Nedeľa, 15. december, 2019 | Meniny má Ivica

Lekárka verí v schopnosti svetoznámej liečiteľky Džuny

Miroslava Plchová sa na vlastnej skúsenosti presvedčila o originálnych spôsoboch liečby bezkontaktnou masážou, ktorú praktizuje svetoznáma liečiteľka Jevgenie Juvaševny Davitašvili.

Lekárka Miroslava Plchová je jedna z mála ľudí, ktorí majú certifikát na metódu Džuninej bezkontaktnej masáže.Lekárka Miroslava Plchová je jedna z mála ľudí, ktorí majú certifikát na metódu Džuninej bezkontaktnej masáže.(Zdroj: LACO HÁMOR)

LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Miroslava je lekárka z Liptovského Hrádku. Patrí medzi nemnohých špecialistov, ktorí s liečiteľskými metódami Jevgenie Juvaševny Davitašvili majú vlastné skúsenosti.

Džuna, ako Jevgenie volajú, ju trénovala a pripravila na liečbu často veľmi vážne chorých ľudí. Pôvodne ide o metódy starobylého asýrskeho lekárstva. Miroslava Plchová je doteraz jedinou Slovenkou, ktorá sa stretla s Džunou osobne, bolo to v roku 1990. Má certifikát, ktorý ju odlišuje od šarlatánov, ktorým ide najmä o peniaze. V súvislosti s tým sme sa s ňou porozprávali.

Čo znamená pojem biela mágia?

- Na to určite presne neodpoviem, keďže metóda Džuny nie je žiadnou mágiou, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. Je predsa všeobecne známe, že ak si nevieme isté veci vysvetliť a nespoznáme ich, pokladáme to za akúsi mágiu.

Ľudia sa cítia osamelí. Potrebujú pomoc. V zdravotníctve trvá akési vákuum a nevedomky prenechávame priestor pre šarlatánov. Liečiteľov pribúda ako húb po daždi. Rozlíšiť medzi nimi skutočného liečiteľa je ťažké.

Ste lekárkou a predsa veríte v liečiteľské schopnosti Džuny. Aké máte s jej metódou skúsenosti?

- Počas môjho pobytu v Moskve, kde som strávila niekoľko týždňov, som spoznala efektívnosť liečby, metodiku, ale najmä osobnosť krehkej, neobyčajne svojráznej ženy. O zážitok som sa v roku 1990 podelila s čitateľmi v publikácii Ruky. V nej som priblížila osobnosť Džuny. Jej spôsob diagnostiky a prevencie či liečiteľské postupy som vedome spomenula len okrajovo. Liečiteľskú metódu, o ktorej je reč, možno overiť meracou technikou, prístrojmi, ktoré dokážu potvrdiť bioenergetické zdroje. Metódu bezkontaktnej masáže nemožno uplatniť vždy a všade. Ak ju vykonáva nepripravený nadšenec, môže dokonca uškodiť. Amatér nemusí poznať vlastné možnosti.

Čo všetko ste v Moskve absolvovali?

- Džuna, hoci je považovaná za liečiteľku, je tak, ako ja, vyštudovanou lekárkou. V čase môjho pobytu v Moskve som pracovala vo výskume Sovietskej akadémie vied s tímom fyzikov, biológov, chemikov, imunológov a iných. Vo svete je známy Fenomén Džuna alebo Fenomén D, čo vystihuje komplexne jej geniálne vlastnosti. Jej otec pochádzal z Iránu a matka bola z Kazane. Strávila som s ňou viac času. Poskytla mi rozhovory, ktoré mi dovolila aj nahrať. Prijala ma vo svojej rodine. Absolvovala som vo Vedecko-metodickom centre pre alternatívne spôsoby liečby intenzívny kurz ukončený skúškou. Mám oprávnenie vykonávať bezkontaktnú masáž jej metódou. Boli tam lekári z celého sveta. Vyučovanie viedli lekárske kapacity, napríklad, kardiológ akademik Vladimír Nikolajevič a iní.

Pred viac ako desiatimi rokmi vyšla v ruskom origináli prvýkrát autobiografia Džuny.

- Okolo Džuny sa roky krútili osobnosti, skutočné celebrity, iné, než o ktorých píše náš bulvár. Režiséri, herci aj politici. Federico Fellini mienil nakrútiť o nej celovečerný film. S mnohými z nich bola v priateľskom vzťahu. V roku 2002 jej tragicky zahynul syn. Po období smútku sa nanovo vrhla do práce, zapája sa do mierových aktivít. Jej krédom je v každom dieťati vidieť svojho syna a ponáhľať sa mu pomôcť, ako je v jej silách možné. Tvrdí, že to robí pre budúci život a neľutuje svoj.

Džuna je presvedčená, že osobné liečiteľské schopnosti majú súvis s jej predkami, národom z už nejestvujúcej Asýrie.

- Je to presne tak. Džuna tvrdí, som stará tisíc rokov, možno aj viac a neustále mladá. Spievam, tancujem, rozdávam radosť ľuďom, milujem svojich vnukov. Je zvláštne, že má stále pocit, ako keby začínala žiť. Dokonca má čas na písanie balád, poézie. Mnohé verše zhudobnili populárni skladatelia modernej hudby. Je presvedčená, že metódy liečenia by mali poznať a ovládať viacerí.

Ako možno opísať liečenie metódou Džuny?

- Treba začať diagnostikou pomocou vlastných rúk bez dotyku. Po zistení príčiny začína úprava energie fyzikálneho poľa biologického objektu. Náročný postup liečenia nemôže robiť človek, ktorý Džunin kurz neabsolvoval. Hrozia nepríjemné následné prejavy. Ak niektorý liečiteľ na Slovensku tvrdí, že ovláda túto masáž, no nemá povolenie ju vykonávať a nevykonal skúšku, neprešiel špeciálnym testom, môže pacienta ohroziť a uškodiť mu.

