Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Detstvo pod hradom a na liptovských lúkach jej určilo smer

Vyrastala pod Likavským hradom, ale v detstve spoznávala život aj na bockých lúkach a salašoch. Detstvo jej tak predurčilo cestu do národopisu a etnografie.Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku.

Vraj okruhliaky, tak nazvala svoje okrúhle životné jubileum riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku Iveta Zuskinová.Vraj okruhliaky, tak nazvala svoje okrúhle životné jubileum riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku Iveta Zuskinová. (Zdroj: DAGMARA SARITA POLIAKOVÁ)

Vyrastala pod Likavským hradom, ale v detstve spoznávala život aj na bockých lúkach a salašoch, učarovala jej kuchyňa starej mamy. Detstvo jej tak predurčilo cestu do národopisu a etnografie. Iveta Zuskinová, riaditeľka Liptovského múzea v Ružomberku.

RUŽOMBEROK. LIPTOVSKÝ HRÁDOK. Iveta Zuskinová tvrdí, že mala v živote veľké šťastie. Pred rokmi sa jej podarilo vybrať si povolanie, ktoré robí celý život a ktoré je dosiaľ jej záľubou.

Nebola to však náhoda. Už v detstve nabrala jasný smer k ľudovej kultúre, hoci si to v tom čase ani neuvedomovala. Pri spätnom pohľade pri okrúhlych narodeninách však všetky spomienky poskladala do jasných puzzlí života.

Aká bola cesta malého dievčaťa k národopisu?

- Dostala som sa k nemu akoby obkľukou, aj keď som o ľudovú kultúru mala záujem od detstva. Môj otec bol lesník a celkom útle detstvo som strávila v Likavke pod hradom a na hrade. Veľmi rada si na toto obdobie spomínam. Horáreň bola pod hradom, ktorý má teraz Liptovské múzeum v Ružomberku v správe.

Moji rodičia však pochádzali z Nižnej Boce, kde som sa aj ja narodila. Mama išla hrabať k starým rodičom a nedala som jej čas ísť rodiť do nemocnice. Doteraz som však hrdá na to, že som sa na Nižnej Boci narodila. Starí rodičia a ich spôsob života mali na mňa veľký vplyv. Chovali dobytok, takže bolo treba sušiť seno. Za rána stará mama navarila jedlo na celý deň, dala ho do koša a šli sme robiť na lúky. Zbierali sme však aj huby, čučoriedky či bylinky.

Od trinástich rokov som žila v Liptovskom Hrádku, kde otec začal pracovať v Lesnom závode na Čiernom Váhu. Dochádzali sme za ním na mašinke, ktorá je teraz v pribylinskom skanzene. Preto mám k nej vrelý vzťah. Spoznala som v detstve tiež spôsob lesníctva a tradičný spôsob hospodárenia a života na dedine. Páčili sa mi folklór, tance a spevy.

Keď som končila základnú školu, mama ma usmernila na stavebnú priemyslovku. Školu som však veľmi ťažko znášala. Bola v nej náročná matematika a k nej som nemala vzťah.

V súčasnosti však oceňujem, že som ju absolvovala, lebo som zvládla technické písmo, čítať výkresy, čo sa mi neskôr zišlo pri výskumoch bývania a architektúry.

Vyštudovali ste potom národopis?

- Prihlásila som sa naň, ale prijali ma len na externé štúdium. Vtedy som však mala tiež šťastie, že v Národopisnom múzeu v Hrádku potrebovali pracovníčku. Takže som aj študovala, aj som mala nádej, po čase prejdem na denné štúdium. Všetko sa však skomplikovalo tým, že som sa vydala.

Môj muž už pracoval v Tesle a chcel sa ženiť. Vzali sme sa, sľúbil, že mi bude pomáhať v práci aj doma a svoj sľub na sto percent dodržal. Školu som teda neprerušila, bola som študentka, mamička aj pracovníčka v jednom. Svokra mi tiež veľmi pomohla v starostlivosti o oboch mojich synov. V hrádockom múzeu v kaštieli pri hrade bola krásna práca, mohla som sa realizovať.

