LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. „Už keď som chodil do základnej školy, učiteľka si všimla, že sa na hodinách nudím. Poslala ma preto na školské inteligenčné (IQ) testy. Vyšlo mi, že mám IQ 125, " prezradil o sebe Michal Všetečka, liptovský člen Mensy.
Ďalším členom je Filip Némethy. Obaja pochádzajú z Liptovského Mikuláša a test si urobili minulý rok v decembri. Keďže skončili nad hranicou 130-tky, stali sa členmi Mensy, ktorá združuje ľudí s vysokým IQ.
Mozgy sa stretli v gymnáziu
Liptovský Mikuláš si Mensa na testovanie nevybrala náhodne. Keď sa Filip s Michalom z časopisu Mensa Slovensko dozvedeli, že združenie hľadá v Liptovskom Mikuláši priestory na testovanie, neváhali a oslovili riaditeľku na evanjelickom gymnáziu.
„Keďže nám pani riaditeľka vyhovela, kontaktovali sme Mensu a oni už zabezpečili všetko ostatné," dodali študenti.
Mensa Slovensko je organizácia, ktorá združuje ľudí s vysokým IQ bez rozdielu rasy a vyznania. Zastrešuje ju materská organizácie Mensa International. Vznikla pred šesťdesiatimi rokmi v Oxforde. Sídli v Londýne a má približne stotisíc členov zo 100 krajín po celom svete. Členmi sú ľudia z rôznych spoločenských vrstiev: obyčajní ľudia, učitelia, lekári, právnici, vedci, politici či dokonca nositelia Nobelových cien. Tvoria približne dve percentá svetovej populácie. Cieľom Mensy je využiť nadpriemernú inteligenciu v prospech ľudstva.
Nemá pocit výnimočnosti
O Mense sa v Čekoslovensku v čase socializmu hovorilo len neoficiálne. Psychológovia síce v rámci výskumu merali ľuďom výšku ich inteligencie, ale výsledky im tajili.
Na Slovensku sa Mensa sformovala po rozpade federácie z Mensy Československo, ktorá bola založená v roku 1989. Predsedom je Miroslav Macko, ktorý pracuje v oblasti informatiky. Keď sa v roku 1995 otestoval, získal 152 bodov.
„Nemám pocit výnimočnosti, ani si nemyslím, že mi nadpriemerné IQ pomôže v medziľudských vzťahoch. Mnohé veci si síce v rámci profesie viem rýchlejšie zanalyzovať, chýba mi však estetické cítenie," sebakriticky prezradil Miroslav Macko.
Členovia Mensy nedávno medzi sebou hodnotili svoje predpoklady na podnikanie. Podľa Macka človek, ktorý sa rozhodne podnikať, sa naň dá a buď mu to vyjde, alebo nie. Nadpriemerne inteligentný však vidí všetky aspekty, čo ho v konečnom dôsledku brzdí. „Títo ľudia majú síce dobré nápady, ale sú oveľa opatrnejší v ich realizácii," dodáva Miroslav Macko.
Špecifický obrázkový test
Členom Mensy sa môže stať každý, kto v teste inteligencie dosiahne IQ nad 130. Na testovanie sa používa medzinárodne uznávaný test Ravenových progresívnych matríc. Má 36 otázok a trvá približne štyridsať minút. Je to špecifický obrázkový test, v ktorom nie sú verbálne ani matematické úlohy.
Logicky treba prísť na to, čo v ktorom obrázku chýba, alebo ktorý do štruktúry nepatrí. IQ prezrádza hlavne to, ako mozog pracuje. Nerozhoduje o ňom vzdelanie.
Testy sú univerzálne, nikoho nediskriminujú, nie je dôležité vzdelanie, zamestnanie či jazyk. „Test, ktorý používame, má hranicu do 168 bodov. Keď správne odpoviete na všetky otázky v časovom limite, vieme, že máte IQ viac ako 168. Ak by sme chceli merať vyššie IQ, museli by sme mať špeciálny test na meranie od 150 do 250 bodov. Keďže sa testy zostavujú na základe porovnania výsledkov vzorky obyvateľov, nájsť vzorku desaťtisíc ľudí s IQ nad 150 nie je jednoduché, " prezradil Miroslav Macko.
Inteligencia versus emócie
V súčasnosti sa stále častejšie hovorí aj o takzvanom emočnom kvociente. Ten sa skôr zaoberá prístupom k okoliu a tým, ako sa dokážeme vcítiť do problémov iných ľudí.
„Inteligenčný aj emočný kvocient (EQ) je náhodne rozhodený po populácii. U niekoho sa stretneme s vysokým IQ aj EQ a u iného je to naopak. Problém je, že EQ v porovnaní s IQ zatiaľ nevieme zmerať," zakončil Miroslav Macko.