LIPTOVSKÁ MARA. „Problém s odpadom sa každoročne opakuje. O čistenie brehov sa staráme už roky, no stále sme nenašli spôsob, ako by sme ho mohli spoločne riešiť," skonštatoval Marek Považský, prevádzkovateľ jedného z rekreačných zariadení pri priehrade.
Sielničania zabezpečujú odvoz
Znečistením sa, okrem iného, zaoberá aj Združenie aktívneho turistického ruchu Liptovská Mara.
Začiatkom roka ho založilo šesť subjektov, ktoré podnikajú v oblasti cestovného ruch v okolí Liptovskej Mary. Odstraňovanie neporiadku sa snažia riešiť s obcou Liptovská Sielnica. Do jej katastra spadajú brehy od priehradného múru až po ostrov Radkovie s výnimkou pobrežia pri Bobrovníku.
Sielničania pravidene zabezpečujú odvoz odpadu v lokalite na vlastné náklady. „Máme rozmiestnené štyri veľkoobjemové kontajenry po pobreží. Počas letnej sezóny ich odvezieme minimálne dvadsaťkrát. Vysypanie jedného kontajnera nás stojí približne dvesto eur. Je to pre obec veľká finančná záťaž," prezradil starosta obce Igor Guráň.
Momentálne nemajú peniaze
Obce, združenia a podnikateľské subjekty v okolí priehrady sa snažia problém so znečistenými brehmi riešiť spoločne. Starosta z Liptovskej Sielnice oslovil Slovenský vodohospodársky podnik a Lesy SR, ktoré v okolí vlastnia pozemky, či by sa tiež mohli finačne podielať na odvoze odpadu.
„Dostali sme odpoveď, že Slovenský vodohodpodársky podnik ani Lesy SR na to momentálne nemajú peniaze," povedal starosta Igor Guráň. Problém chce obec riešiť všeobecne záväzným nariadením. To by malo legislatívne upravovať, čo návštevníci pri priehrade môžu a čo nemôžu robiť. „Je veľmi dôležité, aby sme mali zákon, na základe ktorého môžeme priestupky postihovať," dodal starosta Igor Guráň.