Cesty v Liptovskej Porúbke za Váhom boli v katastrofálnom stave. V súčasnosti je už toto konštatovanie minulosťou.
LIPTOVSKÁ PORÚBKA. „Vynovili sme dve ulice v dĺžke asi jedného kilometra a jednu hlavnú popri brehu Váhu smerom k ihrisku," povedal starosta obce Marián Sklenár.
„Peniaze na ne sme získali z európskych fondov. Naša spoluúčasť je zatiaľ dvadsaťpercentná. Prísľub od vlády však je, že by nám mali štrnásť percent vrátiť. Dúfam, že sa tak stane."
Cesty v Liptovskej Porúbke za Váhom vybudovali v šesťdesiatych rokoch a niekoľkokrát ich museli rozkopať. Najväčšie zásahy komunikácia dostala pri výstavbe kanalizácie a zavádzaní plynu. „Zničené cesty boli dlho veľkým problémom," potvrdil starosta. Nové cesty vybudovali aj s chodníkmi, obrubníkmi a zníženými vchodmi do domov. Výstavba stála viac ako štyristotisíc eur.
„Máme však rozostavaný dom smútku, ktorý by sme chceli dokončiť tohto roku. Žiaľ, jeho dokončenie veľmi ovplyvňuje zníženie podielových daní," vysvetlil Marián Sklenár. „Snažili sme sa ho stavať z vlastných peňazí, ale to sa v žiadnom prípade nedá zvládnuť." Podielové dane v Liptovskej Porúbke, podľa starostových slov, boli veľmi krátené. „U nás to znamená až štyridsať percent."
Keďže dom smútku nedokáže obec postaviť z vlastných peňazí, vzala si úver. Napriek tomu starosta tvrdí, že dedine budú chýbať eurá na dokončenie. „Predpokladám, že bude chýbať dvadsaťtisíc eur," urobil odhad starosta, ale hneď dodal, že dom smútku je už pod strechou a sú na ňom už aj okná. „V súčasnosti robíme vnútorné inštalácie," pokračoval. „Skutočne by som ho rád dokončil do konca roka. Záleží však aj na novej vláde, ako sa postaví k problému daní a či nám časť peňazí vráti. Ak áno, dostavbu by sme zvládli."