Ak by to bolo také jednoduché, asi by vedeli robiť podobné veci viacerí?

- Choroba a bolesť sa neodstraňujú mávaním rúk, ale namáhavou manipuláciou rukami počas niekoľkých procedúr, ktoré obsahujú jednotlivé bloky. Sú to navzájom súvisiace pohyby so zameraním na niektoré orgány, prípadne iné časti organizmu. Sled a počet pohybov v jednotlivých blokoch musia byť presne dodržané. Počet a frekvencia procedúr závisí od ochorenia pacienta. Oveľa jednoduchšie sa s touto metódou oboznámia ľudia s medicínskou praxou. Bez hľadania mystickej roviny. Dávno známy termín biopole síce vyvoláva polemiky, ale vieme, o čo ide. Výskumníci prijali pojem fyzikálne pole biologických objektov. Okolo planéty jestvuje atmosféra a magnetosféra, vrstva nabitých častíc, ako aj prúdy magnetického sálania. Niečo podobné je v okolí každého z nás. Človek to nevidí. Chorého človeka, vysielateľa signálov bolesti, liečiteľ zaznamená ako prijímacia rádiostanica. V cykle, v ktorom neustále pôsobia, rodia sa a zanikajú elektromagnetické, a možno aj iné polia, vznikne komunikácia.

Cielená preventívna metóda je teda v signáloch?

- Liečba je individuálna. Sú liečitelia, ktorí veľmi rýchlo dokážu pocítiť v prstoch rúk silné pichanie, oteplenie dlaní. Džuna nazýva tento spôsob, keď treba mobilizovať imunitný systém vo viacerých orgánoch, metódou ohrievania krvi. Možno to znie trochu zjednodušene. V kurzoch sú aj ľudia bez medicínskeho vzdelania, čo nie je môj prípad, trénujú a buď sa im darí, alebo nie. Svojím podpisom sa však zaväzujú, že túto metódu nebudú používať ako liečitelia. V každom prípade liečiteľstvo má efekt, ale len po dohode s ošetrujúcim lekárom.

Je to dostupná metóda pre každého človeka?

- Áno je. Ale je to zložitejšie. Ide o veľmi ťažkú prácu, vyčerpávajúcu, ktorej následkom pre liečiteľa býva únava. Tú vyváži radosť z prinavrátenia zdravia pacienta. V konečnom dôsledku nie u každého z nich dochádza k rovnakému liečebnému efektu. Ale to je v lekárskej praxi bežné.

Podľa všetkého najvhodnejšie je, ak je liečiteľom lekár?

- Mala som možnosť vidieť to, čo málokto. Stretla som veľa obetavých ľudí, slúžiacich v tichosti vede a pokroku. Aj davy ľudí, naplnených vierou v skoré uzdravenie. Spoznala som osobnosť povznesenú nad vlastné potreby, ktorá učila a učí ľudí žiť s vierou v slobodu, slušnosť, v lásku. Množstvo lekárov z rôznych kútov sveta, ich plavné pohyby rúk pripomínali pohladenie a každý z nás si odniesol istú dávku osobnej hrdosti, že toto všetko absolvoval. Priala by som si, aby sa z nášho života stratila drsnosť a hrubosť, najmä vo vzťahoch medzi ľuďmi. Určite by sa nám lepšie žilo. Áno, je lepšie, ak vykonáva procedúru s pacientom lekár. Pacient môže počas nej aj vysadiť lieky, ale len zo súhlasom ošetrujúceho lekára. Liečenie nesmie pôsobiť na chorý orgán, ak nie je jasná diagnóza. Nezaoberajte sa svojvoľne samoliečiteľstvom.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 5. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 6. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 7. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 8. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 9. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 10. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 1. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 2. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 3. Kam na výlet so svojimi známymi
 4. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 5. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 6. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 7. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 8. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 9. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 10. Vianočné trhy na zámku Schloss Hof „na skok“ od Bratislavy
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 35 012
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 32 147
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 25 633
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 869
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 12 663
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 11 267
 7. Kam na výlet so svojimi známymi 11 215
 8. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 510
 9. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 391
 10. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 9 321

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Lyžiarov zasypala v Nízkych Tatrách lavína, jeden neprežil

Strhli lavínu na liptovskej strane Nízkych Tatier. Mladý lyžiar v nej zahynul.

Lavína v Školskom žľabe.
Takto sa vyrábali kreslá.

Liptovský biker dosiahol vytúženú métu a stal sa majstrom Slovenska

Matej Ulík z Liptovskej Osady, ktorý druhý rok háji farby českého klubu Expres CZ – Scott Team Kolín, sa stal majstrom Slovenska v cyklokrose v mužskej kategórii elite.

Matej Ulík

O rozpočte na rok 2020 poslanci nerokovali, vyradili ho z programu

Liptovskomikulášski mestskí poslanci na poslednom tohtoročnom plánovanom zasadnutí nebudú rokovať o rozpočte mesta na rok 2020, vypustili ho z programu.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V Nízkych Tatrách strhla lavína dvoch lyžiarov, jeden zomrel

23- ročného lyžiara sa už nepodarilo zachrániť, jeho priateľ skončil s vážnymi zraneniami.

Pri Kraľovanoch sa stala tragická dopravná nehoda

Tento týždeň zahynuli na oravských cestách už dvaja ľudia.

V centre Nitry začali s búraním vnútri bývalého Tesca

Hovorkyňa majiteľa obchodného domu povedala, že sa robia rekonštrukčné práce.

Vybrali SME

Už ste čítali?