V ostatnom období sú stretnutia s medveďom čoraz častejšie. Podnety a sťažnosti neobchádzajú ani Okresnú organizáciu Slovenského poľovníckeho zväzu v Liptovskom Mikuláši a poľovnícke združenia.
LIPTOV. Medvede sa objavili už v okolí obcí Dovalovo, Hybe, Huty, Pavčina Lehota, Demänovská dolina, v mestských častiach Ploštín, Iľanovo a dokonca aj na sídliskách Podbreziny v Liptovskom Mikuláši a Celiny v Liptovskom Hrádku.
Medveď je prirodzenou súčasťou liptovských hôr
Čo si o situácii s medveďmi myslí Imrich Hronček, predseda Okresnej organizácie Slovenského poľovníckeho zväzu v Liptovskom Mikuláši.
„Medveď hnedý je pôvodnou a prirodzenou súčasťou liptovskej prírody a patrí do nej právom. Je celoročne chránený zákonom. Jeho početná regulácia je možná iba na základe výnimky, ktorú udeľuje po podaní zdôvodnenej žiadosti ministerstvo životného prostredia," povedal I. Hronček.
Počet medveďov sa zvyšuje. Podľa výsledkov jarného sčítania je v liptovskomikulášskom okrese asi 150 až 200 medveďov. „Je to najvyšší počet za posledných viac ako sto rokov, odkedy sa počet medveďov eviduje," povedal I. Hronček.
Medveď má svoje teritórium a starostlivo si ho stráži. Najmä mladšie a slabšie jedince sú vytláčané a musia si hľadať miesta na prežitie. Stávajú sa z nich takzvané synantropné medvede - kontajnerové, ktoré sa stále častejšie dostávajú do blízkosti ľudí, a tak aj do konfliktov s človekom.
Ľudia vytláčajú medvede z ich teritórií
„Druhá strana mince je stále sa zvyšujúci tlak zo strany človeka, výstavba priemyselných a rekreačných centier, lesohospodárska činnosť, ktorá stále viac odkrajuje z biotopov, kde medveď, ale aj iné zvieratá nachádzajú nevyhnutné podmienky pre svoj život. Nezanedbateľný je aj silnejúci tlak nedisciplinovaných návštevníkov lesa, najmä štvorkolkárov, motocyklistov a cyklistov. Ale tiež turistov, zberačov lesných plodov, ktorí sú hluční a nechávajú po sebe kopy odpadkov. To všetko v konečnom dôsledku zvyšuje stres medvedej populácie," poznamenal I. Hronček.
Treba chrániť ľudí, včely aj zvieratá
Nepriaznivý vývoj situácie v súvislosti s medveďmi sa dá zastaviť aktivitami zameranými na záchranu prirodzených lesov.
„Treba zamedziť prístupu medveďov k odpadkom, stanovať len na vyhradených miestach, nenechávať odpadky v lese a v blízkosti chát a podobne. Hospodárske zvieratá treba chrániť vycvičenými ovčiarskymi psami, včelstvá kovovými konštrukciami či používaním elektrických oplotkov. A v krajnom prípade aj odchytom a odstrelom nebezpečných jedincov," vysvetlil I. Hronček.
V takom prípade sa ľudia môžu obrátiť na obecné a mestské úrady, obvodný úrad životného prostredia a ich prostredníctvom žiadať o vydanie výnimky z ochrany ministerstvo životného prostredia. Poľovnícke organizácie sú ústretové a poskytnú pomoc.