V kosení ručnou kosou vo Vlkolínci predviedlo svoje umenie na celoslovenskej súťaži takmer päťdesiat koscov, mužov aj žien. Najmladší mal iba jedenásť rokov, najstarší sedemdesiatdva.
VLKOLÍNEC. Kým na prvých ročníkoch súťažili vo Vlkolínci väčšinou domáci a ľudia z blízkeho okolia, na piaty ročník prišli aj kosci z Pohorelej, Zuberca, Heľpy, Piešťan, Prešova, Žiliny a iných kútov Slovenska.
Kosci súťažili v štyroch mužských a dvoch ženských vekových kategóriách. Ženy mali pokosiť plochu päť krát desať metrov, muži desať krát desať metrov, čiže jeden ár. Rozhodoval čas aj kvalita. Tráva mala byť po kosení vysoká najviac päť centimetrov, za každý centimeter navyše mohla porota udeliť trestné sekundy. Ak mal kosec na svojom úseku prekážku - krtince, drevo či kameň, mohla mu zase prideliť 15 sekúnd na nabrúsenie kosy. Podľa pravidiel mohli kosci použiť rukavice a bandáž na kĺby. Niektorí kosili v krojoch, iní v tričkách alebo aj hore bez.
Trojnásobná víťazka zdedila kosu po starom otcovi
V kategórii žien do 50 rokov zvíťazila Emília Šeligová z Hruštína, ktorá svoj úsek pokosila za tri minúty a 40 sekúnd. Jane Holkovej z Ružomberka to trvalo o šesť sekúnd dlhšie a stala sa víťazkou v kategórii žien nad 50 rokov.
Vlkolínčanke Dane Zigovej, ktorá súťaž v kosení vlkolínskych rúk vyhrala už trikrát a raz bola druhá, sa tento raz veľmi nedarilo. Možno preto, že na svojom úseku mala veľa krtincov a zdalo sa, že aj tráva na jej políčku narástla vyššia. Ale brala to športovo. „Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa. Nie som profesionálka a netrénujem na súťaže. Kosím, keď treba. Naučil ma to ešte môj starý otec aj kosu som po ňom zdedila. Brúsim ju sama, ale nakovať ju dávam odborníkovi Jarovi Sabuchovi. Čím je tenšia, tým lepšie kosí," skonštatovala sympatická Vlkolínčanka.
Gazda pokosil ár za päť minút a päť sekúnd
Muži súťažili v štyroch vekových kategóriách. V najmladšej do 35 rokov zvíťazil Marián Fillo z Ludrovej. Víťazom kategórie od 35 do 50 rokov sa stal Bohuš Gazda z Oravice, ktorý bol zo všetkých koscov najrýchlejší a svoj úsek pokosil za päť minút a päť sekúnd.
Medzi mužmi od 50 do 60 rokov zvíťazil Pavol Hudák zo Sedlice pred Lukášom Janoškom z Pohorelej a Petrom Štrbinom z Liskovej. V najstaršej vekovej kategórii nad 60 rokov bol najrýchlejší Ján Štajer z Hruštína pred Jánom Medveckým z Hýb a Václavom Ondrejkom z Liptovských Sliačov. Štvrtý bol najstarší súťažiaci 72-ročný Ondrej Chmara zo Žaškova. „Gazdujem, kravičku chovám, takže kosu mám v rukách stále. Tento rok sme už doma všetko porobili, takže som dostal od manželky vízum na vycestovanie na súťaž," povedal s úsmevom Ondrej Chmara a dodal: „Ale kosilo sa mi zle, tráva bola vysoká a veľa kopencov (krtincov). Doma by som to nechal zorať."
Najmladší 11-ročný Marek Štajer z Hruštína ukázal, že si s kosou tiež dobre rozumie. Niet divu. Mal sa to od koho naučiť. Jeho rodičia súťažili tiež.
Nezamestnaný učiteľ s vrkočmi robí kurzy kosenia
Medzi koscami pútal pozornosť Lukáš Janoška z Pohorelej. V kroji a so zapletenými vrkočmi pripomínal Jánošíka. „Jánošík mal štyri, ja mám len dva. V Pohorelej nosili starší chlapi zapletané vrkoče ešte do polovice minulého storočia," vysvetlil L. Janoška. Je doktorom pedagogiky a dlhé roky bol učiteľom. V súčasnosti je nezamestnaný a robí kurzy kosenia.
Vyznáva prírodný životný štýl a je staršinom Slovenského koseckého spolku, ktorý organizuje Slovenskú koseckú ligu aj Slovenský pohár v kosení. Zúčastnil sa mnohých koseckých súťaží na Slovensku aj v zahraničí. Vo Veľkej Británii pokosil 25 metrov štvorcových za necelú minútu a pol. Najlepší Brit na to potreboval viac ako dve minúty.
Kosci majú aj svoju webovú stránku. Dočítate sa na nej veľa zaujímavostí. Napríklad, že neďaleko Pohorelej sa v roku 1830 konala možno prvá kosecká súťaž v Európe.
Guláš, pivo, hudobné trio aj ľudová hudba
Po súťaži dobre padol všetkým guláš a pivo. Súťažiaci dostali aj tričko s logom Vlkolínca, knižku a diplom, víťazi každej kategórie pohár a vecné ceny. Odovzdal im ich ružomberský primátor Michal Slašťan.
Hlavnými organizátormi piateho ročníka súťaže v ručnej kosbe vo Vlkolínci, ktorá bola v poslednú júnovú sobotu, bol Okresný výbor Slovenského zväzu záhradkárov v Ružomberku, mesto Ružomberok a Poľnohospodárske družstvo Ludrová. Riaditeľ súťaže Václav Kucko bol spokojný, že podujatie aj počasie sa vydarilo a prišiel rekordný počet súťažiacich. Miroslav Štefček, predseda ludrovského družstva ocenil, že súťaž sa podarilo zorganizovať napriek hospodárskej kríze a nedostatku peňazí.
O dobrú náladu súťažiacich aj návštevníkov sa postaralo aj hudobné Rio Trio Ela Kodríka a ľudová hudba folklórneho súboru Lúčan.
Staršina Slovenského koseckého spolku Lukáš Janoška bol učiteľom telocviku. V súčasnosti je nezamestnaný a robí kurzy kosenia. FOTO: JAROSLAV NEKORANEC
Kosci na vlkolínskych lúkach. FOTO: JAROSLAV NEKORANEC
Autor: Lívia Dvorská