujú v ňom členovia združenia za záchranu Likavského hradu Hortus de Likava, ktoré je hlavným organizátorom hradných slávností.
Čierna pani a smolné nosy
Hrad Likava postavili v 14. storočí a je najväčším hradom v Liptove. Jeho ruiny stoja na skalnom brale v Chočských vrchoch. Hovorí sa, že ho dali postaviť templári, ale historici to odmietajú. Podľa povestí sú v ňom ukryté poklady, ktoré stráži duch a straší v ňom Čierna pani. Raritou sú takzvané smolné nosy, ktoré vyčnievajú z múrov. Kedysi z nich liali na nepriateľa horúcu smolu. Históriu hradu približuje expozícia v Huňadyho veži.