KVAČANY. Spomienka na kňaza bola komponovaným súborom dokumentov a reflexií o Hanusovom živote a diele, o osobnostiach, ktoré nasmerovali jeho životnú cestu, a o tých, ktorí výrazne prispeli k sprístupneniu jeho diela. Autorom prezentácie bol Viliam Ján Gruska, ktorý má veľa dokumentov o kňazovi.
Ladislav Hanus sa narodil v roku 1907 v Liptovskom Mikuláši. Študoval na gymnáziu, potom teológiu na Spišskom kňazskom seminári v Spišskej Kapitule.
Vo väzení strávil šestnásť rokov, potom robil kuriča
Po roku odišiel študovať do Insbrucku, kde strávil šesť rokov a získal tam doktorát teológie. V roku 1932 bol vysvätený za kňaza a začal pôsobiť ako kaplán v Spišských Vlachoch.
Pôsobil tiež ako kaplán v Ružomberku pri Andrejovi Hlinkovi. Keď mu začali vychádzať knihy, v roku 1952 ho zatkli a uväznili. Odsúdili ho na šestnásť rokov väzenia, po prepustení nemohol robiť kňaza, preto sa zamestnal ako kurič v Bratislave.
Do Kvačian prišiel na neobsadenú faru
Spoznal sa z rôznymi významnými osobnosťami vtedajšieho života a opäť sa začal aktívne venovať publikovaniu v knihách a časopisoch.
V roku 1968 prišiel do Kvačian na neobsadenú faru, odtiaľ odišiel do Hýb a v roku 1984 do dôchodku zo zdravotných dôvodov.
Zvyšok života prežil v Ružomberku
Zvyšok života strávil v Ružomberku a v roku 1994 zomrel. Na jeho pohrebe sa zúčastnilo viac ako dvesto kňazov. Pochovaný je na ružomberskom cintoríne.
Životnú cestu Ladislava Hanusa môžete spoznať prostredníctvom fotografií a dokumentov v Kultúrnom dome v Kvačanoch až do 25. septembra.