LIPTOVSKÝ JÁN. Samospráva prenajala areál neziskovej organizácii. Riaditeľ Pavol Dzúr so spolupracovníkmi varil guláš. „V nasledujúcom čase budeme variť stravu pre dôchodcov i ďalších stravníkov. Stravná jednotka predstavuje 2,5 eura."
Campingski v jánskom štýle
„Pozrite sa na zrekonštruovaný vnútorný priestor. Átrium pôsobí pekne a pochopiteľne, že pre nás sú dôležité aj ceny. U nás nestojí káva 18 eur," ukazuje s úsmevom P. Dzúr na vymaľovaný recesistický nápis Campingski s piatimi stromčekmi namiesto hviezdičiek. Interiér aj exteriér je vhodný na rodinné oslavy.
V areáli rekreačne športujú
Obec má k dispozícii zaujímavý areál, ktorého súčasťou sú aj športoviská. Na ihrisku rekreačne športujú, napríklad, hrajú futbal, čo potvrdil aj vedúci mužstva Zdenko Vrlík.
„Už desať rokov každú druhú nedeľu hráme doma v Jáne zápas. V našej skupine sú mužstvá z Hýb, Bobrovca, Vavrišova, Ondrašovej, Svätého Kríža a zo Štrby, teda iba z Liptova. Vlani sme na Jánskom turnaji obsadili druhé miesto. V tomto roku k nám pricestovali aj mužstvá zo Serede a z Levíc," poznamenal Z. Vrlík.
V Liptovskom Jáne začali aj s floorbalom. Ján Brziak, školník zo základnej školy povedal: „Je to novinka, kolektívny, pôvodne halový šport, podobný pozemnému hokeju. Rozmery ihriska sú štyridsať krát dvadsať metrov, na hracej ploche môže byť z každého tímu počas zápasu päť hráčov v poli a jeden brankár. Naši žiaci hrávajú na malom ihrisku s umelým povrchom."
Radosti i starosti
Za futbalovým ihriskom stoja v atraktívnom prostredí nové bytovky. Kľúče od 19 bytov v bytovom dome už odovzdali novým nájomníkom.
„Náklady na výstavbu spolu s prístupovými komunikáciami predstavovali 1,33 milióna eur. Opätovne sme zvolili osvedčený model odkúpenia dokončeného a riadne skolaudovaného bytového domu od realizátorskej stavebnej spoločnosti. Tento model počas výstavby nezaťažuje obecný rozpočet a ukazuje sa ako najefektívnejší," povedal starosta obce Juraj Filo.
Prirodzene, že bez úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania a nenávratnej dotácie z ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja by to nešlo. „Evidujeme viac ako dvesto žiadateľov o bývanie. Uprednostňujeme miestnych. Chceme dať príležitosť mladým, pretože sa usilujeme, aby obec mladla. Treba naštartovať priaznivejší demografický vývoj. Spomedzi necelých deväťsto obyvateľov tvoria viac ako jednu tretinu ľudia v dôchodkovom veku."
Peňazí z podielových daní je málo
Starosta potvrdil nepriaznivý vývoj vo výbere podielových daní. Podobne ako v iných obciach a mestách Liptova, začína byť situácia kritická. Oproti vlaňajšku za uplynulé štyri mesiace roka dosiahli v obci úroveň okolo dvadsať percent. Vlastne väčšina prostriedkov chýba. Nemajú dostatok peňazí na režijné náklady, chod škôlky, sociálne služby, a teda ani na investičné akcie.
„Zatiaľ sa nám podarilo získať 370-tisíc eur na revitalizáciu námestia, Starojánskej ulice. Ak nebude viac peňazí, spoliehať sa v budúcnosti na eurofondy nemôžme. A pritom bol doteraz rozpočet obce spravidla v prebytku," pripomenul J. Filo.