Práca na hrade však nebola len o výskume.

- Nie. Mali sme veľa výstav, stálu expozíciu a aj keď by sa zdalo, že to bolo zastrčené a malé múzeum, v tom čase patrilo medzi najnavštevovanejšie na Slovensku. Doteraz si zachovalo svoju špecializáciu. Veď národopisné múzea sú na Slovensku len dve. Slovenské národné múzeum v Martine, jeho národopisná časť a naše v Liptove. Ostatné múzeá mávajú len malé národopisné oddelenia.

Som rada, že sa podarilo v Liptovskom Hrádku národopisné múzeum udržať a získať preň nové priestory v historickej budove Soľného úradu, kde postupne budujeme návštevnícky atraktívne expozície. Jedinečné z celoslovenského pohľadu sú expozície ovčiarstva, modrotlače či čipky. Pri obnove budovy spolupracujeme s poľskými múzeami.

Liptovské múzeum v Ružomberku je v súčasnosti tiež pod novou strechou a pribudli v ňom atraktívne priestory. Mnohé projekty sme mohli zrealizovať vďaka európskym fondom a podpore z kraja. Teší ma, že sa nám tak podarilo sprístupniť viac národných kultúrnych pamiatok v celom Liptove a že si ich návštevníci obľúbili.

Pri práci v teréne ste sa stretli s niečím, čo vám ostalo hlboko v pamäti?

- Mám z terénu nezabudnuteľné zážitky. Chodila som na výskumy do zátopových oblastí, do Sielnice, Sokolčov. Boli to smutné pohľady, ako sa ľudia odtiaľ vysťahovávali. Na druhej strane sa nám odtiaľ podarilo získať jedinečné predmety po konkrétnych ľuďoch.

Zľahka vám ich dávali?

- Nie. Napríklad, živo si pamätám, ako sme získali expozíciu, ktorá je takmer celá od Jána Lovicha. Jeho dcéra, ktorá bývala v Sielnici v inom dome, nechcela ani počuť, že by sa mala niečoho vzdať. Vraj kým ona žije, všetko si vezme. Bola neprístupná, určite jej bolo ľúto, že musí odísť z dediny. Mala už viac ako osemdesiat rokov.

Potom zasiahla šťastná náhoda. Po čase ma oslovili dve dámy s tým, že by sa potrebovali zbaviť dedičstva po tete. Darovali nám veľa predmetov a boli šťastné ony aj my. Úžasná náhoda. To, čo som kedysi chcela zo Sielnice, dostalo sa do skanzenu. Nábytok, obrazy, všetky predmety v jednom domčeku sú od Jána Lovicha, konkrétneho človeka z konkrétneho domu. Na obrazoch sú skutoční ľudia, ktorí v dome žili.

Obe dámy, jedna z Bratislavy, druhá zo Zvolena pravidelne k nám chodievali, donášali ešte dlho rôzne osobné veci z rodiny J. Lovicha: modlitebnú knižku, sklo, porcelán. Takto sa darilo budovať Pribylinu.

Toto všetko bolo vaším detským snom?

- V detstve som netušila, čo je národopis. Ako dieťa som mala vytipované profesie. Lekárka, učiteľka, ale páčili sa mi zámky a hrady. Chcela som v nich sprevádzať ľudí a hovoriť im o tom, ako sa kedysi žilo. Takto sa postupne vyprofilovalo moje zamestnanie.

Ako hodnotíte svoj doterajší život pri pohľade naspäť?

- Skutočne som mala šťastie, takže dnes naozaj nemám čo ľutovať. Nemala som v živote veľké traumy. Akurát mi je ľúto, že som sa mohla kedysi viac pýtať starých rodičov.

Môj starý otec bol fantastický. Bol včelár, salašník, s ním som chodievala na salaše veľmi vysoko. Dnes s obdivom pozerám na tie hory, kde sme chodili. Bola som malá, starý otec chorý, ale zvládli sme výstup. Ja som hore vynášala chlieb, naspäť sme obaja niesli syr. Žiaľ, zomrel veľmi skoro, mal len šesťdesiatštyri rokov. Príčinou bola totiž ťažká práca v baniach, kde pracoval od malinkého dieťaťa. Veľmi vážne si v nich poškodil zdravie.

To, že som si viac nezapísala z jeho rozprávania, jeho života a jeho spomienok, ma mrzí najviac. Rovnako ma mrzí, že som si všetko nezapamätala zo života svojej starej mamy a mamy. Stará mama bola vynikajúca kuchárka, piekla výborné koláče.

Moja mama bola tiež neobyčajná, húževnatá a praktická žena. Veľa vecí dokázala zvládnuť a tiež si vravím - do čerta, mohla som sa naučiť od nej, napríklad, štrúdľu ťahať, ale aj ďalšie veci. Vtedy, kým obe žili, sa mi všetko zdalo také prirodzené, akoby tu mali byť stále. Obom týmto mojim blízkym ženám, ktoré boli skutočne špičkové, som venovala svoju knižku Kuchyňa starých materí.

Najčítanejšie na My Liptov

Inzercia - Tlačové správy

  1. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  2. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
  3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
  4. Myslite na zdravie močových ciest!
  5. Trápi vás únava alebo bolesti hlavy? Máme pre vás riešenie!
  6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  8. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
  2. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
  3. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
  4. Tesco naplno spúšťa svoj Online Club
  5. Po košickom úspechu pobočka aj v Bratislave
  6. Vypočítali sme vaše budúce dôchodky
  7. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody
  8. Lunička potrebuje súrne pomoc, aby mohla rásť.
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 16 715
  2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 11 705
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 9 339
  4. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 510
  5. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 7 049
  6. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 549
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 5 912
  8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 408

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
  6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
  7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
  8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 138 904
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 186
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 008
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 929
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 553
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 712
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 988
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 482
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Liptov - aktuálne správy

Švošovskí futbalisti sa tešia z postupu do piatej ligy.

Vo Švošove po záverečnom hvizde vypukli oslavy. Likavka zdevastovala Trstenú.


Ján Svrček 12 h
Ilustračné foto.

Víkend v siedmej lige priniesol 13 strelených gólov Ludrovej. Palúdzka má vo vlastných rukách postup. Lisková hostila Hrboltovú. L. Kokava nebola spokojná s hlavným arbitrom.


14 h
Ilustračné foto.

O prvenstve v ôsmej lige je rozhodnuté. Lúčky majú za istých okolností šancu postúpiť do siedmej ligy. Beňadikovej sa vrátili niektorí hráči a na ihrisku to bolo vidno.


15 h
Najprv si mysleli, že výzdobu ničia vandali.

Radnica odporúča mestský cintorín v nočných hodinách nenavštevovať.


15 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

  1. Anna Miľanová: Foto - hádanky...
  2. Martin Borecky: Peter a Skiathos
  3. Ján Valchár: Ukraine strikes back (nedospelá ofenzíva)
  4. Věra Tepličková: Ako demokrat Eduard podľahol pokušeniu (takmer erotická poviedka pre silné povahy 18+)
  5. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: románsky kostolík na Korzike
  6. Zuzana Foltýnová: Mám stres a nemôžem spávať
  7. Jozef Varga: Guns N´ Roses ...
  8. FM Logistic: Kvalitná logistická spoločnosť? Spĺňa týchto 5 kľúčových parametrov.
  1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 138 904
  2. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 15 186
  3. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 14 008
  4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 929
  5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 553
  6. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 712
  7. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 988
  8. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 482
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
  3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
  6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
  8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu